Strona główna Fora Foto Sprzęt Pentax k20 – obiektyw

Pentax k20 – obiektyw

Sprzęt

Member

Proszę o radę. Mam na moim k20 obiektyw TAMRON 17-70. Ostatnio zawodzi mnie. Chcę zakupić nowe szkło.
Do czego przymierzyć się?

Keymaster

Pod jakim względem Cię zawodzi? Jest zawodny w działaniu czy wywołuje u Ciebie poczucie zawodu? :)

Member

Nie ostrzy przy najmniejszej wartości ogniskowej. Poza tym po użyciu większej od 17mm wartości ogniskowej i powrocie do 17 w prawym górnym i lewym dolnym rogu pozostają zaciemnienia. Zdarza mi się to coraz częściej. Po wyłączeniu aparatu zaciemnienia powoli znikają.

Member

Po wyłączeniu aparatu zazwyczaj jest jedna wielka ciemność :) A tak poważnie, to coś pokręciłeś z ogniskowymi. Jest Tamron 17-50, a 17-70 to albo Pentax f/4, albo Sigma f/2.8-4.0(4.5). Te zaciemnienia na ogniskowej 17 mm, o których piszesz to nic innego jak winietowanie (przyjrzyj się dobrze, na pewno widać je we wszystkich czterech narożnikach) i jest charakterystyczne dla szerokiego kąta. Można je zmniejszyć przymykając obiektyw o 1 lub 2 działki przysłony, czasem całkiem wówczas znika – zależy od danego obiektywu. Można też poprawić tę wadę w edytorze, np. w Lightroomie jest opcja korekcji wad obiektywów. Osobiście jestem zwolenniczką optyki systemowej, ale wy w tym Pentaksie to za dużego wyboru nie macie :( Jest kit 18-55, jest 16-50 f/2.8 http://allegro.pl/pentax-16-50mm-f-2-8-sdm-komis-gwarancja-w-wa-i3340484775.html jest 16-45 f/4 http://allegro.pl/pentax-af-dal-16-45-mm-i3365961051.html i 17-70 f/4 http://allegro.pl/pentax-17-70mm-f-4-0-al-da-sdm-gwarancja-voucher-i3343052745.html Ten 16-45 f/4 najrozsądniejszy cenowo, ale zakresem ustępuje 17-70 f/4 Cena kontra uniwersalność – wybór należy do Ciebie.

Jeszcze jakbyś mógł przybliżyć zjawisko nieostrzenia byłoby fajnie, bo na razie można tylko zgadywać: 1. zepsuty AF, 2. przestawienie na MF, albo 3. mydlany obraz na f/2.8. Doprecyzuj proszę żebyśmy mogli jakoś zlokalizować usterkę.

Member

Oj nie zgodzę się z przedmówczynią. Obiektywów systemowych mamy od ch….y i ciut, ciut. Tyle że nie wiedzieć dlaczego sprzedawcy wołają za nie horrengalne pieniądze. Musi, że najlepsze w świecie.:)

Member

SHARK, masz rację oczywiście TAMRON AF 17-50 2,8.
A do zaciemnień, to nie jest winietowanie. Obraz w wizjerze, a tym samy fota ma ogromne zaciemnienie w przeciwległych rogach. Wiem co to jest winietowanie.
Występuje ono ( czasami) gdy fotografuję na większej wartości niż 17 i chcę wrócić na 17. To zaczernienie ustępuje samoczynnie, ale po czasie. Aparat może być włączony. Zdarza się, że takie ograniczenie obrazu pozostaje do następnego dnia, gdy chcę coś sfocić.
A nieostrzenie. Zrobiłam zdjęcia przy różnych f, przy rPowiększyłam je o 100% i sprawdzałam ostrość na krawędziach.
Przy 25-40mm były do przyjęcia.
Dzięki za podpowiedzi i wiadomość. Pozdrawiam

Member

Miałam Tamrona 17-50 f/2.8 i się go pozbyłam z powodu “wiertarki” :) One w ogóle to są bardzo nierówne pod względem ostrości i trzeba wybierać w sklepie. Do przyzwoitej ostrości trzeba je przymykać do f/4 albo i f/5.6. Przy krajobrazie czy architekturze to nie stanowi problemu, bo tam i tak się przymyka obiektyw do f/8 i więcej żeby uzyskać odpowiednią głębię ostrości. Przy portrecie może być problem, ale tam brzegi kadrów nie odgrywają aż takiej roli jak w przypadku architektury czy krajobrazu – tak mi się przynajmniej wydaje :)

Jeśli chodzi o zaciemnienia, to czy próbowałaś podpiąć inny obiektyw? Jeśli tak, to czy te zaciemnienia również występowały?

Member

Przy innym obiektywie nie ma tego problemu.

Keymaster

Mnie to wygląda na problem z przysłoną. Jesteś pewna, że chcesz zmieniać obiektyw, a nie zwrócić się do serwisu o naprawę? Możesz najpierw zażądać wyceny i jeśli koszt naprawy będzie zbyt duży, to rezygnujesz. Inna sprawa, że jeśli chcesz ten obiektyw sprzedać, to i tak dobrze by było go naprawić.
Wybacz głupie podejrzenia, ale czy problem występuje tylko gdy zamontowana jest osłona przeciwsłoneczna, czy także wówczas, gdy osłona jest zdjęta?

Member

Używałam tego obiektywu z “tulipanem” i nie przypominam sobie, żeby wystąpił taki problem, jak ten opisywany przez koleżankę. Chyba, że używa osłony niestandardowej (jeśli takowe w ogóle istnieją do tego obiektywu – nie wiem, nie szukałam, bo miałam oryginalną). Mnie również to wygląda na uszkodzenie obiektywu i jeśli jest na gwarancji, to reklamować, a jeśli nie, to kierunek serwis. Bo sprzedać jako uszkodzony, to chyba nie bardzo się opłaca. A może naprawić i używać?

Member

Piotrze, ten problem pojawił się niedługo jak skończyła się gwarancja. Byłam w punkcie, gdzie zakupiłam go wraz z aparatem. Pokazałam na wyświetlaczu co się dzieje. Panowie nie bardzo wiedzieli co z tym począć. Fakt, że ta usterka nie pojawia się zawsze. Jeśli znów będę miała ten problem wysłałabym wykonane w tym czasie zdjęcie.
Na pytanie o osłonę słoneczną odpowiem, że zaczęło się gdy jej nie miałam założonej. Tak więc szkoda, ale to nie to…
Nie noszę się z zamiarem sprzedaży tego obiektywu. Na pewno nikomu nie wcisnęłabym takiego. Wiem jak ja czuła bym się, gdyby ktoś obdarzył mnie takim “cackiem”.
Twoją Piotrze sugestię o serwisie wzięłam pod uwagę, ale zwrócę się chyba wtedy gdy wada już nie ustąpi.
Bardzo dziękuję Tobie i SHARK za próbę pomocy w moim problemie.

Viewing 10 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.