Strona główna Fora Foto Sprzęt Olympus SP-560 – czy warto?

Olympus SP-560 – czy warto?

Sprzęt

Member

Witam
Zastanawiam sie nad kupnem nowego aparatu (obecnie fuji s5600) i na celowniku mam Olka Sp-560. Czy warto go kupić? Chciałbym aparat który mógłby robić płytszą GO niż obecny mój fujik. A może coś innego?

Moje główne kryterium to:
sposób zasilania – akumulatorki R6
płytka głębia ostrości
w miarę jasny obiektyw i duży kąt

Pozdro
Adam

Member

Przemyśl też zakup Fujifilm s6500 – być może będzie odpowiedni dla twoich potrzeb.
Opis i testy: http://www.dpreview.com/reviews/fujifilms6000fd/

Member

hmmm zastanawiam sie również nad s9600, wole kupić coś na dłużej!!

Keymaster
adamdial wrote:
Zastanawiam sie nad kupnem nowego aparatu (obecnie fuji s5600) i na celowniku mam Olka Sp-560. Chciałbym aparat który mógłby robić płytszą GO niż obecny mój fujik.

Na jakąś różnicę w minimalnej głębi ostrości bym specjalni nie liczył. Olympus ma minimalnie większy rozmiar matrycy i nieco dłuższą maksymalną ogniskową (odpowiednik 486 mm dla małego obrazka), ale przy przysłonie f/4.5. Fuji ma “tylko” 380 mm, ale przy przysłonie f/3.5.
Natomiast na krótkim końcu obiektywów 27 mm Olympusa to znacząca różnica w stosunku do 38 mm Fuji.

Member

Jeśli finanse Ci pozwalają to lepiej skuś się na jakąś tanią lustrzankę(samo body) i do tego jakiś jasny obiektyw (f2.8 lub mniej),bo głębia ostrości zależy głównie od przysłony.Tylko z obiektywami jest tak,że im jaśniejszy tym droższy.Ewentualnie stare,jasne obiektywy na gwint m42,ale wtedy nie będzie działał AF.Z obiektywami m42 podobno najlepiej współpracują lustrzanki Pentaxa,a model K100super(body) można kupic już za jakieś 1500 zł.

Member

na razie nie chce lustrzanki, potrzebuje raczej aparat do wszystkiego. Nadal waham sie miedzy olkiem Sp-560 (detekcja twarz, stabilizacja matrycy) a Fuji S9600 (fizycznie większa matryca, stopka do lampy, oraz gniazdo wężyka spustowego). Może ktoś ma jakieś zdjęcia do porównania z fujika jak i olka?

Member

Jeśli rzeczywiście upierasz się przy kompakcie, SP560UZ to naprawdę dobry wybór. Miałem okazję ostatnio trochę fotografować tym kompaktem (podobnie jak i 18-krotnym Panasonikiem FZ18) i szczerze mówiąc bardzo polubiłem ten aparat. Szeroki kąt przy krótkiej ogniskowej, skuteczna stabilizacja matrycy, dobra jakość zdjęć itd. Efektem tej zabawy jest zresztą artykuł w najnowszym DIGITAL FOTO VIDEO (3/2007) – na dołączonej płycie znajdziesz sporo zdjęć wykonanych obydwoma aparatami, zarówno “live”, jak i laboratoryjnych. Do tego bardzo dokładne wyniki testów itd.
A na koniec chcę Ci zasugerować coś innego – weź kilka aparatów do ręki, np. w sklepie nie dla idiotów. SP560UZ jest ponadprzeciętnie dobrze wykonany i aż klei się do dłoni (dużo tam prawdziwej gumy), czego nie można na przykład powiedzieć o FZ18.

Member

Pod tym adresem: http://www.flickr.com powinieneś znaleźć fotki z tych aparatów.

Member

Kilka zdjęć wykonanych Olympusem SP560UZ (pełna rozdzielczość, bez jakichkolwiek przeróbek):

zdjecie 1
zdjecie 2
zdjecie 3
zdjecie 4

Member

Wiec tak, bardzo mocno waham sie nad Fuji S9600 a Olympusem Sp560. Nie wiem który wybrać.
Jak wcześniej pisałem fuji ma stopkę na lampę i spust do wężyka oraz większą fizycznie matryce 1/1,6″ co teoretycznie powinno przekładać sie na lepsza jakość zdjęć. Olympus ma stabilizacje matrycy, rozpoznawanie twarzy, większy szeroki kont i chyba nawet jaśniejszy obiektyw.
Mój główny cel to zdjęcia ostre, wyraźne i z dobrą gamą kolorystyczną (cały rok fotografuje, rożne ciekawe zjawiska:) ), zależy mi też na płytkiej głębi ostrości przy zdjęciach portretowych, który z nich będzie lepszy s9600 czy sp560?
Z nalazłem kilka fotek też tutaj: http://www.pbase.com/cameras i GO w sp560 ładniej wypadła wg mnie

Member
Tomasz_Kulas wrote:
Kilka zdjęć wykonanych Olympusem SP560UZ (pełna rozdzielczość, bez jakichkolwiek przeróbek):

zdjecie 1
zdjecie 2
zdjecie 3
zdjecie 4

te zdjęcia lekko mnie zniechęcają do tego aparatu:( niektóre są nie ostre:(

Member
adamdial wrote:
zależy mi też na płytkiej głębi ostrości przy zdjęciach portretowych, który z nich będzie lepszy s9600 czy sp560?

Jak już pisał Piotr, wielkiej różnicy głębi ostrości mieć nie będziesz, ale jeśli już, to na korzyść Fujifilm (jaśniejszy obiektyw, większa matryca). Różnica będzie jednak na tyle mała, że a) jesli Ci naprawdę na tym zależy, kup lustrzankę (najtańsze kosztują ok. 500 zł drożej) lub b) weź pod uwagę szeroki kąt Olympusa, ekwiwalent 27 mm – przyda Ci się w naprawdę wielu sytuacjach zdjęciowych.

Member

a co sądzicie o aparacie Canon PowerShot S5 IS? Czy jest porównywalny do Fuji s9600?

Viewing 12 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.