Strona główna Fora Foto Sprzęt Nikon D700 czy …

Nikon D700 czy …

Sprzęt

Member

czy co?
No właśnie. Prawdopodobnie będę musiał nabyć na koniec września FFa z Nikona. D800 skreślam z uwagi na zbyt dużą ilość, zbędnych dla mnie pikseli (musiałbym ponieść koszty zakupu korpusu i modernizacji sprzętu komputerowego). Kuszą mnie informacje dotyczące D600. Wg domniemanej specyfikacji, w zupełności taki korpus spełni moje oczekiwania. Niepokoją mnie przypuszczenia co do napędu AF – będzie/nie będzie. Choć to akurat powinno być wiadome w chwili pojawienia się korpusu. Gorzej jeśli chodzi o właściwości matrycy. Tu muszę czekać na pierwsze testy, a to potrwa. Mogę trochę przeciągnąć zakup, ale jeśli mam czekać po to, żeby się okazało, iż poziom szumów lub dynamika są gorsze niż w D700, to wolę kupić staruszka, póki jest jeszcze w sklepach. D700 to stary sprzęt, ale nadal dobry a wręcz kultowy (no i miałbym te same baterie i gripa jak w D300s a także prawie identyczną “klawiszologię”).
Co sądzicie? Brać D700 czy czekać na ewentualne pojawienie się D600 z jakąś przerabianą matrycą?

Member

Ja mam D700 i pracuje nim na co dzień… jest to świetny aparat, który w połączeniu z dobrymi i jasnymi szkłami sprawdza się rewelacyjnie. Ja ostatnio robiłem kilka ślubów moją D700, ISO sięgało 2500 lub nawet 3200 i zdjęcia wyszły super. Osobiście my nie czekał na D600, z tego co słyszałem na to być amatorski korpus z pełna klatką… Wziąłbym D700.

Z drugiej strony D800 to też rewelacyjny aparat… 36 megapikseli robi swoje. Jednak nie sądzę, ze musiałbyś zmieniać sprzęt komputerowy aby obrabiać zdjęcia z D800. Ja miałem ostatnio przyjemność obrabiać kilka fotografii z D800 i powiem, że szło to całkiem szybko, ale może to sprawa 16GB RAM. Jedyne co bym sie obawiał to, że zabraknie miejsca na dyskach do przechowywania RAW-ów z tego korpusu

Member
SzymonD200 wrote:
Jedyne co bym sie obawiał to, że zabraknie miejsca na dyskach do przechowywania RAW-ów z tego korpusu

Masz korpus za kilka k pln, do tego drugie tyle (jak nie więcej) w szkłach i reszcie, a boisz się kupna HDD za jakieś 300 pln? ;)

Member

Na pierwsze rzetelne informacje o D600 raczej nie będziesz musiał długo czekać. Jeżeli plotki się sprawdzą to w przyszłym tygodniu (chyba 13tego) będzie premiera. Będziesz wiedział, co z tym AF. Pierwsze testy też powinny być dość szybko – przynajmniej będziesz wiedział czy warto czekać na dokładniejsze testy / większa liczbę opinii czy może nie zastanawiać się i kupić D700.

Member
findesiecle wrote:
SzymonD200 wrote:
Jedyne co bym sie obawiał to, że zabraknie miejsca na dyskach do przechowywania RAW-ów z tego korpusu

Masz korpus za kilka k pln, do tego drugie tyle (jak nie więcej) w szkłach i reszcie, a boisz się kupna HDD za jakieś 300 pln? ;)

Nie boje siep kupna dysków, tylko mówie że przy takiej ilości pikseli ilość miejca na dyskach może szybko się zapełnić. Ja przy moi D700 mam już zajęte dwa lub trzy dyski 2TB

Member

No to tym bardziej powinieneś być świadomy, że akurat to nie jest żadną przeszkodą, więc straszenie tym jest pozbawione argumentacji. Tym bardziej, jeśli używa się czegoś zarobkowo, to przecież inaczej się to liczy. Zresztą, chodziło mi raczej o zwracanie uwagi na taki detal (ot, jeśli będzie robił masę zdjęć, to wyda te 300 pln raz na pół roku), gdzie o wiele bardziej liczą się rzeczy typu ergonomia obsługi, DR matrycy, itd. Brak przestrzeni na dysku można łatwo i tanio rozwiązać, tych innych problemów (jeśli by były) już nie.

Member

Utnijmy dyskusję o D800. Za drogi, za dużo pixeli, za duże szumy w stosunku do D700. Koniec – kropka. D700 czy D600?

Member

Ja się nie znam, ale wypowiem stare, czeczeńskie powiedzenie – lepszy wróbel w garści, niż gołąb na dachu.

Member

ja bym dyskusji o d800 nie urywał :) fakt że na karcie 4GB 700tką robiłem 150 rawów a tu 50 . No ale wszystko w końcu idzie do przodu i taka karta 4GB to zaraz zabytek będzie :)

Keymaster
adamix wrote:
i taka karta 4GB to zaraz zabytek będzie :)

Już jest :) W tej chwili już trudno kupić karty mniejsze niż 8 GB.

Keymaster
McKelich wrote:
Utnijmy dyskusję o D800. Za drogi, za dużo pixeli, za duże szumy w stosunku do D700. Koniec – kropka. D700 czy D600?

Hm, a jak wyglądają szumy w D600 w porównaniu do czegokolwiek? :)

Member

IMHO jeśli możesz poczekać 2-3 tygodnie to lepiej poczekać na premierę D600, zobaczyć co o nim piszą w testach i w razie gdy ci coś nie spasuje to kupujesz D700, a jak potrzebujesz na dziś to tylko D700 skoro nie chcesz 800tki
ewentualnie D4 ale to już ciut więcej rubli trzeba :)

Viewing 11 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.