Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć Papiery fotograficzne

Papiery fotograficzne

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Witam,czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć jakich papierów fotograficznych (chodzi mi o firmę)najlepiej używać do drukowania drukarką atramentową(sam używam epson R285).Najczęściej drukuję portrety i krajobrazy.Do tej pory używałem papierów firmy EMTEC Glossy-Brillant 270gr/m2.,kupowanych w sieci Media Mark.Według mnie są to dobrej jakości papiery ,ale nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie,i chętnie dowiem się jakich papierów używają inni.Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

Member

No wiesz, khem… Hahnemuhle, Ilford, Tetenal, Innova… I nie szukaj ich w MM.
Ilford Galerie jest bajka. Tylko nie wiem jak z profilami do Twojej drukarki będzie, a bez dopasowanego profilu to nie ma co, szkoda papieru.
Z takich bardziej powszechnie dostępnych, to papiery HP Premium Plus są dobre, znacznie lepsze od Emteca. A przy tym nie zabijają ceną. Tylko nie mów drukarce że to HP ;)

Keymaster

Ilford nie m profili dla tej drukarki. Co ciekawe, dla w zasadzie niższego modelu Epsona – P50 – ma trochę profili.

Member

HP jest ok i mój lexmark nawet się nie obraża na niego ;)

Member

Witaj! Wprawdzie mam R360, ale z tego co się orientuję, to podobny model, wykorzystujący te same 6 barwne tusze. Swojego czasu również używałem papierów Emtec i byłem na tyle z nich zadowolony, że wolałem je od papierów Epsona. Można było kupić je w przystępnej cenie w MM nawet o gramaturze 300! Ale od pewnego czasu już ich nie ma – przynajmniej w „moim” MM. Na wstępie trzeba wyjaśnić jedną rzecz – mówimy tu o wykorzystaniu sprzętu bardzo amatorskiego o niewielkich możliwościach i do zastosowań typowo domowych, więc moim zdaniem nie ma sensu brać pod uwagę marek papierów wymienionych przez Administratorów, choćby z tego powodu że są drogie, a uzyskane efekty będą niewiele różniły się od wydruku np. na papierze Epson Glossy. Nie wiem jak długo używasz tej drukarki, ja swoją mam od ponad 3 lat i choć od roku używam R2880, to sporadycznie drukuję na R360, żeby wykorzystać duży zapas tuszu, który mi pozostał. Moje doświadczenia i wnioski są następujące. Wypróbowałem wiele gatunków „marketowych” papierów i mógłbym polecić wspomniany Emtec, Black Point i ewentualnie HP, który jednak długo schnie. Black Point jest również atrakcyjny cenowo, ma dobrą gramaturę i sprawdził się szczególnie z zamiennikami tuszów tej samej firmy. Poruszyłbym też kwestię tuszu. Z oczywistych względów próbowałem również zamienników, (bo jak Ci wiadomo oryginały są bardzo drogie) w tym Activ Jet, Black Point i zrozumiałem, że najbardziej przewidywalny jest papier Epson Glossy – dość opłacalny jeżeli kupujesz w 2 paku format A4 i łatwo dostępny.
Ja osobiście po kilkuletnim eksperymentowaniu z różnymi papierami dałem sobie spokój i drukuję wyłącznie na papierze Epson Premium Glossy i Premium Semiglossy. Podobno mają tzw. fabryczny profil dla drukarek Epson i nie trzeba wiele kombinować a do zastosowań amatorskich to wystarczy.

Member
Piotr wrote:
Ilford nie m profili dla tej drukarki. Co ciekawe, dla w zasadzie niższego modelu Epsona – P50 – ma trochę profili.

R285 to w zasadzie to samo, co P50 (to tak naprawdę R285 po face-liftingu i zmienionym usb1.1 na 2.0 ;-)), więc profile będą OK.

Member
krzysztofb wrote:
Witam,czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć jakich papierów fotograficznych (chodzi mi o firmę)najlepiej używać do drukowania drukarką atramentową(sam używam epson R285).Najczęściej drukuję portrety i krajobrazy.Do tej pory używałem papierów firmy EMTEC Glossy-Brillant 270gr/m2.,kupowanych w sieci Media Mark.Według mnie są to dobrej jakości papiery ,ale nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie,i chętnie dowiem się jakich papierów używają inni.Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

Epson Premium Glossy Photo Paper, jeżeli chodzi o błyszczące. Jest we wszystkich formatach i jakościowo Ci w zupełności wystarczy. Do tego modelu drukarki wszystko co jest lepsze a co się z tym wiąże i droższe, jest stratą pieniędzy.

Member

Przypomniałen sobie, że kiedyś przez pomyłkę ( bo w zasadzie nie używam papierów matowych) wziąłem z półki w MM papier Emtec o gramaturze 300. Skusiłem się bo był tani i pomyślałem że to jakaś promocja: 20 kartek A4 za 19zł. Dopiero w domu zauważyłem napis “pearl”. Jednak z wydruków na R360 byłem bardzo zadowolony, mimo że w tego typu drukarkach, nie wymienia się osobnego wkładu na mat. Jeżeli by Ci się udało dostać ten papier to spróbuj!

Keymaster
beskid55 wrote:
Podobno mają tzw. fabryczny profil dla drukarek Epson i nie trzeba wiele kombinować a do zastosowań amatorskich to wystarczy.

Fabryczne czy nie fabryczne – dostępność profili (a zwłaszcza dobrych profili) do papierów dla drukarki to mocny argument za wyborem tej właśnie drukarki. Ten sam papier na tej samej drukarce, ale bez profilu (lub z “cudzym” i “w miarę zbliżonym”) profilem daje znacznie gorsze rezultaty. I trudno jest ręcznie uzyskać coś lepszego, bo to kwestia nie tylko nasycenia tonów w pliku, które jest w stanie przenieść papier, ale także ilości atramentu, który potrafi wchłonąć bez rozlewania – a to właśnie decyduje o nasyceniu kolorów i kontraście.

Member

Właśnie tym tropem poszedłem, mam Canona (drukarkę oczywiście :-D) i papier dobrałem canonowski PHOTO PAPER PRO (z taką ładną panną młodą na okładce). Świetny duecik był, ale papier znikł ze sprzedaży, nawet w wysyłkowej został wycofany http://www.centrumdruku.com.pl/canon/photo_paper_pro_a4_pr-101.cd. Nie wiem dlaczego, bo ustawienia drukarki były świetne do tego papieru. Polecam jak ktoś trafi! Ale wszędzie mówią: brak.
Na razie śledzę wątek, bo muszę przejść na inny papier, ale może i drukarkę zmienię… Bo przecież prawdziwy koszt to tusze i papier nie drukarka. Epson chodzi po mojej głowie!

Member
strzelec wrote:
Bo przecież prawdziwy koszt to tusze i papier nie drukarka. Epson chodzi po mojej głowie!

No wiesz, to zależy:) Jakbyś chciał kupić pigmentową drukarkę, to możesz się liczyć z wydatkiem około 2,5 tys. (R2880). Jest to jakiś koszt. A co do Epsona, to jak najbardziej. To są bodajże najlepsze maszyny do druku…

Keymaster
beskid55 wrote:
Wypróbowałem wiele gatunków „marketowych” papierów i mógłbym polecić wspomniany Emtec, Black Point i ewentualnie HP, który jednak długo schnie. Black Point jest również atrakcyjny cenowo, ma dobrą gramaturę i sprawdził się szczególnie z zamiennikami tuszów tej samej firmy.

Przyznam, że jestem trochę zdziwiony polecaniem Black Pointa, zwłaszcza jeśli się korzystało także z HP. HP to nie jest ekstraklasa, ale całkiem przyzwoite stany średnie (tak naprawdę HP to budżetowa wersja Haehnemuehle, czyli produkt od firmy robiącej generalnie niezłe papiery). Ja rozumiem, że na tuszach wodnych cudów się nie uzyska, zwłaszcza jeśli chodzi o nasycenie, a do tego brak profilu jakoś tam uśrednia efekt uzyskany z różnych papierów, ale BlackPoint jest po prostu niebieskawy – więc pomijając kwestie nasycenia i kontrastu, jak uzyskać na nim biel i odcienie niezawierające niebieskiego? Białych atramentów nie ma…

Member

odświeżę trochę zmieniony temat ;)

naświetlać będę w labie zdjecia na takie papier:
-Supra endura mat
-Supra endura glos
-Supra endura jedwab
-Supra endura metalic

co to za dwa ostatnie rodzaje papierów. Wie może ktoś czy taki papier jest dobry?

Member

“Dobry” – zależy do czego. Jedwab to taka powierzchnia między matem a błyszczącym, gładka, ale się tak nie świeci. Jedwabista właśnie. Metalic – zapewne powierzchnia metaliczna, czyli mocno błyszcząca. Do specyficznych zastosowań.

Member

Dla komunistów wystarczy.
Dziękuje za opis.

Member

Kiedyś wywoływałem zdjęcia na papierze jedwabistym. Miał fakturkę i bardzo mi się podobał. Dzisiaj przeklinam ten pomysł, bo to się beznadziejnie skanuje. A raczej usuwa po skanowaniu. Trzeba się bawić transformatą Fouriera…
Ale mi się na wspominki zebrało :)

Viewing 15 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.