Strona główna Fora Foto Sprzęt Obiektywy, różne

Obiektywy, różne

Sprzęt

Member

Mam pytanie:
Jak w miarę prosto, prawie domowym sposobem określić (zmierzyć) zakresy ostrzenia obiektywu wyposażonego w autofokus ?

Keymaster

Ustawiamy aparat na statywie z obiektywem na wysokości stołu. Wyłączamy autofokus, ręcznie ustawiamy pierścień ostrości na najmniejszą odległość, aktywujemy tylko centralny punkt pomiaru ostrości (przy wysprzęglonym autofokusie). Bierzemy coś o kontrastowej fakturze – najlepiej w czarno-białą kratkę: jakiś klocek, pudełko, cokolwiek. Ustawiamy na stole tak, aby przedmiot był widoczny w centrum kadru w odległości mniej więcej odpowiadającej zadeklarowanej przez producenta odległości minimalnego ostrzenia. Wciskamy spustu migawki do połowy i patrzymy, czy aparat potwierdzi ostrość. jak nie potwierdza, to przysuwamy aż potwierdzi. Albo oddalamy. Następnie mierzymy odległość od aparatu do przedmiotu i już wiemy.
Można sprawdzić dla różnych ogniskowych – niektóre mają stałą minimalną odległość ostrzenia, a w niektórych minimalna odległość ostrzenia zmienia się wraz z ogniskową.

Member

Wygodnie tez polozyc sobie miarke, centymetr krawiecki czy cokolwiek z podzialka do pstrykniecia od razu na roznych ogniskowych, przyslonie itp. Okreslisz tez jak rozklada sie glebia, jesli ci to potrzebne np. do naprawy albo co.

Member

Dzięki serdeczne. O czymś mniej więcej takim jak piszecie myślałem ale nie miałem pewności. Teraz wiem jak to zrobić.

Viewing 3 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.