Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć Korekta kolorów przy użyciu krzywych i narzędzia threshold.

Korekta kolorów przy użyciu krzywych i narzędzia threshold.

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Witam.

Na łamach czasopisma (pod obecnym wydawnictwem, jak i przy okazji poprzedniego) dwukrotnie pojawił się artykuł o tym sposobie poprawy kontrastu i kolorów.
Wyszukujemy wartości RGB dla świateł i cieni. Następnie po wywołaniu krzywych, dodajemy dwa węzły (w górnej i dolnej części wykresu) – na każdym z kanałów. Dla każdego węzła wpisujemy wartości jako input, które odczytaliśmy ze zdjęcia.

Moje pytanie jest o wartości output.
Skąd wiadomo, jakie wartości tam wprowadzać?

Myślę, że Pani Ewa Prus będzie się w tej kwestii najlepiej orientować, ponieważ to ona jest autorką tychże artykułów ;).

Pozdrawiam serdecznie!

Member

Witam i już wyjaśniam
wartości output bierzemy z głowy, czyli z niczego ;) Wystarczy wiedzieć, że najjaśniejsza biel to R255, G255, G255, a czerń to R0, G0, B0. Teoretycznie takie powinny być wartości output odpowiednio dla świateł i cieni. Zwykle jednak nie ryzykujemy tak skrajnych wartości i bierzemy łagodniejsze – na przykład po 250 i 20. Jeśli barwa (w punktach z których pobieramy piksele) ma być neutralna (biały-czarny), wartości wszystkich trzech kanałów powinny być równe. Jeśli, co się często zdarza, ma być lekko ciepła (kremowy piasek), R powinno być największe (np. 250), G niższe (240) a B jeszcze niższe (230). Im większe te różnice, tym bardziej intensywne zabarwienie. Jeśli zamiast piasku mamy np. niebieskawe chmury, to odwrotnie: R230, G240, B250. W cieniach jest analogicznie – brąz to przewaga czerwonego, granatowy – przewaga niebieskiego. Podane tu wartości należy traktować tylko jako orientacyjne, jeśli zdjęcie nie wygląda przy nich dobrze, można je oczywiście zmieniać – metodą prób i błędów. W miarę dochodzenia do wprawy błędów będzie coraz mniej :)
Pozdrawiam i życzę owocnych prób :)

Viewing 1 reply thread
  • You must be logged in to reply to this topic.