monitor :)

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Witam!
Zamierzam w najbliższym czasie zakupić sobie monitor w znośnej cenie i mam pytanie… co polecacie? :D przeczytałem sobie artykuł sprzed kilku numerów na ten temat, ale ja się już w tych modelach gubię, a poza tym chyba nie mam aż tak dużych wymagań fotograficznych (dotychczas pracowałem na prostym, już dobrze kilkuletnim, 17″ monitorze o raczej dosyć słabych parametrach), a z komputera korzystam także (a właściwie przede wszystkim) do surfowania po internecie, czasami do gier i innych multimediów (głównie muzyka) lub jakże wymagającego tworzenia tekstów czy prezentacji ;].
Zastanawiam się nad dosyć nowymi Benqami z matrycami VA, ale nie wiem czy nie lepszym byłby jakiś monitor TN, ale o lepszych innych parametrach… :) w każdym razie planuje jakiś monitor 21-24″
I jeszcze mam takie (dla niektórych może głupie) pytanie, czy nie mając na komputerze wyjścia HDMI będzie można korzytać z innych wtyczek i jeśli tak to czy coś się ewentualnie traci?

Z góry dziękuję i pozdrawiam! :)

Member

chodziło mi o korzystanie z rozdzielczości FullHD bez kabla HDMI [komputer w naprawie, a pisanie na telefonie nie jest tak proste :D ]

Member

Wystrzegaj się TN. Oszczędność jest pozorna, bo TN nie nadaje się do obróbki zdjęć w ogóle z powodu zmian koloru w zależności od kąta patrzenia. W jednej pozycji widzisz jedno, w innej coś innego. W skrajnym przypadku na dużym monitorze TN będziesz miał inne barwy w zależności od tego czy patrzysz na środek monitora czy w jego róg. Tego się nie da przeskoczyć.

Z tych monitorów które testowaliśmy nie wszystkie kosztowały jakieś megakrocie. Fujitsu ma przyzwoitą cenę i nieźle się sprawdza w fotografii…

Member

też teraz chętnie bym zmienił na coś do fotografii, ale mój Samsung P2470HD ma jedną ważną zaletę…. TV :)

Member
piotr.grze wrote:
chodziło mi o korzystanie z rozdzielczości FullHD bez kabla HDMI [komputer w naprawie, a pisanie na telefonie nie jest tak proste :D ]

FullHD to jest standard typowo telewizyjny, nijak się ma do monitorów. Poważnie. Rozdzielczość to nie wszystko (dobre do foto to 1980 x 1200), nawet rodzaj matrycy mz mniej ważny czy IPS czy VA. Ważna elektronika monitora i jego cechy. Ważne też oczywiście, żeby monitor podłączyć wejściem cyfrowym: DVI, DisplayPort, HDMI z przejściówką.
TN (rozszyfruję ten skrót: TN – Twoje Nieszczęście ;-)) wystrzegaj się jak polityki! Piotr ma rację, TN poza nierównomiernością podświetlenia, zmienia barwę kolorów podczas godzin pracy. No i te kąty patrzenia.
Tu masz mały przewodnik o monitorach do foto: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=32374

Member

Pozwolicie, że się podepnę pod temat…

Do tej pory do obrabiania fotek mam laptopa (wiadomo matryca TN), póki co nie dam rady zakupić nic sensownego.

Jednak wpadnie mi jutro gratis chyba niezły crt – syncmaster 900nf – pytanie – na jak dużą poprawę mogę liczyć i od czego powinienem zacząć pracę z monitorem – użycie kolorymetru raczej nie wchodzi w rachubę, nie mam, dostęp do usługi tez ograniczony z uwagi na miejsce zamieszkania. Liczę, że monitor nie jest bardzo “zajechany” – okaże się jutro.
Czy to co pisze Dominik w poradach dla zaawansowanych wystarczy? Mam vistę – ale w zakładce zaawansowane zarządzania kolorem nie mam niestety przycisku “kalibruj monitor”.

Fotki będą drukowane na hp5080 lub wysyłane do labu (preferuję laby udostępniające profile icc).

Z góry dziękuję :)

Member

Jeśli nie masz żadnego urządzenia kalibrującego, to przycisk “kalibruj” też się na nic nie przyda. Powyświetlaj sobie po prostu parę plansz testowych, żeby sprawdzić wzrokowo czy szare jest szare a zielone zielone, i tyle. Dopiero gdyby był faktycznie widoczny problem, to można zacząć kombinować.

Member
darek6902 wrote:
Pozwolicie, że się podepnę pod temat…

Do tej pory do obrabiania fotek mam laptopa (wiadomo matryca TN), póki co nie dam rady zakupić nic sensownego.

Jednak wpadnie mi jutro gratis chyba niezły crt – syncmaster 900nf – pytanie – na jak dużą poprawę mogę liczyć…

Jeżeli monitor jest w dobrym stanie to możesz liczyć na zasadniczą poprawę. Obrabiam fotki na 10. letnim Syncmasterze 17. calowym, a LCD (z matrycą TN) służy mi wyłącznie do prac “biurowych” i wybierania zdjęć do obróbki i ich katalogowania. Prezentowane na stronach DFV fotki w pełnych rozmiarach też oglądam wyłącznie na tym CRT, bo oglądanie ich na kiepskim monitorze LCD to strata czasu.

Member
Pan Redaktor Naczelny wrote:
Z tych monitorów które testowaliśmy nie wszystkie kosztowały jakieś megakrocie. Fujitsu ma przyzwoitą cenę i nieźle się sprawdza w fotografii…

być może się na niego zdecyduję, ale mam pytanie, czy warto dopłacać do tego Fujitsu ok. 300 zł w porównaniu z kilkoma (chyba trzema podobnymi) Benqami, które mają matrycę VA, które przecież nie są matrycami TN? ;)
Jeszcze poszukując monitorów natknąłem się na HP ZR22w, który też ma matrycę IPS, a jest tańszy od Fujitsu, ale niestety nie był chyba przez Was testowany i nie mam w sumie zbyt dobrego porównania jakość z Fujitsu… :/

Member
piotr.grze wrote:
Jeszcze poszukując monitorów natknąłem się na HP ZR22w

Tu trochę więcej na jego temat: http://mva.pl/viewtopic.php?f=26&t=384 Ale cudów w tej klasie cenowej proszę się nie spodziewać.

Viewing 9 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.