Strona główna Fora Foto Sprzęt Metz 52 AF-1 Czy dobry wybór ?

Metz 52 AF-1 Czy dobry wybór ?

Sprzęt

Member

Witam! Mam na imię Krzysztof. Fotografuje dla przyjemności i amatorsko. Generalnie nie lubię używać lampy błyskowej ale mam nadzieję że się to niebawem zmieni dzięki zewnętrznej “błyskotce” i z Waszą pomocą.
Ciekaw jestem konstruktywnych opinii w temacie zakupu zewnętrznej lampy błyskowej do lustrzanki sony a200. Biorę pod uwagę 2 modele lamp , tzn. Systemową Sony HVL-F42 oraz zamiennik dedykowany dla sony Metz 52 AF-1. Kierując się określonym budżetem pominąłem model Sony HVL-F43AM który jest dla mnie zbyt drogi. Czytałem w sieci kilka opinii i zdania są podzielone. Nie chciał bym być też rozczarowany po zakupie.
Co mnie przekonuje do Metz-a? Kompatybilność z rożnymi systemami, aktualizacja oprogramowania, moc lampy, cena tez nie jest bez znaczenia. Może ktoś z was użytkuje Metz-a w podobnym zestawieniu. Zależało by mi na współpracy z krótkimi czasami naświetlania, zdalnym wyzwalaniu itp.

Pozdrawiam.

Member

Też miałem taki dylemat, tylko że Metz 52 czy nikonowska. Kupiłem Metza i po wykonaniu paru błysków stzrelił palnik, w gwarancji lampy jest zastrzeżenie że gwarancja nie obejmuję palnika. Moje szczęście, że w ten sam dzień oddałem do sklepu i wymieniłem na nikonowską. Jakbyś poszukał na forach to znajdziesz sporo takich przypadków, a serwis za naprawę liczy sobie 350zł. Dlatego zastanów się czy nie lepiej dopłacić do systemowej, ja dopłaciłem i nie żałuje :)

Member

generalnie jak czytałam na forach ludzie sa zadowoleni z Metzow…nie wiem, gdzie ‘sporo jest takich przypadków’? Tez sie zsatanawiam nad lampą i nie ukrywam rozwazam Metza

Member
alherm wrote:
Co mnie przekonuje do Metz-a? Kompatybilność z rożnymi systemami…

To chyba akurat nie koniecznie, konkretne lampa jest produkowana do konkretnego systemu. A nie, że jedną lampę możesz z różnymi systemami używać. Chyba, że w trybie M, korzystając tylko ze środkowego pinu. Ale to każdą, nie tylko Metza.

Member

Miałem Metza-48 dla Olympusa, mam Metza 58 AF-2 dla Nikona, śmigają aż miło (tzn. olympusowska leży obecnie w szufladzie z braku aparatu Olympusa ;).
Solidny sprzęt. Kwestia raczej tego, czy odpowiada Ci guzikologia stosowana przez Metza.
Z lampą Sony nie porównuje bo jej nie znam.

Member
okuka67 wrote:
Chyba, że w trybie M, korzystając tylko ze środkowego pinu. Ale to każdą, nie tylko Metza.

W Sony nie ma środkowego pinu :)

Member
kashpir wrote:
okuka67 wrote:
Chyba, że w trybie M, korzystając tylko ze środkowego pinu. Ale to każdą, nie tylko Metza.

W Sony nie ma środkowego pinu :)

Tym bardziej :)

Member

Używam nowszej wersji – 58af2 i jestem zadowolony. W odróżnieniu od nikonowskiej ma drugi palnik, co się często przydaje

Member

Jak szukałem lampy to też nie znalazłem przypadku z wybuchem palnika, dopiero gdy mi się to przytrafiło to wpisałem w wyszukiwarce “wybuch palnika w lampie błyskowej” no i znalazłem …. Nie mówię że to są złe lamy, jeśli ktoś trafi na nie wadliwy egzemplarz to na pewno będzie zadowolony. Ja po prostu nie chciałem już ryzykować :)

Member

Może współczesne metz-y są w Chinach składane :) Bo z tego co usłyszałem od serwisanta sprzętu foto to starsze modele chodzą bezawaryjnie do dziś. A tak na serio to podobno była jakaś wadliwa seria że te palniki wybuchały. Natomiast jeżeli chodzi o wymianę żarnika to koszt około 150 zł

Member

mam takiego Metza do Nikona.
Jestem zadowolona. Całkiem mocny błysk, wystarczający do wiekszosci zastosowań. Szybko się ładuje. Bal w przedszkolu zrobiony miodzio :)

Viewing 10 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.