Strona główna Fora Foto Sprzęt Odwzorowanie pikseli

Odwzorowanie pikseli

Sprzęt

Member

Witam. Mam trochę przeterminowane, z mojego punktu widzenia, pytanie. Pentax K20D ma w menu funkcję ODWZOROWANIE PIKSELI. Niby w instrukcji coś tam jest napisane (dwa zdania), ale ja przez rok użytkowania jeszcze nigdy tej funkcji nie uruchamiałem. Czy ktoś wie do czego to tak naprawdę służy i czy warto się tym bawić?

A jak już piszę to mam dwa pytania dodatkowe. Gorące piksele- już kiedyś o to pytałem i wiem, że mam się nie martwić, ale….mam takiego jednego “świecącego przyjaciela” na środku kadru! Prawie centralnie, a ponieważ najczęściej robię portrety, to zawsze mi wypada gdzieś na twarzy i przy powiększeniu ok 30 kilka % na monitorze go widać. Natomiast piszę o tym głównie dlatego, że w czerwcowym numerze w artykule o czułości matrycy na stronie 113 jest napisane, że gorące piksele powstają przy długich czasach naświetlania, choć mogą się też pojawiać przy krótkich czasach i wysokim ISO. A u mnie są nawet przy ISO 100 i czasach rzędu 1/320 sek a pewnie na krótszych też. Czy to normalne?

I jeszcze jedno pytanie. W jaki sposób aparat zmniejsza rozdzielczość matrycy. K20-ka ma niby 14,5 Mpix, ale można ustawić, żeby miał 10 Mpix, czy 6 Mpix. W jaki sposób on to robi i czy, poza zmniejszeniem wagi zdjęcia, są z tytułu ograniczenia rozdzielczości jakieś korzyści? Tym bardziej mnie to ciekawi, że z moimi obiektywami 14,5 Mpix na pewno nie wykorzystuję. Szkła mam raczej mocno amatorskie. Ale kiedyś i tak sobie przetestuje IMATESTem. Tylko niech mi ktoś wyjaśni jak się ten program obsługuje i jak się interpretuje wyniki. Próbowałem oglądać wyniki użytkowników na stronie DFV i średnio wiem o co w tym chodzi. Może gdzieś jest jakieś forum imatesciarzy? Albo redakcja poradnik jakiś napisze? :)

Member

Jeśli ta funkcja w angielskiej wersji menu nazywa się “Pixel maping” to jest właśnie sposobem na tego gorącego piksela. Aparat sprawdza które piksele na matrycy nie działają prawidłowo i w czasie obróbki danych po prostu ich nie uwzględnia.
Zmniejszanie rozdzielczości zdjęć niestety odbywa się w najgorszy możliwy sposób. Jest ono najpierw całkiem obrabiane, a później skalowane do mniejszych rozmiarów. Nie zyskujesz nic poza mniejszym rozmiarem pliku.

Viewing 1 reply thread
  • You must be logged in to reply to this topic.