Strona główna Fora Foto Sprzęt po raz kolejny o najlepszej amatorskiej lustrzance i… obiektywach

po raz kolejny o najlepszej amatorskiej lustrzance i… obiektywach

Sprzęt

Member

Witam,

naczytałam się poprzednich wątków o najlepszej lustrzance dla początkujących i cóż mogę rzec… Dalej nie wiem co wybrać. Ostatecznie po przeczytaniu miliona recenzji i opinii zawęziłam pole poszukiwań do Canona 550d (600d różni się na dobrą sprawę tylko odchylaną klapką a różnica w cenie dość spora), nikona d5100 (lub ew. 5000) i nikona d90. Na ile megapixele mają rzeczywiście znaczenie? Na dobrą sprawę wydaje mi się, że wszystko zależy od obiektywu, a aparat to tylko narzędzie, ale jak już kupię sobie te narządzie to zostanie ze mną na długi czas, więc chcę wybrać właściwie. Ponieważ jestem bardzo początkująca, nie znam fachowego żargonu i nie rozumiem większości funkcji, w które wyposażone są te aparaty, dlatego proszę Was abyście doradzili mi który aparat kupić z uwzględnieniem obiektywów. Chciałam wydać jakieś ok 3500 na aparat + jakieś 2 obiektywy? Chyba że uważacie że lepiej zainwestować w jeden ale lepszy? W Internecie najczęściej w zestawach do aparatów są standardowe niezbyt dobre obiektywy – powiedzcie proszę, czy warto je kupować, czy lepiej samo body i jakieś obiektywy osobno? Na co przy wyborze obiektywów zwracać uwagę? Będę baaardzo wdzięczna na odpowiedź na którekolwiek z moich zawiłych pytań…

Keymaster
annakenson wrote:
Na ile megapixele mają rzeczywiście znaczenie?

Nie mają. Dopóki nie zaczniesz robić naprawdę dużych wydruków. A i wówczas większe od megapikseli znaczenie zaczynają mieć inne rzeczy, przede wszystkim poprawna technika fotografowania i obróbki.

Quote:
Na dobrą sprawę wydaje mi się, że wszystko zależy od obiektywu, a aparat to tylko narzędzie, ale jak już kupię sobie te narządzie to zostanie ze mną na długi czas, więc chcę wybrać właściwie. Ponieważ jestem bardzo początkująca, nie znam fachowego żargonu i nie rozumiem większości funkcji, w które wyposażone są te aparaty, dlatego proszę Was abyście doradzili mi który aparat kupić z uwzględnieniem obiektywów.

Każdy z nich wystarczy do wszystkich amatorskich zastosowań, a i do części profesjonalnych też dadzą radę. Możliwości rozbudowy dają podobnie duże i wystarczające dla każdego. Na początku najważniejsze dla Ciebie będzie jak Ci leżą w ręce, na ile są komfortowe – idź do Miejskiej Macalni lub innego przyzwoicie zaopatrzonego sklepu i sprawdź.

Quote:
Chciałam wydać jakieś ok 3500 na aparat + jakieś 2 obiektywy? Chyba że uważacie że lepiej zainwestować w jeden ale lepszy? W Internecie najczęściej w zestawach do aparatów są standardowe niezbyt dobre obiektywy – powiedzcie proszę, czy warto je kupować, czy lepiej samo body i jakieś obiektywy osobno? Na co przy wyborze obiektywów zwracać uwagę?

Jak nie wiesz, czego chcesz, to weź kita – czyli 18-55 IS dla Canona i 18-105 VR dla Nikona. Weź też 55-250 VR (canon) lub 55-200 VR (Nikon) – drogie nie są, a wystarczą do zorientowana się, jak się korzysta z teleobiektywów.
Do nauki Ci wystarczy, a jeśli w trakcie rozwoju stwierdzisz, że potrzebujesz coś specjalistycznego, to sobie później dokupisz.

Member

Nikon D5100 ma świetną matrycę – niskie szumy na wysokich czułościach, czasem się przydaje. Z tego co oglądałem porównania to Canon trochę bardziej szumi.
18-105 VR Nikona ma dobre komentarze jak na kita, sam go mam (od niedawna) i wydaje się ok.

Member

Jeszcze niedawno polecałbym Olympusa ale dzisiaj wiadomo, że lustrzanki tej marki powoli wymierają, mają jednak swoje zalety…

Member
annakenson wrote:
W Internecie najczęściej w zestawach do aparatów są standardowe niezbyt dobre obiektywy – powiedzcie proszę, czy warto je kupować, czy lepiej samo body i jakieś obiektywy osobno?

“Kitowe” szkła nie są wcale tak złe, jak to o nich piszą ;) A jeśli już kupować lustrzankę (ja polecam bezlusterkowce – http://allegro.pl/listing.php/showcat?id=89933&order=p&change_view=1 a już szczególnie dla Pań – serio! mała waga, gabaryty, kolorystyka) – to WYŁĄCZNIE w komplecie ze szkłem (zoomem 18-55 lub więcej, ale 105 mm max + ew. 55-250). Nie bez kozery o tym piszę, bo są na forum osoby które “skusiły” się na zajefajny korpus i teraz zbierają na obiektywy ;))))

Za 2.300 zł kupisz np. OLYMPUS-a PEN E PL1 + 14-42 + 40-150 16GB http://allegro.pl/olympus-pen-e-pl1-14-42-40-150-16gb-torba-i1677869801.html?ac=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Folympus-pen-e-pl1-14-42-40-150-16gb-torba-i1677869801.html&ac_sig=d3b3167f5a4b7c4&rf=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Flisting.php%2Fshowcat%3Fid%3D89933%26order%3Dp%26p%3D3%26change_view%3D1&rf_sig=2b88dce809b48e8
Redakcja używa Evili, ja również i sobie chwalę. Pojawiają się cały czas nowe szkła http://www.optyczne.pl/4073-nowość-Olympus_M.Zuiko_Digital_12_mm_f_2.0_ED_oraz_45_mm_f_1.8_.html no a o mozliwości używania tanich manualnych szkieł warto również nadmienić ;)

Member

D90 z 18-105 jeśli cenisz funkcjonalnośc ale za 3500zł to już wiele wiecej nie “poinwestujesz”. Kr z kitem jeśli cenisz jakośc fot, wysokie uzyteczne iso no i gabaryty (małe te lustro jest) no i zostanie jakieś 1500 w statyw/ lampę etc. lub dobre szkło. Dodatkowy plus, darmowa 3 letnia gwarancja.

Member

Jak dla mnie korpus aparatu powinien być poręczy i w miarę lekki, funkcjonalności wewnątrz i tak schodzą na drugi plan, jeśli korzystamy z dobrego optycznie szkła – i w tym momencie lepiej jest dwa razy się zastanowić jaki rodzaj fotografii chcemy uprawiać i jaki obiektyw przyda się nam do tego najbardziej. Jeśli chodzi o fotografię portretową, to możesz pomyśleć o jasnym Samyangu 85 mm f1.4. Jeśli oczywiście na początek nie przeraża Cię brak AF – tego typu szkła z wbudowanym silnikiem to już jednak droższa sprawa.

Member

A ja Ci polecę aparat którego sam używam :) Mianowicie mam na myśli Canona 500d jest tańszy od 550d i 600d a ma bardzo podobne możliwości. Różnice w cenie lepiej przeznaczyć na optykę. Jeśli chcesz dwa obiektywy to możesz kupić aparat ze standardowym kitem 18-55 i dokupić np Canona 55-250, tak jak to już wcześniej doradzał Piotr. Taki zestaw da Ci szeroką gamę ogniskowych i na początek na pewno zaspokoi Twoje potrzeby :) Ewentualnie możesz kupić samo body i do tego dokupić jakiś dobry zamiennik kita np Tamrona 17-50 f2.8 (tyle że to już opcja z jednym obiektywem). Oba zestaw powinien wystarczyć na początek, tyle że w pierwszej kombinacji masz większy zakres ogniskowych.
Według mnie to byłby dobry zakup, ale ja nie jestem jakimś specjalistą tylko amatorem fotografii, więc to tylko moje skromne zdanie ;)

Member

Ludzie, bez jaj! No normalnie ja nie mogę z Wami, widać że macie poczucie humoru… Napisałam ile mam kasy na sprzęt a Wy (tylko niektórzy, więc sie nie obrażać) mi tu wyjeżdżacie z obiektywami a wartości 3, 4 a nawet 7 tys! No litości! Dobra, biorę Nikona d90 i zaczynam kolejny nudny wątek pt.: “jaki obiektyw?”

https://www.dfv.pl/forum/viewtopic.php?pid=101708#p101708

każdy głos będzie mile widziany, i oczywiście bardzo dzięki wam dobrzy ludzie za pomoc :)

Viewing 8 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.