Strona główna Fora Foto Sprzęt Obiektyw DX crop

Obiektyw DX crop

Sprzęt

Member

Witam ma takie pytanko bo troche zgłupialem. Jak mam obboektyw DX (Nikkor 18-55mm) i matryce APS-C to musze owzgledniac crop przy ogniskowej czy nie?

Member

a co oznacza uwzględniać crop??
;-)w Nikonie przelicznik wynosi 1,5 czyli Twój obiektyw odpowiada 27-82,5 mm na pełnej klatce

Member

To co w takim razie znaczy DX?

Member

to oznacza, że jak go przypniesz do FF to będziesz miał winietę, bo nie obejmie matrycy większej.

Member

DX – oznacza, ze jest dedykowany do APS-C – jakbys podpiął pod FF (bez przełączenia na dx)byłaby straszna winieta

a tu masz wszystkie oznaczenia Nikona http://nikoneurope-pl.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/14980

Member
CanisLupus wrote:
To co w takim razie znaczy DX?

DX – Oznaczenie obiektywów przeznaczonych do współpracy z lustrzankami cyfrowymi. Mają ograniczone pole rzutowania obrazu i dlatego po zamontowaniu w korpusie pełnoklatkowym bardzo mocno winietują.
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:F–GAlSYfiMJ:en.wikipedia.org/wiki/Nikon_DX_format+co+znacza+dx+u+nikona&cd=6&hl=pl&ct=clnk&gl=pl
Nikon DX – format jest alternatywą nazwą używaną przez Nikon Corporation dla czujnika APS-C w formacie około 24 × 16 mm. Jego wymiary to około 2 / 3 tych z filmu 35 mm w formacie (29mm vs 43mm przekątnej ok.).

Member

… typu G, czyli bez pierścienia przysłony, dobrze gadam?

Member
CanisLupus wrote:
Witam ma takie pytanko bo troche zgłupialem. Jak mam obboektyw DX (Nikkor 18-55mm) i matryce APS-C to musze owzgledniac crop przy ogniskowej czy nie?

Zacytuję teraz sam siebie ;)

Ogniskowa obiektywu jest zawsze stała, obojętnie do jakiego aparatu obiektyw podepniemy i nie może się już dalej fizycznie zmienić.

Można jedynie uzyskać pozorne zwiększenie ogniskowej, gdy obiektyw przeznaczony dla korpusu pełnoklatkowego (np. canon 5D)podepniemy do puszki z matrycą APS-C (np. 40D). Rejestrowana będzie wówczas tylko część obrazu fotografowanego obiektu (wycinek pola obrazowego), dająca efekt zastosowania dłuższej ogniskowej – czyli większego przybliżenia obiektu http://foto.recenzja.pl/obrazy/aramis/aramis3-2.jpg Dla canona w APS-C przelicznik wynosi nawet na pewno x1.6.

Tutaj bardziej obrazowo to wyjaśniono: http://foto.recenzja.pl/Subjects-index-req-viewpage-pageid-44.html

Tobie raczej chyba chodzi o to jaki będzie tzw. “ekwiwalent” ogniskowych dla formatu klatki 35 mm.

Ekwiwalent ogniskowej, to ogniskowa, jaką powinien mieć obiektyw aparatu formatu 35 mm, aby miał taki sam kąt widzenia jak obiektyw naszego aparatu cyfrowego. Inaczej, to ogniskowa w aparacie 35 mm odpowiadająca takiemu przypadku lustrzanek cyfrowych o różnych rozmiarach matryc, do których można zakładać obiektywy o różnych długościach rzeczywistej ogniskowej, producenci podają tzw. krotność ogniskowej czyli przelicznik ogniskowej. Jest to liczba, przez którą należy pomnożyć nominalną (rzeczywistą) długość ogniskowej napisaną na obiektywie, aby otrzymać długość ogniskowej równoważnej (ekwiwalent ogniskowej). Dla większości typów lustrzanek ta krotność wynosi 1,5 lub 1,6, a lustrzanki Systemu 4/3 mają przelicznik 2,0. obrazowi, jaki widzimy w aparacie cyfrowym. (wg http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:_2h2YL9LdPAJ:www.fotopolis.pl/index.php%3Fn%3D5208+ekwiwalent+ogniskowej+35mm&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl).

Member
okuka67 wrote:
… typu G, czyli bez pierścienia przysłony, dobrze gadam?

G – To oznaczenie określa obiektywy pozbawione pierścienia przysłon, a więc przeznaczone do stosowania we współczesnych korpusach AF, gdzie wielkość otworu przysłony ustawia się pokrętłem na aparacie. Można je montować w starszych korpusach, jednak w pełni funkcjonalne będą jedynie w trybie pełnej automatyki lub priorytetu czasu. Modyfikacja wprowadzona pierwotnie w tanich obiektywach typu “kit”, dziś stała się standardem w szkłach amatorskich i systematycznie pojawia się w nowych konstrukcjach profesjonalnych, jak AF-S DX Zoom-Nikkor 17-55 mm F/2.8G IF-ED czy AF-S VR Nikkor 300 mm F/2.8G IF-ED. Wszystkie obiektywy typu G są wyposażone w CPU, a więc pod względem elektrycznym odpowiadają szkłom typu D.
http://www.fotografuj.pl/Article/Oznaczenia_obiektywow_nikon_nikkor/id/51/page/3#content

Member

Ok czyli suma sumarum jesli mam ustawione 55 mm to wystarczy mi 1/60s czy musze skrocic do 1/80?

Member
CanisLupus wrote:
Ok czyli suma sumarum jesli mam ustawione 55 mm to wystarczy mi 1/60s czy musze skrocic do 1/80?

Nie – musisz przemnożyć przez krotność cropa, czyli dla nikona x1,5 co da 1/88 sekundy – bezpieczny czas będzie wynosił 1/90, ale lepiej nie schodzić poniżej 1/100 sek w szkłach bez stabilizacji optycznej (nikon).

Rozumiem, że mówimy o czasie, do którego trzeba skrócić ekspozycję w APS-C z przelicznikiem x1,5 w nikonie, aby uzyskać nieporuszone zdjęcia.

Member

Tak o to mi wlasnie chodzi

Viewing 11 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.