Obróbka i archiwizacja zdjęć
Witam,
Chciałbym zapytać bardziej doświadczonych użytkowników lightroom’a czy pomysł który się u mnie ostatnio pojawił ma rację bytu.
Mianowicie, pracuję głownie w lightroom’ie. Powstała konieczność wykonywania automatycznych kopii wszystkiego. Tzn. potrzebuję uzyskać kopię zapasową oryginałów zdjęć (raw) oraz ustawień zdjęć czyli bibliotek.
Do tego celu zamierzam użyć dysków sieciowych spiętych w raid 1 (obudowa sieciowa podłączona do routera).
Dlaczego obudowa sieciowa? Już tłumaczę. Potrzebuję aby na zdjęciach mogły pracować dwie osoby na dwóch różnych komputerach. Prościej mówiąc: jest jedno źródło oryginalnych zdjęć (raw) i dwóch użytkowników (każdy ze swoim komputerem i swoją biblioteką przechowującą ustawienia edycji zdjęć). Oryginały zdjęć mają być przechowywane dla obu komputerów na dyskach sieciowych.
Jeżeli chodzi o bazy danych to o ile dobrze się orientuję nie mogą one być przechowywane na dyskach sieciowych. Muszą być w dyskach lokalnych. Aby uzyskać kopię zapasową (lustrzaną) zamierzam do obu komputerów wsadzić kontroler raid i spiąć w nim po dwa dyski w raid 1 i tam tworzyć biblioteki.
Co jak dyski sieciowe dyski twarde się zapełnią? Wyjmę je i wsadzę nowe, a na dyskach w komputerach założę koleją bibliotekę.
Czy takie rozwiązanie w ogóle ma szanse zadziałać? I co z prędkościami? Mam zamiar używać dysków SATA III oraz kontrolerów raid które obsłużą mi tą prędkość.
Wiem, że problem trochę skomplikowany ale nie widzę innej możliwości na zautomatyzowanie całego procesu.
Z góry wielkie dzięki dla osób które podejmą się pomocy w tym problemie
Nie bardzo rozumiem ideę instalowania dysków RAID 1 w komputerach lokalnych – po co ci to? Chyba nie dasz rady w ten sposób sprawić, żeby jeden dysk był widziany jednocześnie w dwóch komputerach. Co więcej nie masz szans na jednoczesny dostęp do bazy. Jedna sesja lightrooma blokuje bazę i dopóki nie zwolni druga z niej nie skorzysta.
Sama baza może być na dysku sieciowym, z tym nie ma problemu. Problemem jest prędkość odczytu danych. Baza LR musi być na szybkim dysku inaczej komputer złapie takiego muła, że się nie ogarniesz. Teoretycznie gigabitowy ethernet daje dużo (1/3 SATA), ale w praktyce to dno i glony, zwłaszcza przy tanich obudowach RAID. Nie wyskoczysz ponad 50 MB/s.
LR w ogóle nie będzie szczęśliwy. Jeszcze wspólne źródło łyknie, ale ze wspólnymi ustawieniami będzie kłopot…
Z tego co mi wiadomo pliki biblioteki nie mogą być na dysku sieciowym. LR ich wtedy nie zauważy. Dlatego biblioteka musi być na dysku lokalnym, a żeby mieć jej kopię zapasową trzeba spiąć dysk w raid.
Dobra ale ostatecznie tańszym i chyba lepszym rozwiązaniem będzie podłączenie kieszeni raid z dwoma dyskami do każdego z komputerów (oryginały mogą być tutaj i tutaj i każdy będzie mógł sobie pracować na swoich).
Jak to będzie z prędkościami działania LR w przypadku użycia dysków SATA III oraz podłączenia kieszeni za pośrednictwem USB 3.0?
Z góry dzięki za pomoc.
- You must be logged in to reply to this topic.