Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć Kompresja JPEG w Corel Paint Shop Photo Pro

Kompresja JPEG w Corel Paint Shop Photo Pro

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Pytanie właściwie do Ewy. W ostatnim numerze DFV opisana jest metoda odzyskania utraconej jakości zdjęcia przez kompresję. To wszystko jest jasne, ale czy istnieje możliwość pobierania przez program plików zdjęć bez konieczności późniejszej ich zapisywania “jako”. By po pobraniu i otwarciu danego zdjęcia , miało ono maksymalną jakość ? Z góry dzięki za odpowiedź.

Member

No niezupełnie tak – raz straconej jakości już się nie odzyska, nawet jeśli plik urośnie. Chodzi raczej o unikanie tej straty zaraz na początku. A co do pytania: o ile mi wiadomo, PSP nie ma możliwości zapisu jpg bez rekompresji. Otwierany plik jest przechowywany w pamięci jako mapa bitowa – przy otwieraniu strat nie ma. Ale przy zapisie jako jpeg – tak, wynika to z definicji formatu. Dlatego zdjęcia do ponownej edycji (albo będąc ostrożnym, do archiwum) należy raczej zapisywać w formacie bezstratnym, np. TIF.

Member

Wielkie dzięki Ewo – potwierdziłaś moje przypuszczenia.

Member
Ewa wrote:
zdjęcia do ponownej edycji (albo będąc ostrożnym, do archiwum) należy raczej zapisywać w formacie bezstratnym, np. TIF.

Ja zawsze zapisuję jako pspimage. A oprócz tego kilka wersji w jpg różniących się wielkością i kompresją w zależności od potrzeby. Ale zawsze otwieram potem do edycji ten plik pspimage.

Viewing 3 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.