Ostrość

Technika fotografowania

Member

Cześć jestem posiadaczem Nikona D40 i mam pytanko w związku z nim jeżeli chodzi o ostrość. Punktów ostrosci ma 3 wiec czy jest mozliwosc ustawic ostrosc na kilku punktach. np na kwiaty jak sa trzy obok siebie… zeby ostrosc była na wszystkich a nie tylko na jednym

Member

Z tego co się znam to może się to zdarzyć tylko wtedy gdy proporcjonalnie w stosunku do odległości grupy przedmiotów fotografowanych od matrycy ich wzajemne różnice odległości są niewielkie.
Innej możliwości niema. Obiektyw ostrzy na jeden ściśle określony punkt. Zbawiennym jest obecność przysłony która daje mniejszą lub większą głębię ostrości.

Member

Dzieki :)

Member

To, ile elementów na zdjęciu zarejestrowanych jest jako ostre, zależy od glębi ostrości, a nie od ilości czujników ustawiania ostrości. Jeśli głębia ostrości będzie odpowiednio duża, wystarczy, że ustawisz punkt ostrości na jednym z kwiatków (najlepiej środkowym pod względem oddalenia od aparatu), wciśniesz spust migawki do połowy, potem ustawisz już właściwy kadr (nie zmieniając ogniskowej obiektywu) i naciśniesz spust migawki do końca.
Głębię ostrości zmienia się, regulując stopień otwarcia przysłony (najlepiej w trybie preselekcji przysłony, który w Nikonie oznaczony jest literą A). Najogólniej rzecz ujmując – im bardziej przymknięta przysłona (im większa wartość liczbowa), tym większa jest głębia ostrości. Czyli na przykład przy f/8 głębia ostrości będzie znacznie większa, niż przy f/2,8.

Member

Więcej na ten temat piszemy w Fotoporadach, w tym artykule.

Member

Dziekuje Panu Bardzo :) to sie nazywa fachowa odpowiedź dzieki jeszcze raz :) pozdrawiam

Viewing 5 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.