Strona główna Fora Foto Sprzęt Ocieplanie światła lampy

Ocieplanie światła lampy

Sprzęt

Member

Witam serdecznie. Z doświadczenia jak i z FVD nr. 4/2007 wiem, że potrzebuję nakładek lub foli zakładanych na lampę błyskową, w celu wyeliminowania różnicy balansu bieli między pierwszym a drugim planem. Niestety nie jestem biegły w temacie. Nie wiem przykładowo, czy jest różnica między lampami. Ja póki co pracuję z Olympusem FL 36. Stąd moja wielka prośba: czy ktoś mógłby mi pomóc w doborze takich nakładek ? czy ktoś wie może, gdzie mogę się zaopatrzyć w takowe, potrzebne narzędzie. Za pomoc z góry wielki dzięki. pozdrawiam

Keymaster

Wszystkie lampy powinny dawać błysk o temperaturze barwowej światła dziennego, czyli ok. 5500 kelvinów. Jeśli chodzi o filtry, to profesjonalne rozwiązanie problemu to kupno odpowiednich folii korekcyjnych np. tutaj: http://www.teatrum.com.pl/teatrum2/oferta.php?kat=filtr
Wariant oszczędniejszy to poeksperymentowanie z foliami dostępnymi w sklepach papierniczych czy np. stanowiących część opakowania słodyczy.
Warto zwracać uwagę, żeby folia nie dotykała palnika, ale była między palnikiem a folią wolna przestrzeń. Palnik w momencie błysku nagrzewa się, więc trzeba uważać, żeby folia się nie stopiła, bo może uszkodzić sam palnik.

Member

Gotowych rozwiązań jest sporo:
http://www.honlphoto.com/servlet/the-21/strobist-speedlight-strobe-flash/Detail
http://www.stickyfilters.com/
http://www.lumiquest.com/lq971.htm
Oczywiście najtańsza jest metoda ze Strobist, czyli zakup samplera (np. Rosco) i doklejenie rzepów samoprzylepnych do do filtrów.
Różnica w temperaturze barwowej między lampami różnych firm jest, ale nie jest ona na tyle duża, by stanowiła poważny problem.
Generalnie, do zastosowań ogólnych, korekcyjnych potrzebujesz tylko dwa kolory filtrów:
CTO (najlepiej sprawdza się 1/2 CTO)
Plus Green (też najlepiej połówka)
Pierwszy służy do korekcji do światła żarowego, drugi często sprawdza się przy jarzeniowym (choć świetlówki miewają tak różne kolory w różnych fazach cyklu, że naprawdę trudno trafić z korekcją)…

W zasadzie, z grubsza taką samą funkcję jak folie korekcyjne spełnią kolorowe dyfuzory typu Sto-fen Omnibounce. Sprzedawane są zielone (teoretycznie odpowiednik Plus Green) i amber (mniej więcej CTO).
http://www.stofen.com/Store/ColorOmni.htm
Możesz użyć też dyfuzorów typu Lightsphere z bursztynową kopułą (do światła żarowego) lub założyć klapy w takim kolorze do Whale Taila. Ten ostatni ma też w dolnej części slot na kolorowe plastikowe płytki, które spełniają rolę filtrów, choć z doświadczenia wiem, że kolorowe klapy dają lepsze efekty przy korekcji do żarówek.
http://store.garyfonginc.com/wtcompleter.html
http://store.garyfonginc.com/ambdom.html

Viewing 2 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.