Strona główna Fora Foto Sprzęt Nikror AF-S DX Micro 40mm f/2,8G

Nikror AF-S DX Micro 40mm f/2,8G

Sprzęt

Member

Podoba mi się ten nowy obiektyw makro:
https://www.dfv.pl/wiadomosci/articles/nikon-af-s-dx-micro-nikkor-40mm-f2-8g-obiektyw-makro.html

Zwłaszcza jego cena :) Powinna wyjść około 1000 zł.
Oczywiście, tak jak pisze Dominik, zadowolę się mniejszą skalą odwzorowania, bo odległość robocza 5 cm od soczewki przy skali 1:1 jest trochę problematyczna :)

Member

A ja mam mieszane uczucia. Wydaje mi się, że ten obiektyw ma być przede wszystkim mały, lekki, cichy i (mam nadzieję) dostępny dla wszystkich czyli niedrogi. Przypuszczam, ze to obiektyw dla typowych amatorów-amatorów. Makro przy takiej odległości jest strasznie niepraktyczne, jeśli mówimy o pszczółkach i motylkach. Dla innych motywów może być ale i tu zostają problemy typu “efekt własnego cienia na zdjęciu”.

Nie wiem. Może ktoś mnie oświeci, przedstawiając jakieś ciekawe zastosowanie tego obiektywu.

No chyba, że właśnie to ma być możliwość zrobienia zdjęcia z dużą skalą odwzorowania, lekkim i cichym sprzętem i aby zdjęcie można było zrobić szybko, fajnie i podczas oglądania obiektu bez odsuwania się co zajmuje czas a wielu ludziom się tego nie chce…

Keymaster

Może pozazdrościli Sony sprzedaży. Sony chyba pierwsze zrobiło takie krótkie makro – nawet krótsze, bo 30/2.8. Tokina też ma coś takiego. Jeśli to się dobrze sprzedaje (co jest prawdopodobne, bo tanie i ostrzy z bliska, co dla amatora jest wyznacznikiem jakości makro), to Nikon też tak chce.

Viewing 2 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.