Strona główna Fora Foto Sprzęt Kompatybilność tabletu z Photoshop Elements 10

Kompatybilność tabletu z Photoshop Elements 10

Sprzęt

Member

Witam,

uprzejmie proszę o pomoc użytkowników forum.
Zamierzam kupić tablet (prawdopodobnie któryś z modeli Wacom) i zastanawiam się, czy jest on kompatybilny z Photoshop Elements w takim samym zakresie jak “duży” PS.
Czy będzie obsługiwał narzędzia “dodge”, “burn” i “clone stamp”?
Poza tym, czy tablet ma jakiekolwiek zastosowanie dla LR, czy też wykorzystywany jest wyłącznie przy edycji w Photoshopie?

Z góry dziękuję za pomoc.

Member

Tablety współpracują ze wszystkim, nawet z samym systemem. W najgorszym razie działają po prostu jak myszka, tyle że wygodniejsza w trzymaniu. Nie ma żadnego powodu, żeby nie obsługiwały “pędzlopodobnych” narzędzi w PSE.
Natomiast czy tablet ma zastosowanie w LR, to już zależy od Ciebie. Działać będzie, a czy będziesz chciał go użyć tylko do retuszu, czy również jako zastępnik myszki do działań związanych z porządkowaniem zdjęć, to już kwestia Twoich upodobań.

Member

Ewo, bardzo dziękuję za odpowiedź.
Interesuje mnie bardzo konkretne zastosowanie tabletu. Myślę tutaj o regulacji intensywności działania narzędzia w zależności od siły nacisku piórka. W PSE 10 nie widzę możliwości ustawienia tej funkcji dla tabletu dla narzędzi: “burn”, “dodge”, klonowanie. Tę funkcję można w tym programie przypisać jednak do pędzla. Czy podobnie jest w dużym PS?
Na podobnej zasadzie chciałbym w LR tablet wykorzystywać do korekcji miejscowych. I w tym przypadku również zastanawiam się, czy siła nacisku piórka będzie regulowała stopień krycia efektu miejscowego.
Pozdrawiam,
Krzysztof

Member

Ach, to o takie zaawansowane “obsługiwanie” chodzi. No to niestety. Duży PS ma możliwość przełączenia działania nacisku piórka z regulacji rozmiaru na regulację krycia przy pędzlach i stemplu, ale przy dodge/burn nie. Nie mam w tej chwili pod ręką LR żeby sprawdzić na pewno, ale nie liczyłabym na zbyt zaawansowaną obsługę tabletu – ACR jej nie ma, a to ten sam mechanizm.
Domyślnie piórka działają w ten sposób, że naciskiem regulują rozmiar pędzla (stempla, czy czegotamkolwiek). Regulacja krycia to wyższa szkoła jazdy – zapewne nie z powodu jakichś trudności informatycznych, tylko dlatego, że mało kto tego używa.
Jeśli chodzi o funkcje dodge/burn to lepiej działa metoda opisana w tekście “Namaluj sobie nastrój” w DFV z maja 2012. Tam jest wprawdzie opisane na GIMP-ie, ale sposób i efekt będą w PSE takie same.

Member

Uprzejmie dziękuję za poradę. Jakie to proste – nie pomyślałem o tej metodzie wcześniej. I to rozwiązuje wszystkie moje problemy, bo stopień krycia dla narzędzia pędzel mogę w PSE regulować również piórkiem tabletu. Wszystko jasne.

Member
Ewa wrote:
, ale przy dodge/burn nie.

Tak. Aby jednak to działało, należy aktywować te funkcje w preferencjach programu.

Viewing 5 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.