Obróbka i archiwizacja zdjęć
Witajcie koledzy i koleżanki!
Jako, że to mój pierwszy wątek – pragnę Was gorąco przywitać. Mam nadzieję, że nie sprawię wiele kłopotu. Ale do rzeczy.
Od niedawna pracuję z programem w/w i od razu napotkałam na dwa główne, utrudniające mi życie problemy:
1. Często po wyeksportowaniu zdjęcia RAW do JPG/TIFF pojawia mi się informacja “not enough memory”. Wiem, że mój komputer jest w stanie pociągnąć cały program. Czy ktoś ma również ten problem pomimo dużej ilości pamięci? Co może stać na przeszkodzie? Dodam, że wyłączam programy w tle, żeby nie przeciążać niepotrzebnie procesora.
2. Po zapisie zdjęcia i otworzeniu go przykładowo w freeware’owym programie Microsoftu – kolorystyka jest kompletnie inna. Próbuję “bawiąc się” wstrzelić w to o co mi chodzi i czekać z zaciśniętymi kciukami na wynik zapisu w Ligthroomie. Czasem wychodzi, a czasem nie. To trochę męczące i frustrujące. Proszę o poradę, bo już sama nie wiem co robić… tak nie powinno być, co to to nie!
W tym temacie jestem zielona, dlatego proszę o wyrozumiałość
Ad.1 – ile pamięci i jaki system? Na 32-bitowych tak może się zdarzać. Nawet jeśli wyłączasz programy w tle, to i tak mogą tam sobie “biegać” procesy, o których nawet nie wiesz. Przyczyny mogą też być inne, ale na podstawie tak skromnych informacji trudno coś konkretnego powiedzieć.
Ad.2. Jaki masz monitor, czy był kalibrowany, czy profil jest w systemie? Jeśli nie wiesz o czym mówię, to postaraj się ustawić monitor w tryb sRGB i taki sam tryb ustawić w LR do eksportu zdjęć.
- You must be logged in to reply to this topic.