Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć Lightroom- jaką kartę graficzną wybrać?

Lightroom- jaką kartę graficzną wybrać?

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Witam!

W najbliższym czasie zamierzam zmodernizować mojego peceta (płyta główna, procesor, karta graficzna, pamięć, system) i zastanawiam się jak rozłożyć akcenty finansowo. Komputera używam głównie do internetu i zdjęć (Lightroom), ewentualnie Offic (Excel)- sporadycznie do gier- bez wysokich wymagań w tym zakresie.

W związku z tym moje pytanie: jakiej klasy kartę graficzną wybrać?
Czy wystarczy coś za 500zł, 300zł, a może zintegrowana grafika w procku?
Czy jednak lepiej wziąć coś “lepszego”?

Generalnie wolałbym dokupić więcej RAMu lub dysk SSD, niż jakąś wypasioną kartę.
Dodam, że zależy mi na jak najcichszej pracy komputera, więc jestem zwolennikiem pasywnych układów chłodzenia. Laptopów i innych wynalazków nie biorę pod uwagę.

Będę wdzięczny za wasze sugestie- konkretne modele kart mile widziane.

Member

Zintegrowaną raczej sobie odpuść ale jak nie masz wielkich wymagań co do gier to półka cenowa “kilkaset PLN” w zupełności wystarczy. Modeli nie podam, bo to się zmienia jak w kalejdoskopie :)

Member

A czy ktoś się orientuje, czy i o ile mocniejszy jest zintegrowany układ Intel HD 4600 w procesorze Intel I5 4670k w porównaniu z moją dotychczasową kartą Gigabyte GeForce 7600GT 256MB Silent Pipe II (z 2006r)?

Member

Voilà!

Member

Super!

Wielkie dzięki. To w zasadzie mi wystarczy. Skoro na obecnej karcie lightroom śmiga, to po co przepłacać, skoro współczesna karta zintegrowana jest lepsza (a do tego bezgłośna). Jeszcze raz wielkie dzięki.

Member

Drobiazg. :)

Member

Ja już od dawna używam grafiki zintegrowanej w procku, do niedawna Pentium Dual Core G860, a teraz I5-3740K z grafiką Intel HD4000.
Przede wszystkim odczuwa się to na rachunkach za prąd !!!
Kilka godzin dziennie: procek z grafiką około 65-70W vs grafika PCI-ex 100-200W (i to taka słabsza), robi różnicę w kWh na miesiąc.

Pozostały sprzęt daje radę, a przede wszystkim dysk SSD, który mogę śmiało każdemu polecić na system.

Przy obecnych podzespołach, to właśnie dysk jest najwęższym gardłem w przepustowości danych.

Przy dysku SSD, koniecznie płyta główna z SATA III oraz dysk z parametrami odczyt/zapis minimum 500/500.

Member

Dokładnie. Dzisiejsze zintegrowane karty graficzne są coraz bardziej wydajne i pod względem wydajności dorównują kartom dedykowanym.
Rok temu średniej klasy laptop posiadał Radeona 7670, dziś taką wydajność mają zintegrowane układy intela.

Poza tym wydaje mi się, że Lightroom jeszcze chyba nie korzysta z dedykowanej grafiki jak Photoshop.

Osobiście jak kolega wyżej dołożył bym dysk SSD i zwiększył ilość pamięci RAM, bo przy LR to ma największe znaczenie po procesorze.

Member
urbanflavour wrote:
Osobiście jak kolega wyżej dołożył bym dysk SSD i zwiększył ilość pamięci RAM, bo przy LR to ma największe znaczenie po procesorze.

Nawet przed procesorem. Dysk SSD na bazę danych, niekoniecznie na bazę zdjęć i RAM ile fabryka dała. Wtedy różnica między i5 a i7 jest kosmetyczna, podobnie kilkaset megaherców nie daje takiej różnicy.

Member

Wiem po sobie, dokupienie ramu i wymiana dysku na ssd, duuużo pomogły.

Member

O ile Photoshop korzysta z GPU do obliczeń przy niektórych filtrach to LR zdaje się używa jej tylko do wyświetlania, więc RAM, RAM, RAM :) a karta ma znaczenie sporo mniejsze aczkolwiek zastanowiłbym się czy kupując najtańszą nie będę klął za tydzień, bo akurat napatoczył się PS albo jakaś gierka… ;)

Viewing 10 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.