Strona główna Fora Foto Tips & Trics Oświetlenie zrób to sam, zda egzamin?

Oświetlenie zrób to sam, zda egzamin?

Tips & Trics

Member

Mam zamiar “zorganizować” sobię oświetlenie na podstawie zwykłych lamp halogenowych (coś takiego: http://allegro.pl/nowa-lampa-halogenowa-120w-zarnik-w-komplecie-i1966752258.html ), tzn. zrobić coś takiego, akumulator + przetwornica na 230V i mamy wyjście na podłączenie lampy :) Zaletą takiego rozwiązania moim zdaniem jest to, że oświetlenie takie mogę zabrać w plener ( np. 2 lapmy + jakiś statyw ale niekoniecznie i akumulator nie będą zajmowały dużo miejsca) no i oczywiście dużo tańsze niż np jakięś rozwiązanie lampa +parasolka. Co o tym sądzicie? Zda to egzamin? I ewentualnie jaka moc takiej lapmy by wystarczyla, 150W ? Ma ktoś już doświadczenie z takimi rzeczami?

Member

Chyba ze lepszym rozwiązaniem nie bedzie światło stałe ze względu na duży pobór mocy tylko, żarówka fotograficzna + fotocela?

Member

to się nadaje jedynie do focenia małych przedmiotów w domu i to też niezbyt wygodnie, bo długie czasy wymuszają statyw i nieruchome motywy. 150W to mają piloty w lampach studyjnych, służące do sprawdzenia rozkładu cieni przed rozpoczęciem fotografowania. Co Ty chcesz tym w plenerze oświetlić? Na pewno nie ludzi bo za słabe i za długi czas wyjdzie. Porzuć dla własnego dobra ten pomysł. Jak musisz mieć oświetlenie studyjne to już żarówki błyskowe lepsze. A potem zbierać na lampy studyjne, teraz są już dość tanie. A jako przenośne to chińczyki yongnuo czy jakoś tak. Mocne dość, na baterię więc zasilania nie potrzebujesz. Z parasolką dadzą dobrze radę. Oczywiście podaję najtańsze rozwiązania, jest wiele lepszych tylko już odpowiednio droższych.

Member

pomijając juz moc, i wygodę . pomyśl o wydajności zasilania
powiedzmy ze masz aku 50 Ah, oświetlenie 150W (czyli dość mało) to w warunkach idealnych masz 4,5 godz działania
w praktyce 3
lepszy będzie agregat, są małe z wydajnością 750W a na takim już możesz mocniejszy sprzęt podpiąć i odpada ci ładowanie aku

Member

To jeszcze ja dorzucę 3 grosze. Nie zapominaj, że halogen świeci żółtym światłem – nie poradzisz sobie z tym w plenerze bez filtra ochładzającego, ale takie na cały reflektor to będą kosztowały ze 100 zł i na dodatek zabiorą połowę światła.

Member

Czyli lepiej żarówka i fotocela tak? Kupno osobno wyjdzie taniej niż zestaw gotowy? o takiej żarówce mówie: http://allegro.pl/zarowka-lampa-swiatla-stalego-125w-600w-5500k-wwa-i1964261727.html no i do tego fotocela. Ta lampa będzie działać jak flesh? Czy tylko jako światło stałe?

Member

to jest zwykła żarówka nie do żadnego błyskania !!! Tobie potrzebna żarówka błyskowa, one już mają wbudowane fotocele i gniazda synchro. Takie coś szukaj: http://www.cyfrowe.pl/wyposazenie-studia/funsports-vs-68w-zarowka-blyskowa.html

Member

czy osobno taniej to juz musisz poszukać, są rożne zestawy, czasem taniej, czasem niekoniecznie, ale najbardziej patrz czek konkretnie potrzebujesz, i dopiero szukać zestawu
żarówki nie są nawet złe, pomyśl jednak o zasilaniu ich

Viewing 7 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.