Strona główna Fora Foto Sprzęt OLY e- 520 + 14-54 I

OLY e- 520 + 14-54 I

Sprzęt

Member

Po zakupieniu używanego 14-54 wersja I, zrobiłem serię fotek, gdzie obiektem było 6-miesięczne dziecko. Zdjęcia robione w dość przestronnym pomieszczeniu i przeciętnych warunkach oświetleniowych czyli światło sztuczne, po części zastane. ISO ustawione na 400. W czasie focenia autofokus nie zbierał się najszybciej co w wielu wypadkach dało nieostre zdjęcia. Po obejrzeniu zdjęć ziarno aż „kluło” w oczy więc szumy (jak na Olka, co doczytałem) przystało. Moje pytanie: jak wyeliminować, o ile się da przedstawione problemy? Ujęcia ciekawe, ale sprzęt uważam nie sprostał. Czy to może wina nieodpowiednich ustawień parametrów aparatu czy nie da się więcej wycisnąć z w/w zestawu w takich warunkach? Co w takim razie może pomóc?

Member

Nieostre zdjęcia – jesteś pewien, że to kwestia autofokusu, a nie zbyt długich czasów naświetlania? Przy jakich czasach robiłeś zdjęcia? ISO 400 w pomieszczeniach to niezbyt dużo.

Szumy – możliwości obniżenia są dwie: albo zmienić system lustrzankowy, w tym przypadku na przykład na Nikona czy Pentaksa, albo zainwestować w dobre oprogramowanie do obróbki RAW-ów (no i używać tego formatu ;-) ). Ja polecam tę drugą opcję od czasu, gdy zacząłem swoje stare zdjęcia sprzed dobrych kilku lat na nowo obrabiać Lightroomem 3 i bardzo pozytywnie się zdziwiłem. A zdjęcia robione były aparatami, przy których lustrzanki Olympusa to rekordziści niskich szumów i wysokich rozdzielczości matrycy.

Member

Ja tam używam Adobe Camera RAW z CSa 5 i też daje bardzo dobre efekty :)

Member

witam
nie piszesz nic o ustawieniach przysłony i czasu a to może mieć wpływ na nieostrość zdjęć tak jak to napisał Tomasz
ja ze 2,5 roku temu kupiłem 14-54-II mając jeszcze wtedy E510+14-42 i od razu zacząłem testować szybkość AF 14-54 w półmroku pokoju hotelowego ,świecił się tylko kinkiet na ścianie myślę że żarówka w nim była ok. 40-60W nie więcej za oknem była już mocna szarówka,a ostrość ustawiałem na kolorową zasłonę w rogu pokoju pod oknem, na pierwszy ogień poszedł kit 14-42 oczywiście przy pełnej dziurze – kit łapał ostrość dopiero ok. 1,5m nad podłogą – następnie założyłem 14-54 oczywiście też na pełnej dziurze i co się okazało 14-54 łapał ostrość ok. 0,5m nad podłogą gdzie było naprawdę mało światła i robił to szybko i za każdym razem w tym samym miejscu – nadmienię że wzór zasłony na obu wysokościach był jednakowy i w tym samym kolorze , to tyle na temat AF – jeśli chodzi o ISO to ja zestawem E510+14-54 II przy ISO 800 zrobiłem wiele zdjęć w kościołach (bo lubię je fotografować) z lampą aparatu i bez niej i muszę powiedzieć że szumy są zupełnie do przyjęcia do ISO800 , oczywiście jeśli robiłem zbyt duży plan to w ciemnych (niedoświetlonych) miejscach kadru szumy były widoczne i to dość mocne, ale przy węższych kadrach w miarę dobrze doświetlonych nie było problemu z szumami ( wracając jeszcze do testu – oczywiście na szybkość i sprawność AF puszki ma wpływ różnica w jasności obu obiektywów oczywiście na korzyść 14-54 )

pozdrawiam i życzę udanych strzałów no i SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU

Viewing 3 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.