Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Niebieskie zdjecia – jak korygować?

Niebieskie zdjecia – jak korygować?

Technika fotografowania

Member

Witam!

Jestem posiadaczem FZ50-tki, od początku denerwuje mnie ustawianie balansu bieli. Problem polega na tym, że czasami podczas fotografowania budynków, lub np. wzmocnienia brzegów rzeki, które są wykonane z betonu, zdjęcia na kompie nie oddają tego koloru “betonowego” (naturalnego), tylko widoczne jest wpadanie w odcień niebieski. Próbowałem robić kilka zdjęć z różnymi ustawieniami, auto, dzień słoneczny, pochmurny itd. ale nie mogłem trafić z odpowiednim ustawieniem. W jaki sposób można pozbyć się takiego zniebieszczenia zdjęć.
Jedna fotka jest u mnie w galerii (ta najbardziej niebieska :P)
Może jakiś filtr? Czy pozostaje tylko PS ?

Z góry dzięki za podpowiedzi.

Pozdrawiam
Przemek

Member

Filtrów kolorowych bym raczej nie polecała, między innymi dlatego, że trudno będzie precyzyjnie utrafić z kolorem.
A w PSie (może zresztą być gimp, a nawet część tych poważniejszych przeglądarek ma narzędzia do tego) korekcja balansu bieli jest bardzo prosta. Jeśli masz na zdjęciu beton, to on jest z natury szary. Więc bierzesz Poziomy, szarą pipetę i klikasz ten beton. I gotowe. Jeśli betonu akurat brak, możesz skorzystać z narzędzia “balans kolorów” i suwać sobie tymi suwaczkami, aż będzie dobrze. Jeśli masz zbyt niebiesko, to dodajesz czerwonego i żółtego.

Keymaster

W aparacie masz dwa przydatne narzędzia – dwa miejsca na własne ustawienia balansu bieli oraz tuning balansu bieli (jakkolwiek to się tam nazywa). Jeśli masz szary niepomalowany beton, to on właśnie powinien mieć neutralną szarość (zakładając, że jest oświetlony tak, jak większość sceny albo przynajmniej tak, jak najważniejsza część sceny). W trybie manualnego balansu bieli mierzysz właśnie na ten beton, zapamiętujesz ustawienie i masz na całą sesję, dopóki światło się nie zmieni.
Możesz też nosić szarą kartę lub cokolwiek podobnego – może być biała kartka, byle naprawdę biała. Wówczas ustawiasz kartkę tak, by była oświetlona jak główny motyw, zdejmujesz na niej wzorzec balansu bieli i masz jak wyżej.
Trzeci sposób, być może najprostszy – znajdujesz ten tuning balansu bieli i masz tam dwie osie. Jedna jest niebieski/pomarańczowy – przesuwasz trochę w stronę pomarańczowego, a później już normalnie korzystasz z predefiniowanych wzorców. Zawsze Ci będzie wówczas trochę zdejmował niebieskiego, niezależnie od wzorca, jaki wybierzesz. Dobierz sobie eksperymentalnie ile trzeba przesunąć w kierunku pomarańczowego.

Member

Ja sobie kupiłem dekielek WBCap rozmiar 82mm żeby na każdy obiektyw mi pasowało i ustawienia balansu po prostu zasłaniam tym obiektyw i robię zdjęcie. Później Custom WB i śmiga. Zdarza się, że lekko mi się kolorki nie podobają, ale odchylenie jest na tyle małe, że można bez problemu zniwelować.

Viewing 3 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.