Strona główna Fora Foto Sprzęt Pomiar światła – zagadka

Pomiar światła – zagadka

Sprzęt

Member

Posiadam przystosowany mieszek makro do Canona, który przenosi połączenie puszka-obiektyw, czyli puszka “nie wie”, że jest mieszek. Gdy robię zdjęcia w LV (Canon 50D), ustawiam parametry ekspozycji (obojetnie M,AV,TV) i zdjęcie są naświetlone poprawnie. Dla przykładu 1/100 i f8. OK. AF działa.

Teraz niespodzianka, której nie rozumiem:

Wyłaczam LV i korzystam z wizjera. Ustawiam tryb AV, przysłonę 8 spodziewając się, że automatyka ustawi czas 1/100 bo fotografuję ten sam obiekt w tym samym świetle. I tu niespodzianka. Automatyka ustawia czas ok. 4x dłuższy w efekcie zdjęcie kompletnie prześwietlone.

Przestawiam tryb na TV, ustawiam czas na 1/100 spodziewając się przysłony 8. Automatyka otwiera obiektyw szeroko i zdjęcie kompletnie prześwietlone.

Przestawiam tryb na M i ustawiam, 1/100 oraz f8. Wskażnik korekty ekspozycji wskazuje silne niedoświetlenie czyli jest w lewym skrajnym położeniu.

DLACZEGO??? Skąd tak duża różnica w pomiarze światła w trybie LV i AV/TV/M. To w końcu TTL. Co tu jest nie tak?

Member
jaandrz wrote:
DLACZEGO??? Skąd tak duża różnica w pomiarze światła w trybie LV i AV/TV/M. To w końcu TTL. Co tu jest nie tak?

Jesteś stuprocentowo pewien, że w obu przypadkach jest ten sam pomiar światła?
Po pierwsze w trybie LV nie działa np. pomiar punkowy. Jeśli masz ustawiony pomiar punktowy to w trybie LV włącza się “matrycowy”, a po opuszczeniu lustra masz z pewnością punktowy.

Po drugie – czy fotografujesz z okiem przyciśniętym do wizjera, czy tylko celujesz, a potem odchylasz głowę i naciskasz spust migawki? Światło wpadające przez wizjer zawsze zmienia pomiar światłomierza…

Member

By się upewnić zrobiłem kolejną próbę: pomiar matrycowy, tryb TV.

1. LV 1/60 f7,1 naświetlenie OK.
2. Wizjer. Oko przy wizjerze tak jak się normalnie fotografuje. 1/60 bo TV i automatyka ustawiła f3,5 kompletnie prześwietlone!!!

Keymaster

Podejrzewam, że przy pomiarze “tradycyjnym”, czyli z kadrowaniem przez wizjer, punkty pomiarowe łapią sporo z “winiety” od mieszka i uznają, że obraz jest baaardzo ciemny. Spróbuj, czy pomiar punktowy przy kadrowaniu przez wizjer da poprawne rezultaty.

Member
jaandrz wrote:
Dla przykładu 1/100 i f8. OK. AF działa.

Do jakiej długości mieszka AF Ci działa ?
tak z ciekawości pytam :)

Member

Niestety pomiar punktowy TV 1/60

LV f5 naświetlenie OK
wizjer f2 kompletny przepał.

AF działa przy całkowicie wyciągnietym mieszku. Robiłem próbę z obiektywem 50/1,8 ale z innymi też działa np. z 70-200/4

Member

Jeszcze jedna rzecz przychodzi mi do głowy – czy przy całkowicie otwartej przysłonie też są błędy w ekspozycji?

Member

tak. Kolejna próba: obiektyw 70-200/4 tryb AV f4, punktowy pomiar światła.

LV 1/125 ekspozycja OK. Ciekawe bo te 1/125 ustawiła automatyka
Wizjer: automatyka ustawła 1/13 kompletnie prześwietlone.

Member

Jeszcze kolejna próba.Otóz przy ustawieniach j.w. zaślepiłem wizrer. Automatyka ustawiła czas jeszcze dłuższy!!!.Prześwietlone bardziej!!.

Member
jaandrz wrote:
Jeszcze kolejna próba.Otóz przy ustawieniach j.w. zaślepiłem wizrer. Automatyka ustawiła czas jeszcze dłuższy!!!.Prześwietlone bardziej!!.

OK, udało mi się odtworzyć problem z pierścieniem Kenko, tylko w drugą stronę. Wskazania światłomierza w trybie LV różnią się od wskazań światłomierza w trybie z wizjerem optycznym o 1 EV, optyczny niedoświetla. Pożyczę pierścień Canona, żeby sprawdzić co jest grane.

Member

No to może krok do przodu. 1 Ev to mało bo u mnie to 2-3 EV i to przy złożonum całkowicie mieszku czyli jakby najmniejszy pierścień.

Member

Sprawa rozwiązana !!!!!!!

Przeglądając instrukcję Canona 50D, rozdział o LIve View zauważyłem w akapicie o “Cichym zdjęciu”, że ustawienie trybu 1 lub 2 może prowadzić do niewłaściwego naświetlenia podczas używania obiektywów T-Shift i pierścieni pośrednich. Czyli mieszka też!!! Sprawdziłem w aparacie i faktycznie miałem ustawione Ciche zdjęcia – tryb 1. Kiedyś próbowałem “wykapować” co to są te Ciche zdjęcia i tak zostało. Wyłączyłem Ciche zdjęcia i pomiar światła z mieszkiem działa jak należy!!!

W związku z tym mam pytania:

1. Co to do ch… są te “Ciche zdjęcia” z punktu widzenia pomiaru światła. Jak działają elementy aparatu? Co to robi?
2. Jak to dotyczy ustawień Live View to dlaczego działa przy normalnym fotografowaniu?
3. Do czego warto używać Cichych zdjęć? Tryb 2 to jakoś odwleka “trzask” migawki ale Tryb 1?
4. Jaki to ma wpływ na np. trwałość migawki?

Z góry dziękuję.

Viewing 11 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.