Strona główna Fora Foto Sprzęt plamy na zdjęciach

plamy na zdjęciach

Sprzęt

Member

Witam wszystkich!
Od pół roku fotografuj Sony Alfa 300 z obiektywem 18-70.
Mam pewien problem. Od pewnego czasu na zdjęciach pojawia mi się plama w prawym górnym rogu. Jest niewielka ma może pół centymetra, jest czrana i podłużna. Na moje oko wygląda jak kurz albo jakiś paproch. Czyściłam już obiektyw z zewnątrz ale nic nie podziałało, na lustrze tez nic nie ma. Czy mogę jeszcze coś zrobić czy lepiej udać się do serwisu. Załączam przykładowe zdjęcia.

https://www.dfv.pl/gallery/members/zoomi91.html?g2_itemId=1427381

Pozdrawiam

Keymaster

Wygląda jak matryca do czyszczenia. Sprawdź, czy przy małych wartościach przysłony (f/3.5-5.6) jest słabo widoczna lub znika, a przy f/22 robi się jak słoń. Możesz pstryknąć biały sufit.
Tips przy czyszczeniu – ta plama z prawego górnego rogu jest naprawdę w lewym dolnym rogu matrycy :)

Member

Jest tak jak Pan powiedział, przy małych wartościach jest rozmazana a przy większych się tak jakby wyostrza. Czyli mam oddać aparat do serwisu?

Keymaster

Albo do serwisu, albo samemu wyczyścić.

Member

Dziękuję bardzo, chciałabym się tylko zapytać czym to jest spowodowane i jak się ustrzec na przyszłość takich zabrudzeń?

Keymaster
zoomi91 wrote:
Dziękuję bardzo, chciałabym się tylko zapytać czym to jest spowodowane i jak się ustrzec na przyszłość takich zabrudzeń?

Cząsteczka kurzu dostaje się za migawkę w czasie robienia zdjęcia i mimo systemu czyszczącego tak się przykleja do matrycy, że się nie da strząsnąć.
Zapobiec? Aparat w worek próżniowy i do sejfu. I broń Boże nie robić zdjęć ;)
Nie da się zapobiec, można się przyzwyczaić i czyścić.

Member

Dziękuje i pozdrawiam

Member

wbrew pozorom nie jest to takie trudne, fakt, trzeba zachować pewne środki bezpieczeństwa, ale większego problemu nie ma ja osobiście czyściłem matryce a raczej filtr na niej dość nieprofesjonalnie, bo odciętym kawałkiem szmatki do czyszczenia obiektywów założonym na szpatułce, nie polecam natomiast płynu do obiektywów gdyż pojawiły mi się smugi które ciężko było usunąć. Aby dodać odwagi : słyszałem kiedyś że łatwiej uszkodzić lustro przy czyszczeniu niż w/w filtr. pozdrawiam

Member

Nie ma sposobu ktory by zapobiegal wpadaniu paprochow do wnetrza aparatu. Jedyne rozwiazanie to nauczyc sie czyscic to samemu i steplowanie zdjec w photoshopie.

Member
SzymonD200 wrote:
Nie ma sposobu ktory by zapobiegal wpadaniu paprochow do wnetrza aparatu. Jedyne rozwiazanie to nauczyc sie czyscic to samemu i steplowanie zdjec w photoshopie.

;) no jeszcze mozna tak jak piotr powiedział zamknąc w sejfie :P ale ja mam jeszcze lepsza metode :P i to duzo mniej kosztowną :P nie kupujmy aparatu cyfrowego :P jak cos to analogowy :P

Member

ja tam czyszczę sprężonym powietrzem (wiem, wiem Piotrze :-)) i działa- mała uwaga- są aparaty które szybciej łapią kurz (jak nikon D80) i trudniej łapią kurz bo mają więcej uszczelnień- na dodatek np w Nikonie przed matrycą jest taka specjalna okładzina, która ma za zadanie niczym lep na muchy zbierać pyłki (w fuji też takowa jest) i to po zabrudzeniu tej okładziny mogę stwierdzić, jak bardzo aparat łapie kurz- w nikonie mam juz ja siwą (była czarna) na dodatek już ją odkurzałem, w fuji mam kilka pyłeczków które jakbym się uparł policzę :-))) jednak dodatkowe uszczelnienia wszystkich łączeń w aparacie naprawdę dużo dają…

Member

ja sprężonego powietrza nie polecam, bo niektóre puszki plują płynem! osobiście używam wielkiej gruchy do lewatywy i działa jak nic :)

Viewing 11 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.