Inne
Zacznij od lektury tego artykułu: https://www.dfv.pl/szkola-zaawansowani-foto.html?id=1160
A jeśli nie chcesz się bawić w kalibrację, to szukaj monitora o gamucie możliwie jak najlepiej pokrywającym sRGB (nie Adobe RGB). Przy czym 74% Adobe RGB będzie mniej więcej odpowiadało 100% sRGB. Mniej więcej – czyli na tyle, że amator nie zauważy różnicy. Jest duża szansa, że przy ustawieniu takiego monitora na 6500 Kelvinów, gammę 2.2 (czyli normalną) i jasność +- 100 kandeli wyświetlanie będzie wystarczająco precyzyjne bez kalibracji – jeśli tylko nie zamierzasz drukować katalogów dla domów odzieżowych
Acha: monitory o szerszym gamucie też się dają ustawiać w tryb sRGB. Trzeba tylko wtedy wyregulować jasność.
Warto też poczytać tu: https://www.dfv.pl/digital-foto-video-poleca.html?id=1878 Wprawdzie sponsorowany, ale niegłupi.
Mam od niedawna EIZO FLEXSCAN2462W (wprawdzie 24 cele, ale to bez znaczenia) i rzeczywiście jest b.dobry. Nie jest to najnowsza konstrukcja, ale obecnie cena/jakość jest rewelacyjna.
Jeżeli miałby być pełen wypas, to EIZO ColorEdge (tyle, że trzeba wydać od 6 tyś. w górę)
FlexScan 2762 + EazyPix zapewni ci bezproblemową kalibrację. Jeszcze mniej uwagi wymaga CX270, tyle że trzeba do podstawowej ceny dopłacić 600 zł licencji za oprogramowanie ColorNavigator i koszty profilowania wstępnego “on site”, przeprowadzonej przez fachowca porządnym narzędziem. Za to CX270 będzie później sam przeprowadzał autokalibrację, a co za tym idzie profil utworzony na początku będzie prawidłowy przez długi czas.
Stanowczo odradzam 27 calowe Eizo EV, których nie można kalibrować EazyPixem, a co za tym idzie kalibracja i profilowanie nie są “bezproblemowe”, co nie znaczy “niemożliwe”, rzecz jasna.
Nie, nie potrzebuję.
Ze względu na ograniczone środki finansowe, nim zdecyduję się na zakup FlexScana EV2436W muszę się upewnić, że zakup będzie trafiony. Dlatego zbieram różne informacje dotyczące tego monitora.
Od Autoryzowanego Dystrybutora Produktów EIZO w Polsce Alstor otrzymałem informacje, że monitor FlexScan EV2436W odwzorowuje przestrzeń barw sRGB.Monitory serii EV są dedykowane raczej do zastosowań biurowych/domowych do prac głównie z aplikacjami typu biurowego. Niemniej jak na tego typu monitory równomierność podświetlenia matrycy i jednolitość wyświetlanych kolorów jest bardzo dobra, przewyższająca modele konkurencyjne. Użyta matryca jest typu IPS.
Zależy mi na Twojej opinii, Ewo. Podkreślam, że monitor jest mi potrzebny głownie do edycji fotografii. Jestem raczej zaawansowanym fotoamatorem.
Tak, jasne, tylko biurowych. Bo inaczej komu by te droższe sprzedawali
Właśnie: równomierność, jednolitość, kąty, porządne wykonanie objawiające się też trwałością. Dopóki nie zechcesz komercyjnie drukować katalogów domów odzieżowych, to taki “biurowy” spokojnie wystarczy. I będzie bezproblemowy.
Właśnie: równomierność, jednolitość, kąty, porządne wykonanie objawiające się też trwałością. Dopóki nie zechcesz komercyjnie drukować katalogów domów odzieżowych, to taki “biurowy” spokojnie wystarczy. I będzie bezproblemowy.
Ewo, bardzo dziękuję za wyrażoną opinię. Pomogłaś mi w podjęciu decyzji. Komercyjnie drukować nie będę.
Czy do warunków domowych nie byłby czasami lepszy monitor z matrycą PVA zamiast IPS ?
Eizo posiada w ofercie obie technologie.
PVA w warunkach domowych ma ogromną przewagę w postaci o niebo lepszej czerni. IPS-y pod tym względem wypadają blado. Pamiętać jednakże trzeba, że pracując z kolorem nie powinno się robić tego po ciemku. Przy zastosowaniach wieczorno-ogólnych jednak PVA bije IPS-y na łeb. Kłopot tylko w tym, że PVA znika z rynku z powodów marketingowo-finansoweych, i jest ryzyko, że przez jakiś czas ich nie będzie. Jeśli ktoś chciałby taki, jedne z ostatnich dobrej jakości to EIZO SX2262W, CG223W, CG241W.
Powiedzmy że SX2262W lub CG223W byłby w moim zasięgu finansowym, to który byłby lepszy do zastosowań ogólnych w warunkach domowych? Obydwa są 22″, ale jeden ma wyższą rozdzielczość, więc pewnie mniejszą plamkę.
Jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy seriami SX a CG ?
CG ma odblokowaną pełną sprzętową kalibrację, kaptur w komplecie i mają selekcjonowane panele pod kątem defektów. Fabrycznie żaden CG nie ma mieć prawa dE>3. SX ma za to większą rozdzielczość, 1920×1200 zamias 1680×1050.
- You must be logged in to reply to this topic.