Strona główna Fora Foto Uwagi do serwisu www.dfv.pl Mobilna wersja serwisu DFV

Mobilna wersja serwisu DFV

Uwagi do serwisu www.dfv.pl

Member

Przyszła mi ostatnio taka myśl, przeglądając forum w telefonie, że byłoby łatwiej, gdyby miał swój odpowiednik w wersji “lekkiej” (tzw. lajt:-)). Zdaję sobie sprawę, że serwis fotograficzny, w którym jest mnóstwo grafiki ciężko przerobić na wersję mobilną, ale znam portale, których główne strony są w normalnej wersji, ale już np. forum jest uproszczone i łatwo dopasowuje się do wielkości posiadanego ekranu w urządzeniu mobilnym. I to byłoby już wystarczające rozwiązanie.
Nie wiem, na ile to kosztowny interes i czy jest to tylko kwestia okrojenia oryginalnego forum, czy stworzenia strony od nowa, ale może w bliżej nieokreślonej przyszłości redakcja pomyśli o takim rozwiązaniu. A wiem, że liczy się z nowymi trendami, czego dowodem jest np. profil facebookowy, czy Google+ (osobiście na żadnym niestety nie mam swojego profilu, staroświecki chyba jestem:-)).

Member

O tym samym dzisiaj pomyślałem, gdy olałem zalogowanie się z telefonu (wszystko się na siebie nakłada) i odpaliłem kompa. Uznałem jednak, że to chyba kosztowny interes i redakcja na to nie przystanie. No ale byłoby miło :)

Member
Johnny-T wrote:
Przyszła mi ostatnio taka myśl, przeglądając forum w telefonie, że byłoby łatwiej, gdyby miał swój odpowiednik w wersji “lekkiej”

Tylko nie to :s Serdecznie dość mam serwisów, które po wykryciu, że są przeglądane z telefonu przełączają się w tzw. mobilną wersję – najczęściej totalnie nieczytelną, drastycznie okrojoną, wręcz niefunkcjonalną. Jeśli już DFV mialby zyskać takie cuś to koniecznie z wielkim, łatwo dostępnym linkiem do “pełnej” wersji. A najlepiej, żeby się samo nic nie przełączało…

Member
Lukaszo wrote:
Serdecznie dość mam serwisów, które po wykryciu, że są przeglądane z telefonu przełączają się w tzw. mobilną wersję – najczęściej totalnie nieczytelną, drastycznie okrojoną, wręcz niefunkcjonalną.

Nie spotkałem jeszcze się z przypadkiem, żeby okrojona wersja była mniej czytelna. Owszem, jeśli ktoś jest przyzwyczajony do pełnej wersji, to wersja lekka wymaga “przestawienia się”, ale pamiętaj, że nawet najnowsze smartfony nie są jeszcze (!) tak wygodne, jak komputery. A zatem warto, by zoptymalizować stronę pod kątem urządzenia.

Lukaszo wrote:
Jeśli już DFV mialby zyskać takie cuś to koniecznie z wielkim, łatwo dostępnym linkiem do “pełnej” wersji. A najlepiej, żeby się samo nic nie przełączało…

Myślę, że to też dobre rozwiązanie. W końcu to tylko jeden odnośnik więcej na stronie i wydaję się łatwe do zrobienia. Znam takie serwisy, które włączają się w wersji “lajt”, ale z widocznym przyciskiem pt. “przełącz do wersji pełnej”. Sprawiedliwy kompromis.

Member
Johnny-T wrote:
ale już np. forum jest uproszczone i łatwo dopasowuje się do wielkości posiadanego ekranu w urządzeniu mobilnym. I to byłoby już wystarczające rozwiązanie.

No właśnie! Trudno się przegląda forum z telefonu i podpisuję się pod propozycją, żeby coś z tym zrobić.

Member

jestem za. Też często przeglądam DFV na telefonie(najczęściej gdy stoję w korku ) . Na moim htc sesation jest to całkiem wygodne , a było by jeszcze lepiej gdyby był wersja mobilna naszego portalu :) . Portale jak onet albo interia mają swojee mobilne wersje i to naprawdę pomaga.

Member

Odświeżam temat… Jestem ciekawy co Szanowna Redakcja na to. Być może niewiele osób wypowiedziało się w tym wątku, ale jakby nie patrzeć, większość jest za:-)

Member

Ja mam nawet pewną propozycję (nie zaglądałem do kodu, bo mi się nie chciało :D). Wydaje mi się, że w CSSie jest ustawiona szerokość forum na stałą wartość. Prawdopodobnie wystarczyłoby zmienić szerokość z wartości pixelowej na procentową i już powinno być ok – bo domyślam się, że chodzi o poziomy pasek przesuwania na smartfonach.

EDIT:
No i zajrzałem do kodu… Plik Cobalt.css, #wrapper, wystarczy zmienić parametr width na 100% i strona się sama dopasuje do przeglądarki. Dodatkowo w pliku layout.css zmienić na #logo_image {width: 1002px;} i jest wszystko* ok.

*) wszystko, oprócz menu głównego, w którym przy zbyt małej szerokości ekranu linki nachodzą na siebie (też się da to zrobić żeby wyświetlało w kilku liniach ale już na serio mi się nie chce).

http://atomneo.vot.pl/dfv_sample_big.jpg – tak wygląda strona w 1920×1080
http://atomneo.vot.pl/dfv_sample_small.jpg – tak wygląda strona przy małej szerokości – symulacja smartfona.

Niewielkie zmiany i nie potrzeba dodawać linków do wersji light albo zwykłej – po prostu działa. Swoją drogą chyba sobie to ustawię na zawsze na pełną szerokość, bo nie mam pustej przestrzeni po bokach :D

Viewing 7 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.