Strona główna Fora Foto Sprzęt kto ma PENTAXA K10D?? POTRZEBUJĘ POMOCY!!

kto ma PENTAXA K10D?? POTRZEBUJĘ POMOCY!!

Sprzęt

Member

WITAM FORUMOWICZÓW.OD NIEDAWNA JESTEM POSIADACZEM K10D.JESTAM ZADOWOLONA Z APARATU, JEDNAK POJAWIŁ SIE MAŁY PROBLEM. CHCIAŁABYM POROZMAWIAĆ Z KIMŚ KTO MA TAKI SAM APARAT.
POZDRAWIAM.hAIDI_20

Member

Mam taki aparat…:)

Member

witam. mój problem jest złozony, ponieważ mimo tego, że mam aparat zaledwie 8 miesięcy, nie mogę usterki usunąc na gwarancji, gdyż w sklepie podczas sprzedaży zrobiono błąd, którego nikt nie zauważył przy kasie. mianowicie na paragonie zamiast modelu K10D wydrukowano K100D w związku z czym nic nie da się zrobić.
ale o usterce: w wizjerze w rogu widać plamkę. po zdjeciu obiektywu także. nie jest to paproch, ponieważ wszystkie próby wydmuchania go spełzły na niczym. nie rzutuje to jednak na zdjęcia. czy masz moze pojęcie co może byc przyczyną??

Member

zapomniałam dodać, że mam włączoną funkcję automatycznego czyszczenia matrycy.

Member

Paproch na lustrze lub na matówce (raczej to drugie). Otwórz ramkę matówki i wydmuchaj – możesz też (ostrożnie!) wyciagnąć matówkę i zobaczyć, czy nie jest uszkodzona. Pamietaj, żeby nie dotykać powierzchni matówki – wyciągasz ją za ten wystający “dziubek”… W razie czego, nowa, oryginalna matówka to koszt ~$50…

Member

ja proponowałbym go zostawić matówkę w spokoju, jak to nie ma wpływu na zdjecia. Z własnego doświadczenia – chciałem sam wyczyścić matówkę (przyznaję że się też do tego źle zabrałem) ale upaprałem jeszcze bardziej że aparat trafił do serwisu i tam mi przy okazji razem z matrycą wyczyścili (czyszczenie matówki – 30zł, matrycy – 50zł).:) teraz znowu mam brudną matówkę ale stwierdziłęm, że lepiej już to zostawić – Tobie też tak proponuje

Member

Tyle, że K10D w przeciwieństwie do 400D ma wymienne matówki i bezproblemowy dostęp do nich. Jeśli to paproch od strony wizjera, to otwarcie ramki pozwoli na bezproblemowe przedmuchanie. Matówka ma też specjalny uchwyt, który pozwala na jej wyciągnięcie…

Member

jakoś niepewnie podchodzę do samodzielenej próby wyczyszczenia. z moja zgrabnością pewnie popsuję jeszcze coś przy okazji :)
ale swoje drogą, jak do aparatu z tyloma uszczelkami dostał sie paproch, skoro nigdy nie zdejmowałam obiektywu.jak narazie mam jeden i zbieram wyndusze na tele. czy polecacie coś szczególnego??

Member

jak w każdym przypadku pytania o obiektyw: ile masz pieniędzy? coś szczegołnego – polecam sigme są wielką, ważącą 16kg, za te 20tys… bez budżetu nic się powiedzieć nie da. I faktycznie trochę śmieszne, że haidi masz już brudna matówke, może była brudna od początku tylko nie zwracałaś na to uwagi? jak masz jakiś blisko serwis to bym go zaniósł jak Ci to tak przeszkadza, co nie zmienia faktu, że za kolejny miesiąc może się znowu coś przykleić na matówke (ja już tak mam:/ , chyba przy zmianie szkła…) że stwierdzisz żeby to olać, po co wywalać kase na coś co nie zmienia jakości zdjeć, a da się do tego – z oporami przyznaje – przyzwyczaić. Pozdrawiam

Member
haidi_20 wrote:
jakoś niepewnie podchodzę do samodzielenej próby wyczyszczenia. z moja zgrabnością pewnie popsuję jeszcze coś przy okazji :)
ale swoje drogą, jak do aparatu z tyloma uszczelkami dostał sie paproch, skoro nigdy nie zdejmowałam obiektywu.jak narazie mam jeden i zbieram wyndusze na tele. czy polecacie coś szczególnego??

Jeśli się boisz, to nie wyciągaj matówki – żeby ją przedmuchać wystarczy otworzyć ramkę. A na pytanie jak paproch dostał się do wnętrza uszczelnianego aparatu jest prosta odpowiedź – ktoś mu kiedyś ten obiektyw musiał założyć i nie stało się to w fabryce…:)
Co do pytania o tele, to prócz ceny powinnaś uściślić jaki zakres najbardziej Cię interesuje.

Member

na początek może 70-200. ale czy uda mie się zamknąc w cenie półtora tysiączka??

Member

Ja tez sobie szukam szkła tego samego typu do GX-10. Narazie na oku mam Sigme 70-200/2.8 Makro (2800zł) i Tamrona 70-200/2.8 Makro(2200zł).
Ten dopisek przy modelu chyba nie jest miarodajny, bo po pierwsze skala jest słaba(1:3.5), a po drugie min. odległość wynosi 1m, więc trudno zrobić ostre zdjęcie bez statywu.

Z Pentaxa to jest 50-135/2.8 (2600zł) i 55-300/4.0-5.8. Ten drugi ma gorsze światło, no ale mieści się w twoim budżecie(1200zł).

Co myslicie o tych szkłach?

Member

wydaje mi się (nie fociłem nim) że ten tamron to jest bdb szkło:) haii może poszukaj któreś z wymienionych używane, powinno się wtedy zmieścić w Twoim zakresie.

Member

Zapomnij.

Member

dlaczego??

Keymaster

Hiperzoomy, czyli obiektywy o tak dużym zakresie ogniskowych prawie bez wyjątku są kiepskie optycznie. Na szerokim kącie będziesz miała zniekształcenia beczkowate, ostrość w całym kadrze zapewne też nierewelacyjną, do tego na długim końcu masz ciemno – przysłona f/6.3 będzie wymuszała długie czasy naświetlania – czyli w wielu sytuacjach albo poruszone zdjęcia albo statyw. Tu niedawno ktoś pisał o Tamronie 18-250, też nie był zachwycony.
Oczywiście tak obiektyw ma swoje zalety – masz duży zakres ogniskowych na raz, niewiele do noszenia, więc jeśli jakość obrazu nie jest dla Ciebie bardzo istotna… Do tego w tej ofercie on jest tani – za takie pieniądze nie dostaniesz nic dobrego, a równie uniwersalnego.

Member

Przy czym nawet Tamron, czy Pentax 18-250 są znacznie lepsze optycznie od fatalnego Tamrona 18-200…

Member

nie kupujemy super zoomów… nigdy! :)

Member
Piotr wrote:
czyli w wielu sytuacjach albo poruszone zdjęcia albo statyw.

No dokładnie. To paradoks, biorąc pod uwagę to, że to ma być sprzęt dla podróżników-fotografów. Ja jak bym miał taszczyć statyw i mieć średnie zdjęcia, to wolę taszczyć dwa jasne obiektywy i mieć super fotki.

Poza tym, sama idea takiego rozwiązania jest dziwna. Po co robić z lustrzanki kompakt? Mozna kupić hybrydę za 1000zł i mieć niewiele gorszy efekt (zalety lustrzanki pozostają, ale optyka jest podobna w obu przypadkach).

Keymaster

Statyw się przydaje mimo jasnych i nawet stabilizowanych szkieł :)
Ośmielę się nie zgodzić, że kompakt daje lepsze rezultaty niż tanie lustro z kiepskim obiektywem. Pod względem szybkości pracy, czystości obrazu przy dłuższych ekspozycjach czy przy wyższym ISO, komforcie pracy w w bardzo jasnym lub słabym świetle, gotowości do pracy po wykonaniu zdjęcia i paru innych aspektach kompakt pozostaje ciut w tyle.

Member
GS wrote:
(…)niewiele gorszy efekt (zalety lustrzanki pozostają(…)

Też myślę że nawet tania lustrzanka ma przewagę nad kompaktem.
Szybkość pracy, czystość obrazu, praca w słabym i intensywnym świetle to rozumiane przeze mnie zalety lustrzanki.

Member

Piotr napisałem już dokładnie to samo. A tak wogóle to tworzy sie offtopic, nie takie było pytanie autorki tematu. Ta rozmowa jak dla mnie na inny wątek powinna przeskoczyć.

Viewing 22 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.