Strona główna Fora Foto Oprogramowanie najlepszy program do obróbki raw – co polecacie ?

najlepszy program do obróbki raw – co polecacie ?

Oprogramowanie

Member

Obrabiam pliki raw w photoshop, niestety męczą mnie wnim dwie rzeczy:
1. nie ma od razu podglądu plików raw
2. za małe jak dla mnie okienko podglądu obrabianej pracy.
W związku z powyższym mam pytanie: z jakich programów korzystacie najczęściej i który wg was jest najlepszy.

Pozdrawiam i liczę na odpowiedź :)

Member

Ja obrabiam w Capture 1. Uważam, że to dobry i wygodny program, ale to oczywiście kwestia osobistych preferencji. Jeśli zaś chodzi o podgląd obrabianej pracy to najlepszym rozwiązaniem jest stanowisko dwumonitorowe, wówczas na jednym z nich masz tylko pracę, na drugim zaś wszystkie bilioteki. Roboczy monitor powinien być oczywiście jak największy (24″ daje naprawdę komfort pracy), pomocniczy monitor może być mały np. 15″. To rozwiązanie wcale nie jest drogie, jednak w przypadku monitorów CRT zajmuje dość dużo miejsca.

Member

1. Nie rozumiem – jak to nie ma? Jest przecież podgląd dynamiczny, zmienia się na żywo. Jaki inny miałby być?
2. Można przełączyć okienko na cały ekran wciskając F. Jest też powiększanie podglądu lupą.
Wg mnie najlepszy (jeśli chodzi o możliwości) jest LightZone, najłatwiejszy w obsłudze ArcSoft Darkroom. W LightZonie na pewno można pochować wszystkie panele, w Darkroomie o ile pamiętam nie (ale też dużo ich nie ma).

Member

Dziekuję za odpowiedzi.
Ten pomysł z dwoma monitorami chyba jest naprawde dobry.
Trafia w sedno mojego problemu – gdy poprawiam mały element znika mi z oczu podgląd całości. Często ma to opłakany skutek i muszę zaczynać od nowa :)
Jeżeli chodzi o podgląd plików raw – miałam na mysli, że muszę otwierać adobe bridge, potem zaznaczać pliki raw, nastepnie otwierać raw poprzez photoshop i zapisywac w jpg. Przy większej ilości obrabianych zdjęć jest to dość kłopotliwe. Dopóki tego nie zrobię pliki raw są ukryte. Chyba, że o czymś nie wiem ?
Postaram się przyjrzeć temu programowi LightZone i Capture1:)
Dziekuję jeszcze raz i pozdrawiam :)

Member
Lisa_55 wrote:
Jeżeli chodzi o podgląd plików raw – miałam na mysli, że muszę otwierać adobe bridge, potem zaznaczać pliki raw, nastepnie otwierać raw poprzez photoshop i zapisywac w jpg. Przy większej ilości obrabianych zdjęć jest to dość kłopotliwe. Dopóki tego nie zrobię pliki raw są ukryte.

Ukryte – chodzi Ci o to, że nie ma podglądu miniatur w Eksploratorze Windows? Po to istnieją przeglądarki. Polecam FastStone Image Viewer (http://www.faststone.org/FSViewerDownload.htm), wersja 3.2 jest nawet po polsku. FastStone widzi wszystko.
O Adobe Bridge możesz wtedy w ogóle zapomnieć. Jeśli przeciągniesz (z eksploratora, z jakiegoś Total Comandera, czegokolwiek) rawa na okienko Photoshopa, to on się automatycznie otworzy w Camera Raw. Spod FastStona też można zdefiniować “edycję w programie zewnętrznym” i ustawić tam PS. Wtedy widzisz wszystkie rawy w przeglądarce, a do edycji wygodnie otwierasz tylko ten wybrany.

Member

Zobacz “RawTherapee v. 2.3 “-darmowy do ściągnięcia ze strony producenta po polsku. Jak Cię zainteresuje to link szukaj na forum/oprogramowanie/RawTherapee v. 2.3

Member

Mam pytanie w związku z tym RawTherapee po polsku. U mnie próba przestawienia języka na polski kończy się tym, że program przestaje się uruchamiać. Master455, wiesz coś o takich problemach?

Member

Postanowiłem sprawdzić jak to jest u mnie: Preferencje, Ogólne, Język dymyślny, przełączyłem na polski, czeski, angielski, wszystko działa.
Ale i tak korzystam głównie z C1 4, choć pliki z Alfy 700 muszę konwertować do DNG, oryginalne ARW mają błędny profil i są przeeksponowane o ok. 0,75 EV. Miłość bez cierpień jest jak parówka bez musztardy.

Member

Wyraźnie RawTherapee ma do mnie jakiegoś pecha. Poprzednia wersja wieszała się średnio co 2 minuty, nowa wprawdzie działa bardziej stabilnie, ale tylko do momentu gdy chcę coś zmienić w ustawieniach. Nie żeby mnie to jakoś osobiście bolało, bo mam czym wywoływać rawy, ale jak u innych działa, a u mnie nie, to mnie to zastanawia.

Member

U mnie program chodzi bardzo dobrze. Po wejściu w preferencje i ustawieniu na j.polski należy kompa zresetować i powinno być OK. Jeżeli nie-ponownie ściągnąć ze strony,może być jakś błąd w czasie ściągania.

Member

Postaram się ściągnąć program i wypróbować. Dzieki master455 :)
Właśnie denerwowało mnie to, że nie mogę porządkować plików jeszcze na poziomie raw – np. niektóre po prostu od razu usuwać :)
:)
Pozdrawiam i życzę miłej niedzieli :)

Member

A ja mam Runtime Error i koniec :(
Lisa, nie odejmując niczego wolnemu oprogramowaniu, muszę stwierdzić że Adobe Camera Raw ma lepsze algorytmy np. wyciągania cieni niż RawTherapee. Więc jeśli masz Photoshopa, to przechodzenie na inny program raczej sensu nie ma. Tylko przeglądarki potrzebujesz. I mówię to całkiem niezależnie od mojego runtime errora (ang. wersja działa).

Member

ok Ewa, ograniczę się tylko do innej przeglądarki :)

Member

a ja mam takie pytanie

komputer nie widzi moich rawów i nie mogę ich przetransferować z aparatu (Canon) na kompa.
niestety ale nie mam ze sobą oprogramowania do mojego aparatu.

co robić?

Member

A jak próbujesz je transferować? Jaki masz system / oprogramowanie? Rawy Canona są akurat generalnie dobrze widziane przez znakomitą większość programów, ale jaki to konkretnie model aparatu?

Member

Windows XP
a Canon 30D.

Member

30D to nie jest nowy aparat, rawy z niego na pewno są obsługiwane. W jaki sposób transferujesz? Bo ja na przykład wyjmuję kartę z aparatu, wsadzam do czytnika, po czym normalnie kopiuję z karty na dysk, tak jak się kopiuje wszystkie inne pliki. To powinno działać ze wszystkimi aparatami.
A jpegi możesz transferować?

Member

tak
jpg spokojnie mogę a z RAW problem.

transferu dokonuję poprzez kabel USB i czekam na okienko Windowsowskie do pobrania plików z aparatu

Keymaster

System nie wie, co to za pliki te CR2, więc ich nie kopiuje. Proponowałbym zainstalować sterowniki Canona ( http://software.canon-europe.com/products/0010298.asp ) lub po prostu korzystać z czytnika kart.

Member

Photoshop potrzebuje pluginu Camera Raw, którą można robić CUDA!!!. Nie wiem naczym polega kłopot przy obróbce plików zapisanych w RAW-ie. Po obróbce w Camerze Raw wciągamy obrobiony plik do Photoshopa po ewentualnych jeszcze korektach zapisujemy do pliku wynikowego np. JPG.

Member

Piotrek

a pomógłbyś mi znaleźć odpowiedni sterownik?
ściągnąłem EOS Utility Updater for Windows oraz Digital Photo Professional Updater for Windows (3.2.0)
i pojawia mi się komunikat że to jest ulepszenie podstawowych wersji, tylko że ja nie mam tych podstawowych….

a jeśli chodzi o czytnik, to takowego nie posiadam

Keymaster

Do tego, żeby system wiedział, co to są te CR2, wystarczy EOS Utility. Rzeczywiście jest problem, bo Canon udostępnia tylko aktualizacje do EOS Utility, ale nie ma samego programu podstawowego. Wygląda na to, że najprościej będzie, jak znajdziesz płytkę od aparatu i zainstalujesz tego EOS Utility.

Member
krzysiek187 wrote:
tak
jpg spokojnie mogę a z RAW problem.

transferu dokonuję poprzez kabel USB i czekam na okienko Windowsowskie do pobrania plików z aparatu

Przełącz w menu aparatu sposób komunikacji z komputerem na PTP. Wtedy po podłączeniu aparatu do komputera przestawi się jako czytnik kart – będziesz mógł skopiować całą zawartość do wybranego katalogu w komputerze.

Co do otwierania RAWów w komputerze to całkiem przyzwoity jest Adobe Photoshop Elements. Trial można ściągnąć z Internetu ze strony Adobe, jest też na płytce DIGITAL FOTO VIDEO z lutego. W kwietniowym wydaniu DIGITALa masz całą kolekcję “odrawiaczy”. Możesz spokojnie zainstalować wszystkie i wybrać ten, który ci się najbardziej spodoba. My polecamy LightZone :-))

Member

A ja polecam Silky Pix – świetny, bardzo rozbudowany edytor… Używam go wymiennie z Capture One, RAW Therapee i Lightroom/ACR i w kwestii oddania kolorów oraz ilości przydatnych narzędzi jest moim zdaniem najlepszy…

Member

Udało się!!
mam w końcu pliki RAW na komputerze
komputer widzi je jako plik CR2
dobrze?

a teraz prosiłbym o jakieś ciekawe sztuczki co i jak można zrobić z RAWem

Member

a ja polecam darmowego rawshootera, którego mam z dfv, dla mnie wystarczy i co ważne dość szybki w porównaniu do np. rawtherapee.
chociaż zajęło mi chwilę przystosowanie sie do tych wszystkich suwaków,
pozdr

Keymaster

Zgaduję, że masz aparat sprzed paru lat? RAWShooter jest od dawna martwy i nie rozwijany, nie obsługuje więc nowych aparatów.

Member

mimo wszystko polecam RawTherapee teraz już w wersji 2.4 Milestone, otwarte oprogramowanie, zatem stale ulepszane i kaska w kieszeni zostaje, dla legalnego “pacjenta” nie znam nic lepszego, DPP wysiada. :)

Viewing 27 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.