Strona główna Fora Foto Inne Konflikt numeracji plików z dwóch aparatów.

Konflikt numeracji plików z dwóch aparatów.

Inne

Member

Jak Koleżanki i Koledzy rozwiązują problem dublowania sie numerów plików pochodzących z dwóch aparatów? System numeracji jest ten sam, początkowo nic się nie dzieje, dopóki nie znajdą się dwa zdjęcia w jednym katalogu. Po skopiowaniu z karty na dysk do różnych folderów jest cisza i spokój. Problem wyskakuje jednak zawsze w najmniej oczekiwanym momencie, czyli podczas grupowania i katalogowania zdjęć. Zawsze w najmniej odpowiednim momencie pyta czy nadpisać.

Member

Ja mam w aparacie ustawione numerowanie plików bez resetowania licznika. Licznik przekręca się po 10 tys. zdjęć, to daje odpowiednio dużo luzu…

Member

U mnie jest tak, że zdjęcia przy zgrywaniu lądują w katalogach, w których zostają już na zawsze. W tych samych katalogach są zgrywane na płyty. 10 tys plików jak pisze autofocus to luz wystarczający, nawet przy trzech aparatach numerujących w tym samym stylu. Jeśli akurat mam pecha i dwa aparaty robią zdjęcia numer 46xx, to robię podkatalogi konkretnego aparatu (ale to jest rzadko potrzebne). A porządkowanie zdjęć odbywa się wirtualnie w Zonerze, bez przerzucania plików po katalogach.
Istnieją różne skomplikowane metody numeracji, dzięki którym podobno nazwy plików nie będą się nigdy powtarzać; podczas zrzucania na dysk pliki mają zmieniać nazwy na 12-cyfrowe, zawierające datę, numer aparatowy, jakiś jeszcze kod itp. Tylko jakoś nigdy nie odczułam potrzeby stosowania takich metod (a mam w zbiorach jakieś 80 tys. plików zdjęciowych).

Member

Ja do zgrywania zdjęć z aparatów używam cam2pc – darmowy program, jako nazwę pliku ustawiłem datę i nr kolejny zdjęcia. Korzyści to: jednakowe nazwy z dwu różnych aparatów, łatwość odnajdywania i układania hronologicznie plików. przykładowo dziś zrobiłem dwa zdjęcia jednym i jedno drugim aparatem. nazwy to: 2008_04_28_0001, 2008_04_28_0002, 2008_04_28_0003.

Viewing 3 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.