Najnowszy numer DIGITAL FOTO VIDEO
Witam,
Na początku będzie pozytywnie – bardzo spodobały mi artykuły w części “poradnikowej” o Adobe Lightroom, o wojskowych technikach stabilizacyjnych oraz o balansie bieli.
Niestety – w tekstach – znalazłem również dwa błędy:
1. W regulaminie konkursu Geometryczny świat – na str 50 – są błędnie podane daty (początkowa i końcowa) terminu nadsyłania zdjęć. W połączeniu z zeszłomiesięczną wpadką – kiedy to do galerii konkursowej można było dodawać więcej niż jedno zdjęcie – zalecam zwiększenie ostrożności i czujności – w końcu może spowodować to zniechęcenie czytelników biorących udział i co gorsza konsekwencje prawne . Oby nie
2. W artykule o programie Helion Focus – na str 95 (początek tekstu na tej stronie) – dwa razy powtarza sie pierwszy akapit tekstu rozpoczynający sie od słów “Program wykorzystuje zaawansowane algorytmy…”. Uwaga dla korektorów – tu też przyda sie zwiększona czujność
pozdrawiam
Dominik i jego fotogalerie
http://dominik.4me.pl
OK. Czerwienimy się ze wstydu i ogłaszamy konkurs na znalezienie jak największej liczby błędów w bieżącym numerze. My już wiemy o kolejnych dwóch żenujących wpadkach redakcji/korekty, czekamy aż czujni czytelnicy znajdą kolejne. Konkurs rozstrzygniemy z dniem ukazania się numeru 3, obiecuję że nagrody będą atrakcyjne. Autorowi wątku przyznaję dodatkowe 50 MB na zdjęcia w galerii
hm….błąd ortograficzny też można paluchem pokazać? czy lepiej nie? ))
To zależy w czyim artykule
Nie wiedząc komu przyjdzie się czerwienić i czy wobec tego autorowi w czerwieni do twarzy postanowiłam się wstrzymać na chwilę )) no i teraz nie wiem: powiedzieć czy nie powiedzieć
)))
no dobra )) ciekawe komu podpadnę
)
str 41, w tekście:Jak kupować używane szkła: “(…)a gdy wykaRZemy się sprytem….”
Uff, nie moje

Ufff to chyba dobrze, przynajmniej nie podpadłam )
To może ja też dorzucę swoje trzy gorszę, choć w sumie nie jestem pewien, czy jest to błąd. Może zacytuję: “Najnowszy system Opera Microsoftu oferuje wiele funkcji przydatnych (…)” – wstęp do artykułu; str. 98. Czyżby Pan Gates zdążył zrobić jakiś nowy system? Domyślam się, że w miejscu “Opera” miało być słowo “operacyjny”. Wygląda to dość osobliwie.
W tekście “Epson dla fotografów” str 49 przestawiony szyk w zdaniu: …zadrukowywana jest niemal dokładnie 5 w ciągu minut.)
Na stronie 117 w artykule “Kłopoty z balansem bieli” – może nie tyle błąd, co mały defekt graficzny – ostatni podtytuł napisany jest kursywą (a może to świadome, choć mało dla mnie zrozumiałe, wyróznienie?)
To wszystko oczywiście mało istotne, najważniesze, że znowu możemy poczytać ulubione czasopismo.
Życzę powodzenia!
Mimo, że bardzo sobię cenię DFV, to dorzucę swoje “trzy grosze”:
Pierwszy “grosz”: strona 16, ostatni akapit “…o bardzo dużych KĄTAM oglądania…”
Drugi “grosz”: strona 60, każdy szanujący się internauta mocno zakrzyknie NIE, NIE, NIE (w przeciwieństwie do znanego YES, YES, YES) gdy widzi kropkę na końcu adresu internetowego (np. http://www.wandzelphoto.com) – tym bardziej, że następnym znakiem jest przecinek
Trzeci “grosz”: strona 84, drugie zdanie, “…otrzymujemy UŁADZONY obrazek…”, nie wiem co na to prof. Miodek, ale uładzony chyba nie występuje w słowniku języka polskiego. Niemniej jednak język ewoluuje i co rok powstają neologizmy.
Generalnie cieszę się, że podejście autorów DFV do pewnych niedociągnięć jest zdrowe i drobne wpadki potrafią zamienić w niezłą zabawę dla czytelników. BRAWO!
====
Dorzucam jeszcze kilka “groszy” (może uzbiera się złotówka do końca miesiąca):
– strona 4, tytuł “Dwa Canony czy jedna Sigma?” jest wprawdzie OK, ale nijak nie pasuje podtytuł “Pierwsze wrażenia z użytkowania Panasonica L-10”. Czy to nie jakieś powiązanie z pierwszym numerem? W końcu i to kompakt i tamto kompakt – zdjęcia tak samo rozmazane i zaszumione. Ech, czuje się wyższość użytkowników lustrzanek.
ps. używam kompaktu…
– strona 45, informacji o JAKOŚCI optyki Panasonica SDR-SD10 (sic!) jest wiele, ale lepiej jest opisywać prezentowany i istniejący model SDR-S10
Następne niedociągnięcia:
– wg inf. na okładce płytę znajdziemy na stronie 96, a jest na… 95
– w artykule “Mniejszy profesjonalista” na początku korpus D300 kosztuje 6800, jak doczytamy do końca to już jest o 100 zł tańszy (wg tabeli z danymi – 6700).
Pozdrawiam
no to i mój grosz dorzucę….
W części (chyba w 2 pierwszych), tabel dot. obiektywów, jest oznaczenie *, a na dole jest *) i podpis, iż ceny używanych aparatów…, a powinno być obiektywów… bo tabele ich dotyczą, przy opracowaniu nowych tabel zostały podpisy z tabel z 1-go numeru….
Chyba sie czepiam, ale w doskonalym artykule o Pradze pojawia sie tajemniczy zamek Troy – tak naprawde jest to barokowy Palac Troja, nazwa pochodzi od wojny trojanskiej.
Jezeli komus kolorystyka fasady palacu cos przypomina to jest na dobrym tropie, jego autorem jest Jean Baptist Mathey, budowniczy aktualnej siedziby Ossolineum we Wroclawiu, dawniej klasztoru Krzyzowcow z Czerwona Gwiazda, Francuz zreszta. Dobrych punktow widokowych jest w Pradze wiecej, w razie potrzeby chetnie poradze.
Ale artykul jest swietny, czekam teraz na podobny opis polskich miast.
Biję się w piersi. U gospodyni, gdzie mieszkaliśmy, wisiała na ścianie angielska mapa Pragi. Mieliśmy oczywiście też własną, ale akurat tę wycieczkę zarekomendowała nam gospodyni i nazwa z mapy nam się jakoś utrwaliła.
Cieszę się, że mimo wpadki artykuł się podobał.
ps. używam kompaktu…
– strona 45, informacji o JAKOŚCI optyki Panasonica SDR-SD10 (sic!) jest wiele, ale lepiej jest opisywać prezentowany i istniejący model SDR-S10
Brawo. Jedna nagroda naczelnego w konkursie na spostrzegawczość zaliczona )
No cóż i ja się dołączę i w ten sposób zadebiutuję na forum.
1. Strona 27. “18-200 mm to pierwszy obiekty tej firmy (SIGMY), na którym znajdziemy oznaczenie OS, czyli Optical Stabilizer” . Otóz informuję, że od wielu lat na rynku jest SIGMA 80-400 OS. Mam nadzieję, że autor zapomniał a nie nie słyszał chociaż o tym obiektywie…
2. Strona 43. podpis obok fotki Pentaxa 40 “…obudową przeciwsłoneczną…” A cóż to takiego? To jakieś nowe określenie na osłonę przeciwsłoneczną czy też jest to zupełnie coś innego? Zastanawiam się czy warto TO mieć
To tyle – po pierwszym przeglądnięciu… Trochę się obawiam co będzie dalej. Byłem prenumeratorem fvd i ceniłem te pismo za wysoką jakość prezentowanych materiałów. Czyżby wersja papierowa podobnie jak portal była w wersji BETA?
pozdrawiam

pozdrawiam
Twierdzenie, że CHIP Foto Video było bezbłędne świadczy tylko o tym, że nie czytałeś tak dokładnie tego pisma. W ramach ćwiczenia proponuję sprawdzić w ilu numerach CFVd strona z listami czytelników zatytułowana była “Listy do redkacji”.
Nie istnieją bezbłędne gazety. Pozwolę sobie zacytować jednego z czytelników który wytykając nam błędy napisał: “Nie myli się ten kto nic nie robi.” Jeśli jakieś czasopismo wydaje się bezbłędnym to tylko dlatego, że nikt tego dokładnie nie sprawdzał i tyle. Ufam, że mimo niedociągnięć, których oczywiście się nie wypieramy, lektura daje czytelnikom wiele przyjemności.
Swoją drogą w piśmie jest jeszcze jeden błąd, za który nam koszmarnie wstyd, na który nie mamy żadnego usprawiedliwienia, wielki jak słoń, a jeszcze nikt go nie odkrył. Obiecuję, że pierwsza osoba która o nim napisze dostanie 150 MB przestrzeni dyskowej na zdjęcia w galerii…
Uff! A gdzie ja napisałem że Chip Foto Video było bezbłędne??? Ja tylko zwracam uwagę na budzące niepokój sformułowania Jeśli ktoś się posługuje terminem “obudowa przeciwsłoneczna” (to jak z jakiegoś automatycznego tłumacza z chińskiego na polski:) albo dokonuje odkrycia stabilizacji obrazu u sigmy… To przecież nie są literówki, błędy ortograficzne czy chochliki drukarskie czy jakieś przekręcenia nazw – tego bym się nie czepiał bo to bzdety nie związane ze stroną merytoryczną. Po prostu kupując Waszą gazetę chciałbym mieć zaufanie, że ludzie, którzy w niej piszą wiedzą (mają wiedzę) o czym piszą.
pozdrawiam

Ocena Sony T200
str 46. Do góry ocena = 88%
a na dole jest 36%
Brawo. To jest właśnie to co od dłuższego czasu spędza nam sen z powiek. Nie ma usprawiedliwienia na to, jest to byk za który powinniśmy być włóczeni końmi i poćwiartowani. Niniejszym przyznaję drugą nagrodę naczelnego. I wszystkich za ten błąd przepraszam. Na portalu opublikujemy prawidłowe wyniki testu T200.
Ja jeszcze coś dorzucę!
Str. 96, w dziale “Co na CD?”, czarna ramka, brakuje “ż” (w sumie jest “z”, ale bez kropki. Poza tym jest jeszcze [powyżej] napisane “Systewm operacyjny” (taka mała literówka).
Nowego DFV jeszcze nie mam, ale pani z kiosku obiecała, że specjalnie dla mnie zamówi
W trzecim wydaniu , też nie ustrzegliście się błędów . 10 rad w lustrzankach do pracy w 1 i 2 modelu zamiast masy podano wymiary / takie same /, na str. 65 ” kompakt czy lustrzanka ” – Na razie odważne są dwie firmy : Fujifilm i Ricoh , każda ma dwa koncie po dwa kompakty z jasnym………powinno być , każda ma na koncie po dwa kompakty ……
Pozdrawiam
- You must be logged in to reply to this topic.