Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Podczerwień- problem z filtrem na matrycy

Podczerwień- problem z filtrem na matrycy

Technika fotografowania

Member

Witam, czy znajdzie się ktoś, kto zna sposób na to by z aparatu zaopatrzonego w dobrze filtrujące pasmo podczerwone ustrojstwo na matrycy wyciągać jednak jakieś przyzwoite IRKI. Kiedy ostatni raz bawiłem się podczerwienią używałem do tego nikona d50 z którym nie było problemu, teraz przy pomocy nikona d300 już nie jest tak różowo, nawet 20 sekundowe naświetlenia nie dają dobrego efektu. Dodam również, że z w/w aparatem używam ir firmy Hoya, oraz obecnie nikkora 50/1,8. Mam na myśli poradę dotyczącą ewentualnego obrabiania uzyskanych plików czy też konw-how samego pstrykania. Może ktoś z Was miał podobne problemy z których wyszedł obronną ręką. Z góry dziękuję za pomoc.

Member

he he :P promieniowanie podczerwone jest o tyle problematyczne bo roózne przedmioty i obiekty na ziemi maja zasadniczo duzo bardziej rózniące się albedo w przypadku promieniowania czerwonego ;) np woda ma bardzo duża pochłanialnosc zaś wszystko co zawiera chlorofil daje dobre efekty gdyz on praktycznie wszystkie pormienie IR odbija :P wiec całkiem inne czasy uzyskamy na wodzie a co innego na roslinkach. godzina fotografowania tez ma znaczenie bo w dzien promieniaowanie IR pochodzi ze słońca… zaś w nocy i jak słońca za bardzo po południu brakuje to z… ziemi :P bo ziemia emituje pochłonięte promienie IR :P
z tego co słyszałem to terazniejsze aparaty maja matryce czułe tylko do 720 nikrometrów wiec jest to duzo mniej niz na błonach filmowych i w starszych aparatach i jednak promieniowania dociera troche mniej bo mniejsza czułośc. wiec musisz po prostu naświetlać dłuzej ;)

Member

Cudów nie ma i filtra na matrycy nie przeskoczysz, no chyba że go zdemontujesz (cha, cha). Najlepsze co możesz zrobić z tym aparatem, to pstrykać podczerwone w samo południe, czyli od 12 do 13 około. Podnieś ISO trochę, ale nie więcej niż do 400. Druga rzecz – obiektyw, choć obawiam się, że przy prostocie wykonania 50-tki na tym dużo nie uwojujesz. Proponuję mianowicie spróbować ze starym obiektywem manualnym, jak najprostszym, najlepiej bez powłok. Praca pod światło będzie denna, ale ograniczysz pożeranie IR przez obiektyw. I to tyle.
Jeśli chodzi o obróbkę, to po pierwsze najlepiej jest ustawiać balans bieli na trawę (przez filtr IR). Rozpiętość tonalna zdjęcia pewnie będzie malutka, więc przyda się RAW. Histogram staraj się utrzymać na środku wykresu. A sama obróbka jest prosta: maksymalne rozciągnięcie kontrastu na wszystkich kanałach, czyli… Autolevel. Można też podciągnąć trochę gammę, to obrazki będą bardziej świetliste. Jeśli chcesz otrzymać zdjęcie czarno-białe, możesz zupełnie wyrzucić kanał niebieski – z reguły ma najgorszą jakość.

Member

Dzięki za porady w kolejny weekend wprowadzę Wasze rady w życie, jeszcze raz dziękuję za pomoc. Pozdrawiam!

Viewing 3 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.