Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Ostre zdjęcie księżyca

Ostre zdjęcie księżyca

Technika fotografowania

Member

Witam
Już straciłem nadzieję, że uda mi się uwiecznić księżyc cyfrówką. Próbowałem już chyba wszystkich sposobów: autofocus, manual, z filtrami i bez, różne czasy naświetlania, szeroki kąt i tele. Wszystko na nic. Aparat widzi księżyc jako jasną plamę i utrwala jako rozmazaną kulę. Oczywiście zdjęcia nie były robione “z ręki”.
Nie mam lustrzanki tylko tzw. zaawansowany kompakt Olympus C-7070 i może tu jest problem.
Może komuś udało się zrobić taką fotkę cyfrowym kompaktem i ma jakąś radę?

Keymaster

Księżyc jest bezpośrednio oświetlony słońcem, czyli należy go naświetlać jak normalne ujęcie w dzień – zaczynamy od f/5.6 i 1/125 sekundy i ewentualnie wprowadzamy poprawki ze względu na mgiełkę czy (nie)czystość powietrza. Oczywiście wszystko w trybie manualnym (przynajmniej dopóki nie pojawią się kompakty z 27. programem tematycznym “fotografowanie księżyca” ;)
Ekspozycja księżyca to drobiazg. Wyzwaniem jest znalezienie księżyca o takiej godzinie, żeby to f/5.6 i 1/125 sekundy dobrze naświetlało coś jeszcze poza księżycem, a jak jeszcze z tego uda się zrobić ciekawą kompozycję, to już w ogóle super.

Member

jasna plama, o jakiej piszesz to efekt prześwietlenia. co prawda ja zaczynam zabawę z meteo, ale wiem w czym rzecz. pomiar światła ustaw na punktowy, nawet ujemną korektę dodaj, zacznij o f. 8.0. pobaw się na manualu i słuchaj Piotra. oczywiście należy się zastanowić, co przez ostrość rozumiesz, bo chyba nie kraterki ? pozdrawiam

Member

Ja mam Sony CyberShota H-7 i bez statywu uchwycilem “ostre” zdj. księżyca (zobacz w mojej galerii). Musisz posiadać dobry i duzy zoom, ustaw na -2.0EV. Mi tak wyszlo. pozdr

Member

sławekk jeśli myślisz o czymś podobnym do tego https://www.dfv.pl/gallery/members/johnas.html?g2_itemId=65077 to tak jak napisał jarkos – pomiar światła ustawiony na punktowy i celuj tym punktem pomiarowym w tarczę księżyca,wtedy aparat ustawi odpowiedni czas naświetlenia.Jest możliwość,że punk pomiaru światła będzie większy niż tarcza księżyca i częściowo będzie łapał trochę ciemnego nieba,co spowoduje,że aparat źle dobierze czas naświetlania.
Jeśli z pomiarem punktowym nie wypali to możesz spróbować metodą prób i błędów-jeśli na zdjęciu wychodzi jasna plama to stopniowo zmniejszaj czas naświetlania,aż do skutku (oczywiście jeśli masz możliwość sterowania czasem migawki).Przy dobrej widoczności i przysłonie f5,6 czas migawki będzie pomiędzy 1/100 a 1/250.
Takiego powiększenia jak na fotce z linka zapewne nie uzyskasz,bo ja robiłem z ogniskową 1500mm,czyli zoom jakieś 55x.Twój aparat ma chyba zoom 4x więc księżyc duży na zdjęciu nie będzie,ale masz 7mln pikseli,więc możesz go trochę wykadrować.

Member

Dzięki za rady. Teraz tylko muszę poczekać na odpowiednią pogodę do prób. Oczywiście nie mam zamiaru uwiecznić Pana Twardowskiego na księżycu ale takie fotki jak radzinskiego zupełnie mnie zadowolą. Ale zoomek to mam faktycznie malutki :(

Keymaster

Księżyc nie musi być duży, żeby zdjęcie było ciekawe. Widziałem sporo fotografii mistrzów krajobrazu wykonanych krótkimi ogniskowymi, gdzie oczywiście księżyc był malutki. Ważne tylko, żeby umieścić go w dobrym punkcie kadru i dobrać do niego ciekawą kompozycję.
Samo zdjęcie księzyca… No, co kto lubi. Na dłuższą metę takie ujęcia są dla mnie dość monotonne. Pamiętam jedną aukcję na Allegro, gdzie ktoś wystawić jakieś lustrzane 1000 mm. Napisał, że kupił ten obiektyw, żeby zrobić zdjęcie księżyca. Zrobił, więc już ten teleobiektyw sprzedaje… :)

Member

wazne aby uchwycic chwile.mysle ze przyda sie statyw–wyłacz stabilizacje. aha…miło byc w waszym gronie
:) Pozdrawiam.

Member

Piotr….
Panie PIOTRZE .Jest Pan dla mnie Wzorem


rzadzisz człowieku:)
Pozdrawiam.

Viewing 8 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.