Sprzęt
Witam
Czy ktoś z was miał do czynienia z tym obiektywem Nikon Nikkor AF-S 50mm f/1.8G? Jakieś wady? Jakieś zalety?
Z tego co słyszałem od ludzi którzy go maja jest świetny. jak wiadomo 50-ki to kultowe obiektywy. ten o którym mówisz na wbudowany napęd AF-S tak więc oprócz wspaniałej ostrości , cudownego bokehu i głębi ostrości dostaniesz bardzo dobry autofokus. Według mnie warto kupić to szkło.
To chyba źle trafiłeś… Znajomy fotograf też ma wersję 50mm f/1.4 i jest zachwycony. Mówi że żyleta od pełnej dziury. Moja wersja f/1.8 też jest bardzo ostra od w pełni otwartej przysłony. jednak najlepsze wyniki uzyskuje od wartości f.2 lub f/2.2
przy cropie z 50mm robi sie juz fajne tele np. do portretow. wszystko zalezy od tego jakie zdjecia bedziesz robil
Nie do końca rozumiem Twoją podpowiedź. 35 to nie 50, crop nie ma tu przecież znaczenia.
Obiektyw 50 mm jest tzw. “standardowym” dla pełnej klatki, a jego odpowiednikiem dla formatu DX jest obiektyw 35 mm (kąt jak 52,5 mm na FF). Oczywiście, obiektyw 50 mm ma swoje zastosowania także dla formatu DX, ale 35 mm jest zdecydowanie bardziej uniwersalny.
O.K. Może to było głupie pytanie…
Wiadomo, że 1,4 lepsza. Więc o co mi chodzi?
Przeczytałem w którymś numerze DFV artykuł porównujący (testujący) trzy 50-ki 1,8D 1,4D i 1,4G
Bardzo dobrze wypadła tam 1,4G ale o 1,8G nic tam nie było, pewnie to nowsza konstrukcja.
Pytanie, czy 1,8G tez jest dobra albo też: czy naprawdę dużo straciłbym kupując ja zamiast 1,4?
Oczywiście do cropa.
Prawda, choć już dawno objawiona. Każdy nikoniarz wie ile wynosi “mnożnik”.
Mówisz o własnych upodobaniach?
Zatem powiedz wprost i bez krępacji Koledze Rafi201, że portrety do jakich jest przyzwyczajony ze swojej galerii, śmiało może robić obiektywem 35mm. Mam nadzieję, że nie boisz się późniejszej krytyki.
O.K. Wiem, że nie mogę mieć jednego szkła do wszystkiego.
A jeżeli nawet można w miarę uniwersalne znaleźć, a przy tym będzie jasne i bardzo dobrej jakości, to musi kosztować… Sam muszę zdecydować co na początek kupić, z czego chwilowo zrezygnować, a następnie powoli kompletować własny zestaw obiektywów.
Na forum szukam tylko (i aż) porady bardziej doświadczonych fotografów, aby ustrzec się błędu zakupu szkła zupełnie nie pasującego do body albo tez będącego kiepskiej jakości konstrukcją.
Zatem powiedz wprost i bez krępacji Koledze Rafi201, że portrety do jakich jest przyzwyczajony ze swojej galerii, śmiało może robić obiektywem 35mm. Mam nadzieję, że nie boisz się późniejszej krytyki.
W jego galerii jest obecnie 10 zdjęć, z których tylko 3 to portrety! Jakieś słabe to “przyzwyczajenie”, nie sądzisz?
Dalsza dyskusja jest bez sensu, bo zaczynasz kierować się wyłącznie emocjami.
Absolutnie nie kieruję się emocjami. Również absolutnie nie chcę byś czuł się wywoływanym do tablicy. To tylko dyskusja i jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz w niej uczestniczyć, zwyczajnie nie odpowadaj. PEACE Zenonie.
Dziesięć zdjęć w galerii i sześć robionych na ogniskowej, którą Rafi201 preferuje do portretów. Nie o takim przyzwyczajeniu jednak pisałem. Te 3 portety, do kadrowania których jest przyzwyczajony, na ogniskowej 35mm wyjdą przerysowane. Nie sądzę by Mu na tym zależało.
Czy ktoś mógłby mnie oświecić i wyjaśnić co to jest crop?
Slangowe określenie aparatu z matrycą rozmiaru APS-C, czyli mniejszą niż małoobrazkowe 36×24 mm.
Mam nadzieję, że ten obrazek trochę to rozjaśni, pełna klatka (full frame, FF, u Nikona też FX; 36×24 mm) oraz APS-C (tzw., jak już wspomniał Piotr, crop; ok. 25,1 x 16,7 mm):
Ale matryca APS-C matrycy APS-C nierówna (stąd ok. kilka zdań wyżej) — powiększenie m.in. Nikona, Sony, Pentaksa to 1,5x, a Canona 1,6x.
Stąd możemy obliczyć, że obiektyw np. 50 mm po podpięciu do matrycy APS-C będzie robił zdjęcia z pozorną ogniskową 75 mm (50 mm × 1,5) (lub w przypadku Canona 80 mm (×1,6)).
A tu masz rozmiary jeszcze większej ilości matryc: http://bit.ly/NmPcGu
50mm f/1.8 G jest naprawdę niezły.
Daje radę nawet na D800E. Bardzo przyzwoita ostrość już na f/1.8. AF jest szybki i celny, bokeh to może nie mistrzostwo Świata, ale jest całkiem w porządku. Oczywiście pojawiają się abberracje, ale na akceptowalnym poziomie.
Za te pieniądze (800zł) to super oferta, jeśli ktoś szuka standardu.
eFototeka.pl – wypożyczalnia sprzętu fotograficznego
Dla mnie ta 50-tka ma dwie zalety. Pierwsze to światło, normalnie używam dwa zoomy 2,8, kilka razy mi w pomieszczeniu tyłek uratował. Druga to wielkość. Jak mi się nie chce nosić na co dzień 2,5kg obiektywów w wielkim plecaku, to biorę 50-tkę i do zwykłego plecaczka aparat wrzucam.
Dokładnie, waga to super zaleta.
Jeszcze za czasów DX miałem m.in. 17-55mm f/2.8 i na spacer/wycieczkę brałem z reguły 35mm f/1.8, która jest DX owym odpowiednikiem 50mm f/1.8. Fajna ogniskowa przynajmniej do zdjęć jakie robię, a maksymalna przysłona jaką dysponuje “ożywia” zdjęcia małą głębią ostrości.
eFototeka.pl – wypożyczalnia sprzętu fotograficznego
Jeżeli faktycznie pomijamy różnicę w cenie, to mz ZAWSZE warto 1,4. Sam mam 1,4G, wczesniej D. Obecnie rzadko używam, ale jest to świetny obiektyw. Gdyby stać mnie było tylko na jedno szkło w ogóle, to wybrałbym właśnie to – rewelacyjny stosunek jakości do ceny.
Odświeżę wątek bo w ciągu tygodnia zakupie 1,8G lub 1,4G
Priorytetem jest dla mnie ostrość i celność AF.
Po analizach testów na optyczne.pl skłaniam się do 1,8 ale może się mylę… ?
Zastanawiałem się jeszcze nad 60-ką micro f2,8 ale nie wiem, może najpierw 50-kę a później np. 105-kę micro?
Ja ostatnio zrobiłem podczas zlecenia ślubnego około 90 % ujęć Nikkorem 50mm f/1.8 Wszystkie wyszły super, z ładnym tłem i co najważniejsze z super ostrym pierwszym planem… Tak więc uważam, że warto jest mieć 50mm w swojej kolekcji. Osobiście bym stawiał na wersję ze światłem f/1.4 gdyż przy przysłonie f/1.8 jest już super ostry.
miałem 50/1,8D a teraz 50/1,4G i o ile tamto szkiełko bardzo chwaliłem to ze zdumieniem doszedłem do wniosku że nowszy jest duuużo ostrzejszy na 1,4 niż tamten na 1,8 . Ale wybierałem z dwóch i jeden był ostry a drugi nie . Na temat 50/1,8G nie będę gdybać bo nigdy w ręku nie miałem ale tego 1,4 polecam
zdjęcie robiłem 50/1,4G na f1,4 http://www.fotoik.pl/index.php?akcja=zdjecie&ak=pokaz&id=667470#dol osobiście wolę 85/1,8G bo bardziej jednolicie rozmywa tło ale to pewnie kwestia gustu natomiast pięćdziesiątka daje bardziej “szczypiący” bokeh jak na powyższym linku a w innych warunkach kółeczka http://www.fotoik.pl/index.php?akcja=zdjecie&ak=pokaz&id=667482#dol
“osobiście wolę 85/1,8G bo bardziej jednolicie rozmywa tło” – adamix, czy o to chodzi: https://www.dfv.pl/gallery/members/adamix.html?g2_itemId=3851954 ? Cz to jest 85-ka? Robisz pewnie na Fx? Ja mam Dx.
zdjęcie robiłem 50/1,4G na f1,4 http://www.fotoik.pl/index.php?akcja=zdjecie&ak=pokaz&id=667470#dol
Jakim programem obrabiałeś to zdjęcie?
Tak mam obecnie D700 i oto chodzi
Jakim programem obrabiałeś to zdjęcie?
w PSie
Ja tez jestem szczęśliwym posiadaczem tego sprzętu. wszystko pięknie i ładnie: cichy, lekki tylko troszkę wolno ostrzy przez co zrobić dziecku zdjęcie nieporuszone jest naprawdę ciężko…
- You must be logged in to reply to this topic.