Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć Lightroom 3,5 nie widzi zdjęć

Lightroom 3,5 nie widzi zdjęć

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Proszę o pomoc. Mój Lightroom i Photoshop nie widzą zdjęć które są na dysku. Te same zdjęcia widzą i otwierają inne programy ACDSEE, Inranview, Paint, Picasa i jeszcze kilka. Lightroom nie widzi ich w ogóle (nie widzi nawet katalogu w którym się one znajdują), a PS przy próbie otwarcia podaje komunikat “Nie można wykonać polecenia ponieważ to nie jest prawidłowy typ dokumentu”. Nadmienię, że dotyczy to zdjęć sprzed kilku miesięcy i starszych. Niedawno robiłem porządki w komputerze i może coś skasowałem co jest powiązane z LR, PS i moimi zdjęciami. Nowo zrobione zdjęcia otwierają się bez problemu.

Member

Chodzi o normalne pliki JPEG? A te porządki robiłeś w rejestrze? Na czym polegały?

Member

Problem dotyczy plików JPEG i RAW. Porządki polegały na usunięciu duplikatów plików (robiłem to ręcznie przy pomocy programu wyszukującego, więc chyba nic nie nabroiłem), oraz czyściłem rejestr przy pomocy Registry Winner. Dodam jeszcze, że po “wyciągnięciu zdjęcia z folderu, w którym się znajdują można je już edytować PS (JPEG I RAW), natomiast w LR ich nie widzi.

Member

Skoro widzi nowe.to przerzuc je na inny nośnik skasuj oryginały i cały ten folder a potem resetnij kompa i importuje na nowo..ja miałem taki problem z ps kiedyś i od tego czasu nie używam właściciela rejestru, bo to chyba przez to się mi stało.nie wiem czy to sięsię sprawdzi ale mi pomoglo .

Member

Też o tym myślałem. Problem polega na tym, że nie mam tak dużego dysku zewnętrznego, a na kompie zostało mi 20 GB wolnego miejsca. Zdjęcia zajmują prawie 1TB. Poza tym używam głównie LR, który pomimo skopiowania do innego folderu i tak nie widzi zdjęć. Zastanawiam się czy pomogłoby ponowne zainstalowanie LR?

Member

Warto spróbować. Jeśli to faktycznie problem braku pewnych wpisów w rejestrze, a na to wygląda, to LR je sobie dopisze przy reinstalacji.

Member

Przeinstalowałem LR i nic się nie zmieniło. Czy to możliwe by moje zdjęcia były zagrożone?

Member

Zdjęcia? Nie. Tylko współpraca LR z nimi.
A jakbyś je przerzucał niewielkimi partiami do nowych folderów i wtedy importował?
Przerzucasz 20 GB zdjęć na to wolne miejsce, importujesz do LR. Kasujesz z poprzedniego miejsca, zyskując 20 GB. Przerzucasz następną porcję… trochę uciążliwe, ale skoro LR nowe katalogi widzi a starych nie, to powinno pomóc.

Member

O ile dobrze kojarzę to LR nie widzi plików bezpośrednio z katalogu na dysku a ze swojej “bazy danych”, która być może uległa uszkodzeniu. Czy stworzenie nowego katalogu LR i ponowne zaimportowanie do niego zdjęć również nie działa?

Member

Taka procedura działa na PS. LR mimo wyciągnięcia pojedynczego zdjęcia (np. na pulpit) nie widzi go. Może odinstalować LR i zainstalować ponownie?

Member
autotraper wrote:
Taka procedura działa na PS. LR mimo wyciągnięcia pojedynczego zdjęcia (np. na pulpit) nie widzi go. Może odinstalować LR i zainstalować ponownie?

Ale zrobiłeś nowy katalog LR? Bo LR stara się “rozpoznać” czy nie ma już przypadkiem takiego zdjęcia u siebie w bazie, i jeśli uzna, że ma to mogą być różne efekty :)

Member

Ewa, jesteś WIELKA !! Zapomniałem o katalogu. Przeinstalowałem jeszcze raz LR i ….. nic. W dalszym ciągu LR nie widzi zdjęć w moim folderze ze zdjęciami. Jednak po wycięciu ich z tego katalogu i skopiowaniu do drugiego wszystko wróciło do normy. (No prawie, bo przecież skasowałem całą niezapisaną pracę nad zdjęciami. Myślę, że musiało coś być z tym folderem, bo komputer pozwolił mi na stworzenie jeszcze jednego folderu o tej samej nazwie w tym samym miejscu. Wielkie DZIĘKUJĘ za pomoc.

Member

Ja? To chyba Saldi? W każdym razie dobrze że się udało.

Member
Ewa wrote:
Ja? To chyba Saldi? W każdym razie dobrze że się udało.

Wszystko zależy, który katalog miał na myśli :)

Member

No tak, poprawiam się: Saldi jest WIELKI.

Member
agaton wrote:
To znaczy, że masz prawie 1 TB zdjęć na jednym dysku??!! Optymista.

Na dwóch i większość zdjęć jest skopiowana na płyty, lecz mieszkam (pracuję) w Niemczech a wszystkie kopie są w Polsce.

Viewing 15 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.