Strona główna Fora Foto Sprzęt który obiektyw wybrac do Canona – Tamron czy Canon ???

który obiektyw wybrac do Canona – Tamron czy Canon ???

Sprzęt

Member

Witam, bardzo proszę o pomoc i doradę-jaki obiektyw wybrac
1. Tamron SP AF 17-50 mm F2.8 XR Di-II LD Aspherical [IF]
czy też
2. Canon EF-S 17-85mm f/4-5,6 IS USM

proszę tez o doradę fachowców z pisma DFV
z góry dziękuje za wszystko

Member

Witaj Bati – nie znam tamrona ale na początku miałam canona 17-85. Muszę przyznać, że jak na kitowy obiektyw jest bardzo fajny. Najlepszą jakość zdjęć uzyskuje powyżej ogniskowej 50. W górnych granicach ma bardzo wysoką rozdzielczość i mówiąc szczerze (w kitowych obiektywach) rzadko spotykaną . Poniżej 50 a zwłaszcza w pobliżu 17 jakość zdjęć nie jest najlepsza ale tak jest z zoomami – coś za coś. Portrety wychopdzą wspaniale. Mam obecnie bardzo drogi obiektyw do portretów i powiem ci, że 17-85 nie ustępuje mu jakością zdjęć. Jedynie ten drogi ładniej i łatwiej rozmywa tło no i oczywiście jest dużo jaśniejszy natomiast przy 17-85 trzeba ustawić portretowaną osobę dość daleko od tła, żeby uzyskać ładnie rozmyte tło. Podkreslam, że te nadzwyczajne parametry ma powyżej ogniskowej 50.

Member

Witaj,

Jeśli ma to być twój główny obiektyw, polecam Ci Canona, i to z całą świadomością tego, że jakość wykonanych nim zdjęć będzie najprawdopodobniej średnia.
Za: rewelacyjny silnik USM, czyli szybkie, ciche i pewne ustawianie ostrości, wbudowana stabilizacja i w końcu zakres ogniskowych, który pozwala sfotografować tym obiektywem niemal wszystko.
Przeciw: kiepskie światło, do portretów z rozmytym tłem raczej się nie nadaje (jeśli on się nadaje, to każdy obiektyw też), choć oczywiście przy najdłuższej ogniskowej i maksymalnie otwartej przysłonie coś się tam będzie rozmywać. Do tego przeciętna rozdzielczość optyczna (ale akceptowalna dla mnie w większości zdjęć) i – co bardzo wkurzające w przypadku nieprofesjonalnych Canonów – brak osłony przeciwsłonecznej w zestawie. Chyba że upolujesz coś używanego na Allegro, wtedy często daje się kupić z osłoną. Ale z drugiej strony ten obiektyw po jakimś czasie może się zacząć psuć, mi raz się zepsuł (ale używałem go naprawdę w trudnych, wilgotnych warunkach).
Tamron jest kandydatem na lepszą jakość zdjęć, jeśli masz szczęście w totka lub znajomego w sklepie fotogaficznym czy handlującego tamronami gdziekolwiek indziej. Innymi słowy – egzemplarz egzemplarzowi nie równy. Światło f/2,8 wygląda świetnie w opisie parametrów, ale później w wielu obiektywach jest prawie nie do użycia, bo ostrość ustawiana jest nie tam gdzie trzeba, tylko bliżej lub dalej (front focus/back focus). Przy przysłonie f/5,6 jest już powiedzmy ok, co oznacza, że Tarmon pobije tu prawdopodobnie opisanego wyżej Canona, ale czy po to kupuje się obiektyw ze stałym światłem f/2,8? Jeszcze in minus: mniejszy zakres ogniskowych, głośniejszy i wolniejszy silnik AF. Za – solidna budowa, małe rozmiary i waga, osłona w komplecie. To naprawdę nie jest zły obiektyw, ogólnie też wart jest polecenia, wydaje mi się jednak, że jeśli szukasz czegoś, co na stałe będziesz miał podpięte do body, to lepiej sprawdzi się tu Canon. A jak będziesz chciał się pobawić z rozmywaniem tła w portretach, to można kupić Canona 50 mm f/1,8 czy Sigmę 30 mm f/1,4.

Viewing 2 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.