Strona główna Fora Foto Inne Literatura

Literatura

Inne

Member

Witam!
proszę o pomoc – jaką książkę (książki) możecie polecić początkującemu amatorowi fotografii?
Będę wdzięczny zarówno za wskazanie literatury obowiązkowej dotyczącej technik fotograficznych, jak i obróbki cyfrowej.
Z góry dziękuję za sugestie.

Member

Hmmm… Porady na tym portalu i prenumerata DFV? ;)

Member

Dzięki serdeczne, poszukam tych książek.
A coś dostępnego obecnie w księgarniach? Słyszałem, że Scott Kelby pisze fajne książki. Czy rzeczywiście można jego książki polecić amatorowi? Ewentualnie którą w pierwszej kolejności, bo w księgarni widziałem kilka różnych.

DFV czytam od pierwszego numeru, zdobyłem też kilka archiwalnych FVD, uwagi i porady tam zawarte bardzo sobie cenię, ale przyznacie, że jednak to nie to samo co dobrze napisana książka ;)

Pozdrawiam, Artur.

Member

Od Kelby’ego radzę się trzymać z daleka. To co on uprawia, to jest szamaństwo a nie edycja. Podaje magiczne sztuczki, z których niektóre działają nieźle, inne wcale, a jeszcze inne są szkodliwe. A najgorsze jest to, że nie pisze _dlaczego_ zaleca właśnie to czy tamto, więc trudno sie z tego coś nauczyć. Czasem też jego recepty są niepełne – brakuje jakiegoś małego drobiazgu, bez którego efekt będzie niezadowalający. Trudno też stwierdzić tak z góry, która sztuczka zadziała w danej sytuacji, a która zaszkodzi.
Jeśli już książka o edycji, to raczej Biblia Photoshopa Deke McClellanda. W wydaniu “profesjonalnym” wbrew pozorom jest więcej tipsologii. No i rzecz jasna Dan Margulis, ale to raczej dla zaawansowanych.

Member

Jeśli szukasz książki o fotografii można zapoznać się z ta ciekawą listą książek o fotografii jako punkt wyjścia do dalszych poszukiwań. Oczywiście wiele z nich to dzisiaj “starocie” które znajdziesz tylko w antykwariacie, jednak sztuka fotografii aż tak się nie zmieniła, by je odrzucać. Zresztą nowości fotograficzne też tam można znaleźć.
http://www.foto-info.pl/ksi-ki-o-fotografii-i-nie-tylko.html

pozdr.

Member

Zdecydowanie polecam książki Bryana Petersona; Czas naświetlania, Ekspozycja, Kreatywna fotografia. Wszystkie bez trudu znajdziesz w empikach i nie tylko. Napisane ciekawie z dużą ilością zdjęć a przy każdym zdjęciu opis podstawowych parametrów ustawień i użytego sprzętu. Dużo wiedzy przystępnie podanej.

Member

Hej!
Pytasz o lektury? Ja mogę Ci polecić coś co nauczy Cię posługiwania się aparatem.
1. Tomasz Wójcik “Jak robić zdjęcia” (wydawnictwo Buchmann)
2. Bill Hatcher “Szkoła Fotografowania National Geographic” (tam są dwie takie ,ja mam “Sport i Przygoda” i jest na prawdę fajna.Można się czegoś z niej nauczyć.)
Książki należy przeczytać w takiej kolejności jaką podałem ,czyli najpierw 1. potem 2. ponieważ Wójcik bardzo dokładnie tłumaczy na czym polega dobre ujęcie (czas,ekspozycja,ISO) i nawet umieszczony jest w książce model lustrzanki (części wewnątrz) dzięki czemu wiemy na jakiej zasadzie działa lustrzanka. :)
Mam nadzieję że pomogłem.

Pozdro i miłego czytania życzę , Pic

Viewing 6 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.