Nadpisany plik

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Witam
Zostałam z ręką w nocniku, czyli zniknął mi plik . Znaczy nie zniknął tak sam z siebie, tylko chyba go nadpisałam. Po wstępnej obróbce jpga w Camera Raw pewnie kliknęłam nie ten przycisk, bo chcąc teraz otworzyć w CS4 plik źródłowy, wciąż otwiera mi się poprawiony. W przeglądarce Fast Stone widzę obydwa, a że końcowy efekt nie za bardzo mi się widzi, więc chciałabym ponownie zdjęcie obrobić. Jest to jeszcze możliwe? A jeżeli tak, to jak? I co zrobiłam niewłaściwie? Błagam o pomoc.
Serdecznie wszystkich pozdrawiam
Anka

Member

Spokojnie, to tylko ACR :) To tylko znaczy, że Photoshop sobie zapisał warunki konwersji. Trzeba albo skasować plik XMP (jest pewnie tam gdzie i zdjęcie) albo zresetować ustawienia w ACR (z prawej strony beleczki, tam gdzie pisze Basic itp, jest taka ikonka, którą się klika i wybiera 2 pozycję od góry).
Jeśli przeglądarka plik widzi, to on istnieje.

Member

Poprawka: teraz zauważyłam, że chodzi o jpeg. Nie ma wtedy pliku XMP, ale reset ustawień jest możliwy.

Member

Ewuniu, dzięki. ale nie umiem znaleźć Twojego ACR. W ogóle nie mam obok “Podstawowe” żadnej ikonki, jedynie trójkącik do rozwinięcia menu. Coż z tego, skoro na drugim miejscu jest właśnie Podstawowe. A co się stanie, jeżeli sobie zwyczajnie ten nieudany plik skasuję? A w przyszłości, co robić w Camera Raw, by taka sytuacja więcej się nie powtórzyła?

Member

Nie umiesz znaleźć ACR, czyli Adobe Camera Raw, w którym edytujesz zdjęcia?
Nie sprawdzę teraz gdzie to jest dokładnie w CS4, bo już go nie mam. Ten trójkącik do rozwinięcia menu powinien wystarczyć (są przy nim kreseczki i kropeczki?), a w tym menu gdzieś powinno być coś resetującego ustawienia. W CS3 i 5 jest na drugim miejscu tego menu i nazywa się Camera Raw Defaults, czyli coś w rodzaju “domyślne ustawienia” (choć diabli wiedzą jak mogli to przetłumaczyć).
Acha, jak nie chcesz żeby ustawienia z ACR były zapisywane w pliku, klikaj Alt+Otwórz obraz (Open Image)

Member

Rzeczywiście dałam plamę nie domyślając się, co to ACR. Teraz już wszystko znalazłam. Po stokroć dzięki.
Anka

Viewing 5 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.