Strona główna Fora Foto Sprzęt nikon D80 vs D5000

nikon D80 vs D5000

Sprzęt

Member

zastanawiam sie nad kupnem któregoś z wyżej wymienionych aparatów… D80 trzymałem w reku i wydaje sie bardzo solidny i zaskoczył mnie bardzo szybki pomiar ostrości… A w majowym numerze w teście nikona D5000 osoba testująca ów aparat stwierdziła ze bardzo ciezko jest złapac ostrość na skaczącym kocie :P czyli system pomiaru ostrosci w D80 jest lepszy niz w D5000 ? a czytalem w specyfikacji ze maja identyczny mechanizm pomiaru ostrosci

Member

To zasadniczo dwie różne półki Nikona, D5000 to tzw. entry level. Co nie przeszkadza w tym, że D5000 ma ten sam moduł AF co D90 – więc z takim samym obiektywem powinien ostrzyć jak D90 (chyba że soft każe mu inaczej, w co śmiem wątpić ;-)). D5000 ma nad D80 jedną ważną przewagę – matryca CMOS a nie CCD. A to już może być widoczne na zdjęciach ;-)

Member

tzn chodzi mi o to który model jest bardziej profesjonalny ? no bo własnie zmartwiło mnie to w tym tescie z majowego DFV ze D5000 słabo ostrzy ? moze to wina testujacego :p ?

Member

Proponuje porównywać D5000 z D60, natomiast D80 z D90. W ten sposób jeśli ma to być aparat entry-level, to D5000 ma lekko zawyżoną cenę. A jeśli nie entry-level, to proponuję wziąć pod uwagę zakup D90.

Member

Tzn D90 jak dla mnie jest troche za drogi a zarówno D80 i D5000 mozna kupic w podobnej cenie … D5000 porównywac z D60 troche nie bardzo :P bo jest spora różnica miedzy tymi dwoma modelami :P

Member

Spora różnica pomiędzy D40/D60 i D5000 widoczna jest wg. mnie przede wszystkim w stosunku ceny do jakości: D40/D60 opłaca się kupić za ich obecną cenę, a D5000 nie. Jeśli możesz dołożyć – rozważ D90, a jeśli nie – D80. W żadnym przypadku nie przepłacisz jak za D5000.

Na marginesie: w sumie D40/60 również nie jest od rzeczy, bo w ten sposób wystarczy jeszcze na jakiś ciekawy obiektyw, np. 35mm lub 50mm.

Member

tzn. nie chce sie cofac w rozwojumam teraz alfe 200 i to za mało
bardzo słaby Af a pozatym chciał bym swoich sił spróbowac na ślubach :) wiec musze miec body z dobrą matrycą

Member

czyli który z tych aparatów jest lepszy tzn ma lepsza jakość zdjęć , szybciej ustawia ostrość i dokładniej, ma mniejsze szumy ? Piotrze może pomożesz !!!!

Member

Test AF znajdziesz tu
http://www.optyczne.pl/103.3-Test_aparatu-Nikon_D5000_U%C5%BCytkowanie_i_ergonomia.html
Resztę też warto poczytać

Member

No cóż, jeśli masz Alfę 200 to nie spodziewaj się w ogóle postępów po przejściu na D80. Autofokus będzie lepszy tylko na obiektywach z silniczkiem, możliwości matrycy – krok wstecz, maleńki ekranik.

Na plus masz lepszy wizjer, wyświetlacz i podgląd GO, ale to jeszcze nie czyni z D80 aparatu lepszego od A200, która ma stabilizację i matrycę wzorowo pracującą na niskich ISO. D5000 ma matrycę lepiej pracującą na wysokich ISO, ale obudowa jest zabawkowa, gorsza w ręku niż A200.

Pytanie, czy nie taniej dokupić do A200 porządny obiektyw, np. Sigmy czy Tamrona 2,8/18-50? A może przeskoczyć na A700? Ma genialny napęd autofokusa ze sprzęgłem, z którym nawet stare szkło dostaje świeżej krwi i pozwala na ręczne przeostrzanie. A przy tym to jest już bardzo solidny korpus który leży w ręku lepiej niż Nikon D300, nie żaden plastik fantastik.

Keymaster
OziM wrote:
czyli który z tych aparatów jest lepszy tzn ma lepsza jakość zdjęć , szybciej ustawia ostrość i dokładniej, ma mniejsze szumy ? Piotrze może pomożesz !!!!

Jakość obrazu na wysokich ISO – D5000 lub D90, autofokus – dopiero przy D300 będzie wyraźnie lepiej. D80 – chyba tylko jeśli chcesz tanio wejść w system Nikona z aparatem ze śrubokrętem.

Member

czyli lepiej pozostac w sony ;>?

Member

Lepiej pozostać w sony i kupić do A200 jakiś dobry, jasny obiektyw z silnikiem. Chyba przejście na A700 będzie wg bardziej kosztowne (nie wiem jaką masz kasę i jakie obiektywy) bo skoro piszesz że D90 za drogi to A700 wyjdzie dużo drożej.

Member
jakubh wrote:
D5000 ma matrycę lepiej pracującą na wysokich ISO, ale obudowa jest zabawkowa, gorsza w ręku niż A200.

A że tak spytam, trzymałeś D5000 w ręku? Wg Ciebie jest bardziej plastikowy od A200? To ja już w takim razie nie wiem co oznacza “plastikowość”… D5000 ma całkiem solidną obudowę, o niebo lepszą od A200 (moim zdaniem). Mi się ten korpusik bardzo podoba, nareszcie Nikon ma coś z niższej półki, na co warto zwrócić uwagę, bo D60 to porażka…

Member
Johnny-T wrote:
D5000 ma całkiem solidną obudowę, o niebo lepszą od A200 (moim zdaniem). Mi się ten korpusik bardzo podoba, nareszcie Nikon ma coś z niższej półki, na co warto zwrócić uwagę, bo D60 to porażka…

No widzisz, a ja uważam, że D5000 to straszne zdzierstwo wobec oferowanych możliwości. Zwłaszcza w porównaniu z D40/D60. Dla każdego coś innego. :)

Member
Johnny-T wrote:
A że tak spytam, trzymałeś D5000 w ręku? Wg Ciebie jest bardziej plastikowy od A200? To ja już w takim razie nie wiem co oznacza “plastikowość”… D5000 ma całkiem solidną obudowę, o niebo lepszą od A200 (moim zdaniem). Mi się ten korpusik bardzo podoba, nareszcie Nikon ma coś z niższej półki, na co warto zwrócić uwagę, bo D60 to porażka…

A200 za to o niebo lepiej leży w ręku, bo ma wyprofilowany grip a nie klocek. Męczyłem ten aparat przez rok i ani się nie zadrapał, ani nie dostał luzów – a biegałem z póltorakilowym obiektywem. Plastik użyli jednak w Sony ponoć jakis biodegradowalny, kto wie czy za 10 lat czymś nie porośnie? Będę śledził pilnie doniesienia w DFV…

Member

Nikon D80 bardzo dobry korpus posiada silnik AF z gripem trzyma się świetnie a jakość fotografii jest bardzo dobra.Aparat napewno da większe możliwości rozwoju.

Member
drumsamurai wrote:
No widzisz, a ja uważam, że D5000 to straszne zdzierstwo wobec oferowanych możliwości.

No jeśli chodzi o cenę, to faktycznie. Odpuściłem sobie jednak ten aspekt, bo ceny wszystkich aparatów w obecnych miesiącach to jakiś żart… Najgorsze, że nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić:-(((

Member

mam d80 z gripem i nie narzekam może szumy mogły by być mniejsze ale to bardzo solidny sprzęt.Co do d5000 na optyczne.pl pojawiła się informacja że jest seria wadliwych aparatów które mają problemy z zasilaniem.Nikon zadeklarował się że usterki naprawi w ramach gwarancji oczywiście ale każdy zna tępo serwisu nikona:/

Viewing 18 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.