Strona główna Fora Foto Sprzęt M42 do Nikona D50

M42 do Nikona D50

Sprzęt

Member

Witam
Zakupiłem Nikona D 50 który jest wyposażony w silnik AF.
Pytanie moje brzmi jak podłączyć taki obiektyw do body i jak będzie działał obiektyw tzn czy dzięki silnikowi będzie ostrzył czy trzeba będzie ustawiać wszystko manualnie.

Member

Widziałeś kiedy obiektyw M42 z AF ??? Bo o ile wiem nikt nie widział.
-Do nikona możesz go podłączyć albo za pomocą zwykłej przejściówki za 20-30zł. Ale nie ostrzy na nieskończoność, więc jedynie chyba jako szkło do makro (pierścienie trzeba dokupić).
– przejściówka z soczewką, ostrzy na nieskończoność, ale pogarsza się jakość optyczna układu.

I w d50 będzie brak pomiaru światła. OSTRZENIE TYLKO RĘCZNE !!!

Member

Wiem że obiektywy M42 nie posiadają AF
Pytanie moje dotyczyło ustawień ostrości po podłączeniu adaptera. Czyli z twojej odpowiedzi wynika że podłączyć można tylko przez przejściówkę ale silnik w body i tak nie będzie mi ostrzył.
Czyli trzeba korzystać tylko i wyłącznie z manualnych ustawień na obiektywie.

Member

no bez przejściówki to fizycznie kształt mocowania nie pasuje. M42 to gwint, wkręcasz jak śrubę. Nikon to bagnet, wkładasz, obracasz kawałek i się zatrzaskuje mechanizm blokujący. Obiektyw AF posiada w sobie mechanizm, który pozwala zmieniać położenie soczewek. Jak go nie ma, to czym silnik z body ma poruszać?

Member

Na pewno będziesz musiał ustawiać ostrość ręcznie pierścieniem na obiektywie. Innej opcji nie ma.
Natomiast możesz mieć problem z ustawianiem parametrów naświetlania (czas i przysłona).
Jeżeli przejściówka nie będzie miała mikroprocesora (albo chociaż udawała, że ma) to będziesz musiał robić zdjęcia metodą prób i błędów ustawiając wszystkie parametry ręcznie.

Member

to zapytam się inaczej
To dla czego jest taki szał na te obiektywy po za tym że mają dobrą optykę
Przecież trzeba wszystko ręcznie ustawiać a jak trafić z ostrym zdjęciem?

Member

Takie obiektywy na pewno przydają się do aparatów, które mają dobry wizjer (widać co jest ostre), albo do aparatów, które mają tryb LifeView. Wtedy na wyświetlaczu widać, co jest ostre. Również do filmowania się przydają, bo są tanie, a w czasie filmowania lepiej ostrzyć ręcznie. Do makro też są dobre.
Ale do współpracy z D50 to bym ich raczej nie polecał…

Member
Nikon40 wrote:
to zapytam się inaczej
To dla czego jest taki szał na te obiektywy po za tym że mają dobrą optykę
Przecież trzeba wszystko ręcznie ustawiać a jak trafić z ostrym zdjęciem?

Jaki szał? Chyba, że ludziom się wydaje, że złapali Pana Boga za nogi i mogą mieć coś za 1/10 ceny nowoczesnego szkła. Ale wyżej masz napisane gdzie pies pogrzebany.

Member

to mam jeszcze ostatnie pytanie
To jeżeli chodzi o obiektywy do nikona D 50 to czy mogą być takie manualne
Vivitar Auto Zoom 35-105 mm 1:3.5 Nikon F
czy muszą być z AF
Nikon AF NIKKOR 50mm 1:1.8 D
Chodzi mi tu o obiektywy w których będę mógł wykorzystać silnik w korpusie

Member

żeby AF działał, zarówno korpus jak i obiektyw muszą być do tego przystosowane. To, że jest silnik w korpusie, umożliwia korzystanie z obiektywów AF. W odróżnieniu od obiektywów AF-S, które mają własny silnik i mogą działać z korpusami bez silnika, jak d40 czy d60. A obiektyw manualny takim pozostanie zawsze, bez względu do jakiego korpusu go podłączysz. Po prostu nie ma w sobie mechanizmu pozwalającego sterować ostrością z korpusu. tylko kręcenie pierścieniem ostrości pozostaje. No chyba, że szkło typu pompka, to suwanie. Ale też bez AF.

Member

ustawiasz ręcznie wszystko to fakt ale ale z tymi obiektywami i tak jest frajda i zabawa niezła, no wiesz pierścienie mieszki i te sprawy, ponadto jest kilka obiektywów w których możesz zamienić gwint m42 na bagnet nikona, sam taki posiadam nie wiem jak sie nazywa i nigdy specjalnie nie szukałem a ruskiego nieznaju a parametry ma f4/135, często używałem z d50 i byłem zadowolony co ja gadam nadal jestem. a oto przykładowa fota z takiego duetu czyli w/w obiektyw i nikon d50 http://www.digart.pl/zoom/5940157/Na_szlaku.html

Member

na allegro widziałem tego vivitara ma mocowanie nikon wiec podepniesz a nikon f to to chyba wiadomo,ze też ale ostrość rączka

Member
Nikon40 wrote:
to mam jeszcze ostatnie pytanie
To jeżeli chodzi o obiektywy do nikona D 50 to czy mogą być takie manualne
Vivitar Auto Zoom 35-105 mm 1:3.5 Nikon F
czy muszą być z AF
Nikon AF NIKKOR 50mm 1:1.8 D
Chodzi mi tu o obiektywy w których będę mógł wykorzystać silnik w korpusie

Podpiac podepniesz – bagnet ten sam wiec tu nie ma niespodzianek. Natomiast poza recznym ostrzeniem dobra wiadomosc jest taka ze bedziesz mial pomiar ekspozycji z takim obiektywem a wiec bedzie on dzialal we wszystkich trybach PASM. W przypadku mlodszych modeli amatorskich (D40 wzwyz) trzeba ustawiac ekspozycje metoda “na czuja” i tylko w trybie M. Zaleta mlodszych korpusow amatorkich jest natomiast to ze bezpiecznie podepniesz do niech kazdy obiektyw Nikkora, wlaczajac w to tzw. non-AIS. W przypadku D50 trzbea uwazac.

Member

Mam jeszcze jedno zapytanie
jak na takich obiektywach się pracuje
do czego je wykorzystać
jakie parametry ustawiamy w aparacie jakie na obiektywie
czy nadają się do portretów ludzi

Dodam że chodzi mi tu o działanie z korpusem Nikon D80

Member
ogotaj wrote:
Zaleta mlodszych korpusow amatorkich jest natomiast to ze bezpiecznie podepniesz do niech kazdy obiektyw Nikkora, wlaczajac w to tzw. non-AIS. W przypadku D50 trzbea uwazac.

a czym się różni bagnet w D50 od któregokolwiek bagnetu w młodszych korpusach? i nie mówię o śrubokręcie…

ja używam Heliosa na pierścieniu za 9,99 ;) jak chcesz portrety to kup sobie jakieś radzieckie albo japońskie 135mm z dużym otworem i będziesz miał lepsze zdjęcia niż na nikkorze 85/1.8 xD

Member
haterkmp wrote:
jak chcesz portrety to kup sobie jakieś radzieckie albo japońskie 135mm z dużym otworem i będziesz miał lepsze zdjęcia niż na nikkorze 85/1.8 xD

Jesteś tego pewny? Kolega Nikon40 raczej nie ma doświadczenia w portretowaniu (sądzę po jego galerii), więc łatwiej by mu się pracowało ze szkłem AF, gdzie może skupić się na kadrze zamiast walczyć ręcznie z uciekającą ostrością. Czy cały czas pamiętać o korekcie ekspozycji.

Member

ja nie sądzę po galerii ;)

Member

no ja nie mam daru jasnowidzenia więc sądzę po tym co widzę realnie ;)

Member
okuka67 wrote:
ja nie mam daru jasnowidzenia

Cienias ;)

Viewing 18 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.