Makro i Owady

Uwagi do serwisu www.dfv.pl

Member

Dlaczego nie polaczyc tych dwoch kategori. Ja przewaznie prezentuje moje zdjecia jako makro, a fotograduje glownie owady. Jak wiem, to wiekszosc tez tak uwaza.
Pozdrawiam

Member

Nie, makro to szersze pojęcie niż tylko robale.

Member

Poruszona kwestia ma wprawdzie sens, ale ma też zupełnie inny wymiar. Mamy bowiem kategorie: “Przyroda”, “Zwierzęta”, “Owady” i do tego “Makro”. Ale od końca. Prawdziwej (z definicji) makrofotografii prawie tu nie ma. Bardzo nieliczni pokazują temat sfotografowany w skali 1:1 lub większej. Pojęcie “makro” bardzo się zdewaluowało i popełzło już daleko poza granice definicji i nawet przyzwoitej tolerancji. Spotykałem różne próby redefiniowania makrofotografii, ale są one kontrowersyjne. Jedynym sensownym pojęciem jest „fotografia zbliżeniowa”. Zawodowcy czasem ją stosują, spotykana jest nawet w podręcznikach, ale wśród amatorów nie ma ona powodzenia.
A teraz do owadów – a gdzie podziały się pajęczaki? W tym zestawieniu pająki zginęły. Ale pająki i owady to przecież zwierzęta. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, żeby motyla umieścić w kategorii „Zwierzęta”. Ale przecież to wszystko jest przyrodą (ożywioną, bo jest jeszcze przecież nieożywiona). Fotografuję ostatnio inkluzje owadów i pająków w bursztynie. Zwierzęta te są martwe od 40 mln lat. Ale sam bursztyn należy do przyrody nieożywionej. To jak – zaliczylibyśmy je do przyrody (której?), zwierząt, owadów czy makro?
Konkluzja: twórcy kategorii zrobili co zrobili i korygowanie tego nie miało sensu od samego początku, chociaż miałem taką chęć. Pozwolili zatem na dość swobodne traktowanie wstawiania zdjęć do omawianych kategorii. I niech tak już zostanie.

Viewing 2 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.