piegus

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

jak wydobyć piegi na zdjęciu? Ale tak by nie wydobywać niedoskonałości cery??

Member

Ludzie raczej je tuszują aniżeli wydobywają :)

Member

no co Ty???? Piegi na zdjęciu wychodzą super – gdy są dobrze zrobione :)

Member

Może nałożenie kanału? Którego? Ewa pewnie wie, w jakim kanale najlepiej wyglądają ;-)

Member

Może spróbuj: powielić warstwę, zmienić ją mikserem kanałów na czarno-białą, kanały w proporcjach np. R=-80, G=60, B=120. Na tej warstwie piegi powinny się wzmocnić.
Nie wiem, co potem wyjdzie, gdy zmienisz sposób mieszania warstwy na tryb Luminocity (jasność) albo Overlay (nakładka) – nie mam teraz na czym sprawdzić ;-)

Member

a ja mam zdjecia Pieguski, niestety z drobnymi wadami skórnymi i nie chcę blurować skóry bo mi tych piegów szkoda.

Member

No to nie wiem, czy kanał niebieski i zielony jeszcze tego nie uwydatni ;-)

Member

Ewo!!!! Wstawaj!! dosyć odsypiania imprezy !!!!! :P

Member

Musisz trochę głośniej, nie słyszy ;-)

Member

No i budzą mnie, no….

Member

Pytanie nr1: chcesz mieć to zdjęcie cz-b czy kolorowe?
W obu przypadkach blurowanie skóry sensu raczej nie ma.
Kanał niebieski owszem uwydatni piegi, ale jeszcze bardziej uwydatni wszelkie pryszczyki. Jakiego typu są te wady skóry, które chcesz ukryć?

Member

Wolałabym w kolorze. Jak nie da rady to czarnobiel też może być :)

dziewczyna ma drobne wypryski :(

ps. Mam nadzieję, że nie obudziłam ;-)))

Member
Ewa wrote:
No i budzą mnie, no….

no to się przyzwyczajaj, własny interes się otworzyło to teraz trza o niego dbać we dnie i w nocy, w chłodzie , kacu i głodzie.. no i klient nasz per pan ;)))

Member

No dobra, to jeszcze pytanie nr 2: ona te wypryski ma tam gdzie piegi, czy gdzieś indziej? Np. piegi na nosie i policzkach, a wypryski na czole i brodzie, albo jak?
Nie widziałam ani zdjęcia ani osoby, to trudno tak zdalnie coś wymyślić, więc jak nie pokazujesz to musisz wyjaśniać :)

Member

To moze wrzuc to zdjecie, razem cos pokombinujemy. Wkleimy czolo kogos innego albo cos :D

Member

tu coś Rex pisał, ale nie wiem jak to się ma do Gimpa
https://www.dfv.pl/gallery/members/Rex_XIII.html?g2_itemId=42559&&g2_page=3

Member

ma mieszane.. piegi z wypryskami. To właściwie są drobne czerwone kropki :-) tak jak się patrzy to nie widać na twarzy ale jak zrobiłam jej portret to wylazły :(

Keymaster

Nie chcesz dać do “Wołaj tego RAW-a”? Z założeniem, że chodzi o wyciągnięcie piegów, a ukrycie wad skóry. Wszyscy by kombinowali – miałabyś przetarg na metodę obróbki ;)

Member

hmm :)
jak nie dam rady sama (z pomocą Ewy) pokombinować to dam :)

Member

Rex pisał, ale “ruszanie suwaczkami w LR” ma się nijak do Gimpa. Poza tym, u niego wady skóry bardzo widać – on to zrobił specjalnie żeby stworzyć styl, ale Ka-tuli chyba nie o to chodzi.
Ja bym proponowała tak: powielić warstwę, zmienić kopię na cz-b mikserem kanałów. W tym mikserze zmieniać proporcje i patrzeć, kiedy piegi są widoczne, a wypryski nie (albo przynajmniej minimalnie). Stawiam na kanał zielony, być może z domieszkami – trudno powiedzieć z góry. Niebieski na pewno nie, bo na nim wypryski będą górą. Suma kanałów nie musi tu wynosić 100, chodzi raczej o to, żeby była różnica piegi-skóra-wypryski. Jeśli uda się zrobić tak żeby piegi były ciemne a reszta wypalona to też będzie ok (wtedy suma kanałów dobrze ponad 100). No i tryb mieszania warstwy – znowu, dużo zależy od kolorystyki i jasności zdjęcia. Mnożenie, Nakładka, Jasność – zależy jak to cz-b będzie wyglądać.

Member

Acha, no i jeszcze, gdyby się okazało że na piegach jest ok, a np. na włosach nie, to można do tej górnej warstwy maskę dodać i wymazywać, ale to pewnie wiesz.

Member

ka_tula kombinuj, pieguski są fajne :-P

Member

a jaki jest najlepszy sposób na oczyszczenie skóry? stempelek? Czy jest coś prostszego? czy mylę się czy było o portretach… z rok temu? Było tam coś na ten temat bo nie pamiętam.
(ta dzisiejsza młodzież… )

Member

Było, było. Nawet na gimpie. Taka pani w okularach i z krzywymi zębami pozowała ;)
Zależy, jak bardzo chcesz tę skórę oczyszczać. Jeśli usuwać pojedyncze kropki, a inne kropki (piegi) zostawiać, to tak, mały stempelek (albo plasterek) i kropkować po jednym. Jeśli wygładzać równo, to na nowej warstwie stemplować dużym stemplem i ta warstwa w trybie jaśniej (albo jakoś tak, nie pamiętam w tej chwili nazwy; chodzi o to, żeby tylko jaśniejsze fragmenty były widoczne)

Member

a jak wydobyć piegi gdy nie ma problemów z cerą? :)

Member

Rozumiem, że przez 2 ostatnie dni zajmowałaś się klonowaniem, cierpliwy człowieku :)
To teraz już można różnie. Na przykład tak: w menu Kolory masz Składowe i tam jest rozkładanie na kanały – na przykład RGB, choć niewykluczone, że w zależności od cery lepsze się okażą inne kanały. Dostajesz nowy plik, w którym przeglądasz warstwy w poszukiwaniu tej, na której piegi najlepiej się odcinają. Kopiujesz ją i wklejasz na oryginalne zdjęcie. Zmieniasz tryb mieszania na, powiedzmy, Pokrywanie (Overlay) albo Miękkie światło albo jeszcze co innego (tu też zależy), dodajesz czarną maskę i na niej pędzlem malujesz obszary piegowate, żeby je wydobyć. Nie bardzo mam na czym teraz to sprawdzić, ale powinno zadziałać w większości przypadków :) Można jeszcze zmieniać jasność tej czarno-białej warstwy, żeby lepiej jasność obrazka dopasować.
Albo inaczej: powielasz warstwę, zwiększasz na niej krzywymi kontrast między piegami a resztą skóry (wiesz, jak? Pewnie wiesz, pisałam o tym 124 razy) i zmieniasz tryb mieszania na Wartość (luminosity). Tu też przyda się maska, bo np. oczy czy włosy mogą nieszczególnie po tej operacji wyglądać.

Member

dziękuje Ewo – jesteś wielka :)

Member

A zadziałało? Tak w ogóle to powinno, ale tu dużo od cery i oświetlenia zależy.

Member

na razie próbuję :)

Viewing 28 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.