Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Niebieskie wyświetlanie RAW-a

Niebieskie wyświetlanie RAW-a

Technika fotografowania

Member

Pytanie.
Otwieram RAW-a w PS CS4 i przykładowo: opona motocyklu na pierwszy rzut oka cała czarna lecz na na ekranie wywoływacza jest masa ciemno niebieskich plam. Poprzez korekcję suwakami mogę ich ilość zmniejszyć ale nie mam zielonego pojęcia co to za diabeł.
Od razu dzięki za uświadomienie.

Member

Jeśli dobrze zrozumiałem, chodzi o odcięcie cieni. Suwakiem Blacks definiujesz punkt czerni, tzn. wyznaczasz granicę poza którą ciemniejsze miejsca od zdefiniowanego poziomu będą odcięte. Suwak ten domyślnie ustawiony jest prawdopodobnie na poziomie 5. Jak przesuniesz go do 0, plamy powinny w „cudowny” sposób zniknąć. Jak nie chcesz przesuwać punktu czerni to kliknij taki przycisk z kształcie trójkąta „Shadow Clipping Warning” po lewej stronie nad histogramem. Punkt czerni dalej będzie zdefiniowany tak samo, ale nie będziesz widział tych niebieskich plam. Plamy te pokazują Ci te piksele, których wartość jest mniejsza (czyli są ciemniejsze) od zdefiniowanego punktu czerni. Mam nadzieję, że za bardzo nie zagmatwałem.

Member

Też pomyślałem o zaznaczonym lewym trójkącie nad histogramem,pokazującym na zdjęciu obszary niedoświetlone w postaci niebieskich plam.Miejsca prześwietlone pokazywane są w postaci czerwonych plam po zaznaczeniu prawego trójkąta nad histogramem.
Te plamy to tylko informacje dla osoby obrabiającej zdjęcia – nie zapisują się wraz ze zdjęciem.

Member

Faktycznie. Taplamy nie są zapisywane. To pewnie informacja o której piszecie. Dzięki.

Viewing 3 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.