Strona główna Fora Foto Sprzęt Nikon d80 jaki obiektyw ??

Nikon d80 jaki obiektyw ??

Sprzęt

Member

Witam potrzebuje niedrogiego obiektywu do Nikona d80.
Max do 300zł.
Zdjęcia jakie mają być robione to głownie foto uliczne.
Imprezy rajdy samochodowe.
Chodzi o jak najlepszą jakość obrazu pojazdów znajdujących się w ruchu jak i na postoju :P
Co byście mogli polecić najlepszego ??

Member

W tej cenie to chyba tylko używki, na nowy bym nie liczył.

Member
daniello194 wrote:
W tej cenie to chyba tylko używki, na nowy bym nie liczył.

Zgadzam się z przedmówcą. Za tą cenę nie kupisz nawet nowego kit-u. A nie lepiej trochę poczekać aż fundusze będą większe?

Member

Panowie może być używka generalnie chodzi mi o to jaki model wybrać ??

Z funduszami ciężko jestem absolutnie początkujący dlatego pytam o coś co będzie dla początkującego w sam raz.
Takie uniwersalne szkiełko.

O tym czytałem dużo pozytywnego :

http://www.optyczne.pl//index.php?test=obiektywu&test_ob=66

Co sądzicie może macie jakieś alternatywy cenowe lub markowe ??

aha mam samo body i potrzebuje jakiegoś szkła :P

Member

Moim zdaniem ten obiektyw 50 mm nie nadaję się do fotografii ulicznej, gdyż jest stałoogniskowy i nie masz prawie w ogóle kontroli nad kadrem, bo Nikon D80 ma, o ile mnie pamięć nie myli, 10 megapikseli. Wg mnie bardzo dobrym dla Ciebie byłby 18-105 mm, ja go mam (w połączeniu z D90) i do fotografii ulicznej nadaje się wg mnie bardzo dobrze… ale jeszcze cena 1000zł za nowy, a ok. 700 zł minimum za używany, albo coś takiego: http://allegro.pl/nikon24-120mmaf-f-3-5-5-6-d-filtr-uv-heliopan-krak-i2168125206.html , ale nie wiem czy ma przysłonę regulowaną z poziomu aparatu…

Member

To sziełko ponoć nie jest złe ale na małej matrycy d80 daje ogniskową 75mm – do wnętrz stanowczo za wąsko, właściwie najlepszy do portretu. Zacząłbym od czegoś bardziej uniwersalnego np. 18-55, 16-85, 18-105 itp. Taki zakres wystarczy do większości zastosowań. Zwłaszcza to ostatnie szkło jest chwalone przez użytkowników. Ja mam 16-85 i polecam ale jego cena jest już nieco mniej zachęcająca.

Member

Ja powiem inaczej.
Mimo, że jestes początkującym, stałeś sie posiadaczem Nikosia D80. A nic nie piszesz o obiektywie w zestawie, jaki nabyłeś.
Jeżeli mamy ci coś podpowiedzieć, to powiedz, czy masz już w zestwaie jakikolwiek obiektyw.
Bo może wystarczy to co masz i niepotrzebnie szukasz.
Powiedz również, czy masz jakiekolwiek doświadczenie w posługianiu się aparatem fotograficznym.

Member
siwiutki wrote:
Ja powiem inaczej.
Mimo, że jestes początkującym, stałeś sie posiadaczem Nikosia D80. A nic nie piszesz o obiektywie w zestawie, jaki nabyłeś.
Jeżeli mamy ci coś podpowiedzieć, to powiedz, czy masz już w zestwaie jakikolwiek obiektyw.

napisał, że ma samo body… ;p

A ten 50 mm f/1,8 G jest całkiem nowy i nie wiem czy są jakieś używane już, a nowy z 750 zł kosztuje… Ewentualnie mógłbyś kupić odpowiednik starszy D, nie G, bez autofocusa, ale ze względu, że masz Nikona D80 miałbyś autofocus, także to nie problem. Ja jednak jestem sceptyczny do fotografii ulicznej tylko na stałoogniskowym obiektywie… :)

Member

Jest coś takiego do kupienia
AF NIKKOR 50mm f/1.8D 370zł.

Szukam szkła w miarę uniwersalnego.

Member

Mam ta 50 i jest swietna. Ale do fotografii ulicznej bedzie Ci ciezko ze stalka. Do portretu super.

Member

W tej cenie to tylko zoom, typu 18-55 VR

Keymaster

Kup kita (czyli Nikkora 18-55), może być używany. W tej cenie nic lepszego nie dostaniesz, co byłoby w miarę uniwersalne. O jakości obrazu przy fotografowaniu samochodów w ruchu w 95% decydują umiejętności, a nie obiektyw – więc tutaj naprawdę zupełnie nieistotna jest jakość optyczna obiektywu, a ograniczeniem będą Twoje umiejętności i czas, który poświęcisz na trening.

Member
art320 wrote:
Jest coś takiego do kupienia
AF NIKKOR 50mm f/1.8D 370zł.

Szukam szkła w miarę uniwersalnego.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z fotografią, to myślę, że raczej stałka nie będzie dla ciebie idealnym wyborem, lepiej tak jak proponuje pan Piotr kup tego 18-55, on w sumie jest całkiem ok.

Member

Dzięki sprawa wyjaśniona :P

Member

Ja mialem 18-55 bylem zadowolony z niego ale brakowalo dluzszej
ogniskowej i teraz kupilbym 18-105.

Member

Oj dylematy od lat te same. Tak jak Piotr radzi tak ma być. Jeżeli jesteś początkującym to tylko kitowy 18-55. Ja miałam też ten sam problem co Ty. Okazało się, że taki 18-55 nadaje się prawie do wszystkiego. Najważniejsze są umiejętności. Do pierwszych ulicznych zdjęć jak najbardziej. Do pierwszego makro jak najbardziej. Do portretów niewyszukanych jak najbardziej. Do pejzaży zawsze. Jak nie masz żadnego i dysponujesz taką kwotą to tylko 18-55.
A później no cóż, sam zobaczysz. Wszystko będzie zależało od Twoich umiejętności i zapału. Mam wśród znajomych osoby, które zakupiły np. Nikona 90 i obiektyw 18-105 to jest wydatek rzędu chyba 4000 złotych. Poza fotkami i to bardzo nieudolnymi piesków we własnym domu innych fotografii nie popełniły. Brak chęci do nauki i poznawania zasad fotografii od razu eliminuje fotoamatora. Właściwie na to miano fotoamatora też trzeba sobie zasłużyć. Tak myślę.

Viewing 15 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.