Strona główna Fora Foto Sprzęt Nikon D300 – “aparat z duszą”

Nikon D300 – “aparat z duszą”

Sprzęt

Member

Problem mój kształtuje się tak oto…mój nikon zwariował!!! Ustawiam ci ja zapis nef+jpg(fine) a ten głupek zapisuje mi podwójne *jpegi. W miarę zapełniania karty(Lexar Professional 300x) pliki się potrajają by pod koniec stać się poczwórne. Pierwsze na co wpadłem to reset ustawień body….Hurrraaa!!! Funkcja podniesienia lustra znów jest aktywna. Nie pomogło to jednak w przypadku zapisu zdjęć. Piotr radził by zagłodzić prądowo puszkę…głodzę, głodzę a wyniku “ni ma”. Pozostaje upgrade softu (zanim “brońmniepaniebucku” serwis Nikona), choć jakoś nie mogę się za to zabrać.

Pytanie moje brzmi: macie pojęcie co jest nie tak z moją puchą?

Edit: Właśnie sprawdziłem…problem występował od nowości…:/

Member

to chyba jednak coś walnięte masz, miałem 300 i nigdy mi się nie zdarzyło coś takiego

a może wystarczy na nowo wgrac soft?

Member

Tia…Tym co mają problemy z D300 co najwyżej gumy sie odklejają :/
Softu do tej pory nie aktualizowałem bo jak mędrcy pisali, niewiele zmienia w funkcjonalności puchy.

Member

Ja mam gorszy problem z d300, nie mam na niego gotówki :)))

Member

A w jaki sposób doszedłeś do tego, tzn. jak zauważyłeś,że są podwójne jpegi ?
Podejrzewam,że w samym aparacie tego nie zauważyłeś,a dopiero na komputerze.Jeśli tak,to istotne pytanie – podłączasz aparat kablem do komputera,czy karta ląduje w czytniku ?
I jeszcze jaki masz system na kompie, i czy do kopiowania zdjęć używasz jakiegoś programu ?

Member

Johnas, zwyczajnie zerknąłem na listę plików z wakacji. Poczwórne wersje zwróciły uwagę.
Faktycznie komunikując puchę z komputerem łączę przez kabel USB. Pod Xp wyskakuje okno transferu zdjęć. Zauważyłem jednak, że dotyczy to tylko jpgów. Jeśli robię w rawach i tak muszę wejść poprzez eksplorer by “zobaczyć” pliki.
Problem dotyczy raczej ustawienia zapisu w puszce. Raw+jpg daje powyższą zagwozdkę.

Okuka….masz rację “nie miała baba kłopotu…” W każdym bądź razie nie śmiesznie mi, mając na uwadze wydaną kiedyś kasę.

Member

No to niekoniecznie z aparatem jest problem. Ja też zgrywam przez kabelek usb. Po podłączeniu aparatu do kompa traktuję go jako dysk zewnętrzny po prostu i ręcznie kopiuję pliki do wybranego katalogu nie korzystając z żadnych dodatkowych programów. Komp widzi wszystkie, zarówno jpg jak i nef. Pamiętam, że kiedyś instalowałem jakiś nef kodek ze strony nikona i później różne dziwne rzeczy się działy np LR przy imporcie nefów nie dawał podglądu, były tylko szare prostokąty jako zdjęcia i w ciemno musiałem szukać. Ale to jakoś samo przeszło, teraz jest ok. Czym bardziej skomplikowany ten sprzęt tym bardziej wkurzający bywa, ech, ciężkie życie cyfrowe…

Member

No to sobie kup/pożycz czytnik albo używaj softu Nikona do kopiowania zdjęć. Jeśli wtedy będą podwójne zdjęcia to faktycznie masz kłopot (nieśmiało podejrzewam, że będzie wszystko normalnie, tzn. 1 nef + 1 jpeg) ;-)

Member
okuka67 wrote:
No to niekoniecznie z aparatem jest problem. Ja też zgrywam przez kabelek usb. Po podłączeniu aparatu do kompa traktuję go jako dysk zewnętrzny po prostu i ręcznie kopiuję pliki do wybranego katalogu nie korzystając z żadnych dodatkowych programów…

Zawsze tak robię z nef’ami. Szkopuł w tym, że nie działa to w przypadku zapisu raw+jpg.

Member

Też radzę Ci pożyczyć lub kupić czytnik kart i sprawdzić,czy problem zniknie.

Member

Ok, zamówię jutro czytnik. Obawiam się jednak, że to głębszy problem(vide kłopot z podnoszeniem lustra).

Member

Wypada podziękować Chłopaki. Z czytnikiem problem znika. Zastanawia mnie tylko dlaczego przy zapisie Raw(only) udawało się(wprawdzie ręcznie) kopiować Nefy? Zapis raw+jpg i Xp głupiał, wyświetlając poczwórne pliki jpg(normalnie otwierane później przez podgląd obrazów systemu windows).

Member
luczywo wrote:
Z czytnikiem problem znika. Zastanawia mnie tylko dlaczego przy zapisie Raw(only) udawało się(wprawdzie ręcznie) kopiować Nefy? Zapis raw+jpg i Xp głupiał, wyświetlając poczwórne pliki jpg(normalnie otwierane później przez podgląd obrazów systemu windows).

Ano dlatego, że czytnik przedstawia się systemowi jako pamięć masowa i tak jest traktowany. A aparat bez wgrania oprogramowania producenta do systemu (i używania tegoż do transferu – wtedy nie ma problemu;-)) nie wiadomo jak przedstawia kartę CF, w każdym razie system usiłuje ją traktować jak pamięć masową, i dopóki jest jeden format plików na karcie, jakoś sobie radzi, ale już dwa formaty go przerastają i głupieje – aparat nie jest ‘przezroczysty’ dla systemu tak jak czytnik.
Ja na etapie stwierdzenia w/w głupienia systemu natychmiast kupiłem czytnik ;-)

Member

Logiczne to ale nie do końca :) Jest jeszcze inna sprawa. W jaki sposób Xp, sam w dodatku nieproszony, konwertuje nefy(normalnie dla niego nieedytowalne) do jpgów i dlaczego w pewnym momencie je podwaja, potraja by na koniec poczwórzyć? Wprawdzie nie jest to już problem, który sen z powiek spędza ale…;)

Member

On ich nie konwertuje. Wyświetla podgląd zaszyty w nefie, a że nie wie co zrobić z formatem to głupieje i prubuje znów otworzyć. Kolejne pliki się nie pojawiają fizycznie na karcie, system tylko próbuje znów znów otworzyć nefa, znów nie wie co zrobić i wyświetla kolejnego jpega, itd. Im więcej par nef+jpg na karcie, tym większy ‘bagałan’ ;-)

Member

Dzięki za łopatologiczne wyjaśnienia :)

Member

Tak dodatkowo: w zasadzie cała ta kołomyja to sprawka aparatu, który pośredniczy i podsyła dane systemowi (czytnik jest dla sytemu ‘przezroczysty’). Dla aparatu jpeg+nef (czy cr2 w Canonie) to jeden obiekt – na wyświetlaczu widzisz 1 obrazek, a nie dwa ;-) Dlatego do transferu bezpośrednio z aparatu producenci zalecają używanie swojego softu, który tłumaczy temu głąbowi systemowi, co ma skopiować i jak ;-)
Oczywiście same jpegi czy same rawy problemu nie powinny sprawiać (w zasadzie;-))

Member

Zdaje się, że w przypadku d300 czytnik kart to jedyne sensowne wyjście; znajomy po “przesiadce” z d200 musiał dokupić czytnik katr (dzięki tej przesiadce stałem się posiadaczem d200 :));
podobno, jak tłumaczył d300 nie można ustawić w połączeniu z kompem jako urządzenie masowe, ale jeśli już masz czytnik więc po problemie :)

Member
darek6902 wrote:
Zdaje się, że w przypadku d300 czytnik kart to jedyne sensowne wyjście; znajomy po “przesiadce” z d200 musiał dokupić czytnik katr (dzięki tej przesiadce stałem się posiadaczem d200 :));
podobno, jak tłumaczył d300 nie można ustawić w połączeniu z kompem jako urządzenie masowe, ale jeśli już masz czytnik więc po problemie :)

Szanowni Koledzy,
Sprawdziłem właśnie połączenie D300 z systemami XP i Vista (Windows 7 sprawdzę później dla własnej ciekawości). Podłączyłem D300 przez kabel USB, zdjęcia zostały zrobione w ustawieniu RAW+JPEG (w każdym z trybów:basic, normal i fine). Aparat zgłosił się do systemów jako D300 a w folderze mogłem oglądać zdjęcia w postaci miniatur (zarówno JPEG jak i NEF) i kopiować je do odpowiednich folderów na dysk komputera. Żadnego powielania plików nie zaobserwowałem (kopiowałem w następujący sposób: zaznaczyłem metodami dostępnymi w systemie pliki do skopiowania i przenosiłem je do odpowiedniego folderu, również poprzez kopiowanie zaznaczenia i wklejanie). Na XP nie mam zainstalowanych programów NIKON (ani do transferu ani do edycji).
Jeśli metoda stosowana przez Kolegów była inna to przepraszam za zabieranie czasu. Jeśli jednak wykonujecie podłączenie i kopiowanie plików identycznie to radzę sprawdzić wszystkie ustawienia zarówno w aparacie (instrukcja obsługi strona 223 i dalsze: ustawienie USB MTP/PTP lub Mass Storage) jak i w systemie.
(Ja zawsze używam czytnika!)
Powodzenia

Member

U mnie natomiast, w przypadku łączenia przez USB wyglądało to tak:
poczwrny.jpg
W przypadku czytnika problem całkowicie znika.

Member

dzięki, już myślałam,że to moja głupota i nieznajomość rzeczy powoduje, że tak mi się te pliki zapisują na komputerze, powiedzcie mi proszę czy jeśli tak się już one pozapisywały,czyli w formie jpeg oba to czy jest jakakolwiek szansa aby odzyskać nef’a?korzystałam z aparatu firmowego i niestety wszystkie te zdjęcia usunęłam z karty, teraz pozostały mi tylko same jpegi :(

Keymaster

Jeśli karta nie była później używana, to jest spora szansa odzyskać NEF-y – programami do odzyskiwania danych.

Viewing 21 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.