Strona główna Fora Foto Sprzęt nikon D40 + obiektyw sigma

nikon D40 + obiektyw sigma

Sprzęt

Member

czy nikon d40 jest kompatybilny z obiektywem Sigma 70-300 mm f/4-5.6 APO DG Macro
??

Member

31 stycznia Sigma wypuściła nową wersję tego obiektywu, kompatybilną z wszystkimi Nikonami, w tym D40/D40x/D60. Natomiast to, co jest aktualnie w sprzedaży, to chyba jeszcze starsze wersje tego obiektywu, bez silniczka AF. Nowe powinny wchodzic na rynek lada moment ale być może już są – trzeba pytać się sprzedawcy, jaką wersję ma w ofercie.

Member

Do D40 obiektyw MUSI być z własnym napędem. W Sigmie to jest oznaczenie HSM. Chyba :) Takich musisz szukać. Z drugiej strony… Radziłbym odłożyć trochę więcej kasy (hmmm… pewnie ze dwa razy tyle) i kupić Nikkora AF-S 70-300mm f/4.5-5.6G VR. Kosztuje ok. 1700. Moim skromnym zdaniem bardziej się opłaca. Ot, inwestycja na przyszłość.

Member

dzieki za odpowiedzi koledzy… ale czy Sigma 70-300 f/4.0-5.6 DG Macro jest w miare dobry ?? nie jest drogi ale czy robi w miare dobre zdjecia?

Member

zobacz sobie test na optyczne http://optyczne.pl/8-Sigma_70-300_mm_f_4-5.6_APO_DG_Macro-specyfikacja_obiektywu.html

ja podpinalem ten obiektyw do d40 tylko bez silniczka wiec nie mialem af i moge powiedziec ze calkiem przyzwoity tylko ten z literkami APO – ma trzy soczewki niskodyspersyjne i nie wystepuja w nim takie aberracje chromatyczne jak w najtanszym 70-300 sigmy. podpinalem tez nikkora o ktorym pisze jart i rzeczywiscie jest o wiele lepszy, duzo pomaga stabilizacja ktorej brak u sigmy a wydaje mi sie ze jak bedzie w sprzedazy sigma 70-300 f/4-5,6 APO z HSM to cenowo dogoni nikkora

Keymaster
jart wrote:
Do D40 obiektyw MUSI być z własnym napędem. W Sigmie to jest oznaczenie HSM. Chyba :)

W zasadzie masz rację, ale od momentu pojawienia się D40 i następnych Sigma robi specjalne wersje obiektywów do tych Nikonów, które mają własny silnik, ale nie jest to HSM. Te nowe Sigmy nie są jakoś specjalnie oznaczane, więc trzeba sprawdzić, czy to jest właściwa wersja.

Quote:
Takich musisz szukać. Z drugiej strony… Radziłbym odłożyć trochę więcej kasy (hmmm… pewnie ze dwa razy tyle) i kupić Nikkora AF-S 70-300mm f/4.5-5.6G VR. Kosztuje ok. 1700. Moim skromnym zdaniem bardziej się opłaca. Ot, inwestycja na przyszłość.

No właśnie raczej przeszłość, a nie przyszłość. Ten obiektyw nie ma silnika autofokusa, więc do D40, D40x i D60 nie bardzo się nadaje. U Nikona trzeba szukać obiektywów oznaczonych SWM. Niestety, na razie jest ich niewiele.

Member

drogi Piotrze Nikkor AF-S 70-300mm f/4.5-5.6G VR ma silnik i wspolpracuje z d40 jak najbardziej sprawszalem ten obiektyw i wszystko z d40 dziala bez zarzutu u Nikona również oznaczenie AF-S oznacza ze silnik jest wbudowany

Keymaster

Rzeczywiście, pomyliłem z Nikkorem 70-300G bez stabilizacji.

Member

Zaproponowałem Nikkora, bo paru znajomych posiadaczy Sigmy “nie było z nich zadowolonych”. Możliwe, że najnowsze wersje Sigm są lepsze, trudno mi powiedzieć. Z własnego doświadczenia: Sigmy kuszą ceną, kupiłem parę obiektywów i… Też nie jestem z nich zadowolony. Teraz zmieniam na Nikkory. Ale: Necro, jeśli w dłuższym okresie czasu nie liczysz na przypływ znacznej gotówki – kup Sigmę. Zwłaszcza, że ma dodatkowo funkcję “makro”. Wiem, że to “makro” to takie sobie “makro” ale zawsze… Tylko, tak jak radzi Piotr, dopytaj się, czy będzie działał z D40. Bo mieszaj z tymi obiektywami jest, jak widzę, spory :)

Keymaster

Historie o lepszych lub gorszych egzemplarzach tego samego modelu obiektywu są dość popularne i obawiam się, że niebezpodstawne. Zła wiadomość jest taka, że problem nie omija także Nikkorów. Na targach nasze stoisko odwiedziło dwóch kolegów, którzy mieli te same obiektywy – Nikkory 18-200 VR. Test zdolności rozdzielczej dla tych dwóch egzemplarzy dał baaardzo różne rezultaty. Nawet biorąc poprawkę na mało laboratoryjne warunki, w jakich robiliśmy te testy na targach, to różnica wyszła jak między “niezłym” a “beznadziejnym”.

Member

Owszem, też słyszałem o jakościowych różnicach w obiektywach Nikona, zwłaszcza między starszymi a nowszymi kitowymi AF-S 18-70mm f/3.5-4.5 G ED-IF DX. Dodatkowo, ponoć te starsze strasznie się po jakimś czasie “rozjeżdżały” :) Cały problem polega na tym, że raczej trudno “wziąć” ze sklepu kilka obiektywów i przetestować je w warunkach laboratoryjnych. Padły dwa pytania: 1. czy dana Sigma jest kompatybilna z D40 i 2. czy robi dobre zdjęcia. Ad 1. jest, jeśli ma własny napęd autofokusa. Ad 2. powiedzmy, że robi bardzo poprawne. Cudów nie ma, nie będzie to “profi” ale do D40 z matrycą 6 Mpix jak najbardziej się nada. Chyba zgodzisz się ze mną Piotrze? :)

Viewing 10 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.