Strona główna Fora Foto Sprzęt Nikon SB 400 na przewodzie?

Nikon SB 400 na przewodzie?

Sprzęt

Member

Witam,
mam pytanie dotyczące lampy SB 400, a właściwie możliwości umieszczania jej w innym miejscu niż na sankach aparatu – na przykład na statywie . Jak wiadomo, lampa ta nie posiada, żadnych wtyczek, gniazd ani przełączników czy regulatorów. Zawsze to jednak lampa więc chaiłbym z niej korzystać skoro kupiłem. Czy istniej możliwość (i jeśli tak, to jaka) podłączenia tej lampy do Nikona D40 i ustawienia jej na statywie gdzieś tam obok?
Ja domyślam się, że można tego dokonać za pomocą popularnych kostek i przewodu synchro, ale ponieważ nie mam żadnej pewności, dlatego pytam.
Paweł.

Keymaster

Obawiam się, że może z tym być problem. Lampa pracuje tylko w i-TTL-u oraz w trybie manualnym, gdy jest zamontowana na D40. Nie ma manualnego trybu pracy regulowanego z poziomu lampy, nie ma korekcji ekspozycji na lampie, nie ma też obsługi trybu bezprzewodowego. Producent nie przewidział możliwości wykorzystania tej lampy poza stopka aparatu. Może są jakieś sposoby tego obejścia, ale ja nie znam.

Member

To nie czuję się pocioszony. Ale przynajmniej moja intuicja mnie nie myliła tym razem – zgadła, że nie będzie łatwo :)
Ale tak poważnie mówiąc, myślałem, że może na przykłąd taki zestaw będzie sposobem na obejście problemu:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=610404222&apv_visits=1
http://www.allegro.pl/item600912632_kostka_synchro_na_statyw_2_x_pc_goraca_stopka.html

A nawet jeśli taki zestaw nie będzie działał prawidłowo, to co by się wydarzyło gdybym go spróbował zastosować? Czy efekty są do przewidzenia?

Member

http://allegro.pl/item605810066_kabel_synchronizacyjny_ittl_zam_nikon_sc_28_5_m.html
Powinno przenościć i-TTL. Zawsze możesz sprawdzić i jak nie będzie działać to odesłać, będzie Cie to kosztowało tyle co przesyłka czyli mało :). Oczywście na allegro znajdują się tańsze, wybrałem pierwsze z brzegu ;]
Te twoje nie przenosza i-TTL więc nie będzie działać prawidłowo, z każda która przenosi i-TTL będzie działać (na 90%)

Keymaster
lesstar wrote:
A nawet jeśli taki zestaw nie będzie działał prawidłowo, to co by się wydarzyło gdybym go spróbował zastosować? Czy efekty są do przewidzenia?

Moim zdaniem efektem będzie brak reakcji lampy. Natomiast ten kabelek podany przez mac.serafina będzie działał. Minusem jest… kabelek oczywiście, a także brak możliwości podłączenia drugiej lampy. No i będąc skazanym na TTL będziesz musiał metodą prób i błędów ustalać, co lampa w danej sytuacji chce zrobić i jak dużo korekcji siły błysku trzeba wprowadzić, żeby było tak, jak Ty chcesz.

Viewing 4 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.