Strona główna Fora Foto Oprogramowanie Pamiętliwy Camera Raw

Pamiętliwy Camera Raw

Oprogramowanie

Member

Poddaję się…
Mam na płycie zdjęcia w RAW. Gdy zmieniam cokolwiek w jakimś zdjęciu w Camera Raw, otwieram to zdjęcie potem w CS5 i bez żadnego zapisywania wyłączam program i płytę, to po powtórnym odpaleniu płyty CR w dalszym ciągu pamięta ostatnie ustawienia. Inne programy edycyjne widzą tak, jak na płycie, a CR to, co ostatnio ustawił. A mnie to wkurza. Jak w Camera Raw przywrócić ustawienia dziewicze, czyli takie jak na płycie? Zapewne ktoś wie, zatem proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Member

Zanim otworzysz, to w Bridgu wyzeruj ustawienia programistyczne. Prawa mysz na Raw i wybierasz taką opcję i wtedy masz to co w RAwie (czyli na płycie)
Dodatkowo możesz w ACR “Wyzerować domyślne ustawienia CR” szukaj przy podstawowych u góry takiego rozwijanego trójkącika.

Member

Dzięki Ci Szczebiotko, jutro popróbuję ;)

Member

Zanim sobie wszystko poresetujesz, to może sprawdź kilka rzeczy. W ACR u góry na pasku narzędzi jest ikona ustawień. Wywołuje się ją też przez Ctrl+K. Pierwsze od góry jest, gdzie ma zapisywać ustawienia dla rawów: w plikach XMP (wtedy na płycie nic nie zapisze i spokój) czy w swojej databazie. Jeśli to drugie, to on sobie gdzieś w czeluściach notuje wszystko co robiłeś i używa później przeciwko Tobie ;)
Druga rzecz to podobna, ale mniejsza ikonka ustawień przy prawej krawędzi okna ACR. Na prawo od napisu Basic (Podstawowe). Klikasz i masz od góry: Ustawienia dla tego obrazka (czyli korzysta z XMP) a poniżej Domyślne ustawienia CameraRaw (Default…) To taka szybka metoda przełączania się.

Member

Ewa – To nie działa. W ustawieniach Ctrl+K mam: “zapisz ustawienia obrazu w PLIKI DOCZEPIONE XMP” i tak miałem. Natomiast w podstawowych zmieniłem z “ustawienia domyślne CR” na “ustawienia obrazu”. I to samo. Gdy coś zmienię w CR i wyłączę, to nie zapamiętuje. Ale jeśli tylko otworzę w PS bez zapisywania i wyłączę wszystko, to zapamiętuje. Taki jest. Czyli klawisz w CR OTWÓRZ OBRAZ działa jak ZAPISZ.

Member

dar_wro – Gdy klikam w Bridgu prawym na fotografii i daję “otwórz w CR” to program mi pisze: “Funkcja edycji obrazów w formacie CR nie jest włączona”. Jeśli to tędy droga to jak ją włączyć? Zobacz też, proszę, co odpisałem Ewie.

Member

A jakie to są pliki? Jeżeli jpg i TIFF to w “Preferencje Camera RAW” ustawić na dole :
Automatycznie otwieraj jpg z ustawieniami
Automatycznie otwieraj TIFF z ustawieniami

ACR2.jpg

A także w ACR trzeba ustalić zasadę, czy mają być ustawienia obrazu czy ACR
ACR1.jpg

Member

dar_wro – Chodzi mi o pliki RAW. Natomiast jak dam w preferencjach CR “Automatycznie otwieraj TIFF z ustawieniami” to nie mogę otworzyć zdjęcia w TIFF w Camera RAW. Dlatego mam wpisane “Automatycznie otwieraj wszystkie obsługiwane pliki TIFF”. W podstawowych Camera RAW mam zaznaczone “Ustawienia obrazu”. Próbowałem już wiele wariantów, nie mam tego w literaturze, nie znalazłem w sieci. Najwyżej zadzwonię do serwisu, w końcu program nie był tani, a nie działa poprawnie.

Member

To ja się poddaję. :-) Jest jeszcze opcja odinstalowania (pamiętaj żeby wcześniej deaktywować produkt), wyczyszczenie rejestrów i ponowna instalka.

Daj znać co się dowiedziałeś w Adobe.

PS. A jakiś firewall czegoś nie blokuje?

NA ich stronie też proponują reinstalkę.
http://helpx.adobe.com/x-productkb/multi/troubleshoot-camera-raw-photoshop-photoshop.html

Member
greymetal wrote:
Natomiast w podstawowych zmieniłem z “ustawienia domyślne CR” na “ustawienia obrazu”. I to samo. Gdy coś zmienię w CR i wyłączę, to nie zapamiętuje. Ale jeśli tylko otworzę w PS bez zapisywania i wyłączę wszystko, to zapamiętuje. Taki jest. Czyli klawisz w CR OTWÓRZ OBRAZ działa jak ZAPISZ.

Tak, klawisz Otwórz (czyli przejdź do PS) działa jednocześnie jak zapis ustawień wywołania, które poczyniłeś w ACR. Tak jest i tak ma być. Tajemnicą jest dla mnie, gdzie on to XMP zapisuje, jeśli RAW jest bezpośrednio z płyty – a na płycie przecież zapisać dodatkowego pliku nie może. Powinien zapisywać XMP w tym samym katalogu gdzie był RAW, a skasowanie tego XMP oznacza zresetowanie ustawień wywołania. Możesz kazać systemowi znaleźć plik – jeśli RAW się nazywa powiedzmy IMG_1111.cr2, to jego XMP nazywa się IMG_1111.XMP – logiczne.
Jeszcze coś – jeśli otwierasz ponownie takiego raz edytowanego rawa, on się otwiera z Twoimi ustawieniami. A jeśli wtedy przełączysz w podstawowych na “ustawienia domyślne” – to co? Zmienia się na to co było pierwotnie czy nie?

Member

Kurcze! (przepraszam). Tak, jak przełączyłem na zmienionym obrazku na “ustawienia domyślne” to wróciło ustawienie pierwotne :)))

Member

Ewa i Darek – Dziękuję Wam serdecznie. Jeśli kiedykolwiek będę potrafił, to na pewno się zrewanżuję. Zdrówka! ;)

Viewing 11 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.