Strona główna Fora Foto Sprzęt Polaryzator jeszcze raz

Polaryzator jeszcze raz

Sprzęt

Member

Witam
Nie chcę odgrzewać starych wątków więc pozwalam sobie założyć nowy w temacie filtrów.
Chciałbym zapytać o barwę filtra polaryzacyjnego. Posiadam jeszcze za czasów analogowych taki właśnie filtr produkcji radzieckiej, jest on barwy ciemnozielonej. Oczywiście znam zasady działania i efekty uzyskiwane za jego pomocą ale nie miałem odwagi stosować go w fotografii tradycyjnej właśnie ze względu na barwę “szkła” i obawę, że fotografie będą zielone. Teraz odkryłem go na nowo i po założeniu na obiektyw cyfrówki stwierdziłem, że nie ma jakiegoś decydującego wpływu na rejestrowanie barw ale np. suchy asfalt dostaje szaro-zielonego odcienia no i białe nie jest białe. Czy są filtry polaryzacyjne o innych barwach i czy mają one wpływ na kolory na fotografii ???
Posiadam jeszcze filtry pomarańczowy i niebieski – wiem, że miały zastosowanie w fotografii czarno-białej, a czy używanie ich w cyfrówkach ma jakiś sens ? Jest też połówkowy fioletowo-biały, dość chyba dziwne połączenie i przy najbliższej okazji muszę popróbować czy zdjęcia przy jego zastosowaniu nie będą wyglądały sztucznie.

Keymaster

Ten zielony kolor na polarze to mogą być powłoki przeciwodblaskowe. Być może jednak te powłoki nie są całkiem neutralne i dają zafarb. Proponuję ustawić ręcznie balans bieli i zrobić zdjęcie białego sufitu z polarem i bez niego. Kolory nie powinny się zmienić. Jeśli się zmieniają, to można filtr poddać przyspieszonemu procesowi biodegradacji ;)
Filtry barwne w fotografii cyfrowej są niezbyt przydatne. Wszystkie potrzebne operacje można uzyskać podczas obróki na komputerze bazując na normalnym zdjęciu, mającym pełną informację z matrycy. Za sprawą takich filtrów już na wstępie pozbawiamy się części informacji, co znacznie ogranicza nasze możliwości późniejszej obróbki.

Viewing 1 reply thread
  • You must be logged in to reply to this topic.