Pomysł

Uwagi do serwisu www.dfv.pl

Member

Przyszedł mi do głowy taki pomysł. A propos postów w temacie oceniania, jakości umieszczanych zdjęć, limitów zdjęć.
Mianowicie czy nie można by stworzyć taką oddzielną galerię do wrzucania zdjęć do oceny. Liczba fotek byłaby ograniczona np. do jednej na miesiąc albo jeszcze inaczej że następne zdjęcie można wrzucić po wykazaniu się jakąś określoną liczbą konstruktywnych komentarzy.Przydatność komentarzy mógłby weryfikować sam zainteresowany. Teraz nie sposób jest doczekać się na komentarze bo po każdym odświeżeniu galerii jest już nowe zdjęcie to i nie ma sposobu żeby wszystko komentować. Fotki do tej galerii wrzucali by Ci którzy chcą się rozwijać i zależało by im na ocenie innych a przez to sami by oceniali.
Zdjęcia wrzucane by były tam świadomie więc nie powinno być problemu z obrażaniem się na komentarze. Zwiększyłoby to moim zdaniem mobilizację do oceniania bo oddzieliłoby to zdjęcia których autor pragnie krytyki od zdjęć które są wrzucone bo można. Pewnie wymagałoby to jeszcze dyskusji i dopracowania szczegółów ale…
Pomijając na początek problemy techniczne czy to byłby dobry pomysł?

Member

co do pomysłu to nie taki zły… ale i tak było by duzo tych zdjęc…
co do pokrzywdzonych przez komentarze… to było by ich tyle samo co teraz bo teraz jest tak ze wszystko jest oceniane i wszystko “musi” byc oceniane najlepiej na 5 no ostatecznie na 4… :P

Member

pomysł całkiem, całkiem – dużo byłoby zdjęć, ale i szansa na rozwój

do Mystik: dla mnie nie ma osób pokrzywdzone przez komentarze, zamieszczam zdjęcie – czyli zgadzam się na ocenę i komentarze; to chyba proste; dostanę 1 z konstruktywną uwagą to… wielkie dzięki osobie która taką ocenę wystawiła (tzn. duuuużo pracy przede mną)

Member
werb wrote:
pomysł całkiem, całkiem – dużo byłoby zdjęć, ale i szansa na rozwój

do Mystik: dla mnie nie ma osób pokrzywdzone przez komentarze, zamieszczam zdjęcie – czyli zgadzam się na ocenę i komentarze; to chyba proste; dostanę 1 z konstruktywną uwagą to… wielkie dzięki osobie która taką ocenę wystawiła (tzn. duuuużo pracy przede mną)

ale ja ciebie rozumiem i sie bardzo ciesze z konstruktywnej 1 :)

chodzi o reszte dziuń i “artystów” którzy moga tylko 5 dostac :P

Member

podobny pomysł już był na forum jakieś pół roku temu wałkowany – chyba inferno wtedy rzucił taki post

Member

rocco zaraz rzuci linka :)

Member

No nie wiem jakie tam były pomysły ale tak jak mówiłem istotne były by szczegóły.
Liczba użytkowników jest spora ale sporo też nie ma swojej galerii. Nie wszyscy z tych co mają galerię byli by skorzy żeby wystawiać ją na taką krytykę. W ocenie sytuacji i wyczuciu jak ostre musiałyby być kryteria na pewno nieocenieni byli by administratorzy. Jeśli by przyjąć za podstawowe kryterium możliwości dodania zdjęcia np. wystawienie 10 konstruktywnych komentarzy jednocześnie ograniczyć liczbę komentarzy pod zdjęciem do 10 to nieważne ile byłoby zdjęć w galerii ważne że z grubsza każde miałoby 10 konstruktywnych komentarzy. Chyba że się gdzieś zamotałem. nie przeczę że regulamin musiałby być ostry.
Może na przykład wymogi co do tego z jakich elementów musi składać się konstruktywny komentarz (wyrabiało by to spojrzenie na fotografię w różnych aspektach). Oczywiście pilnowali by tego sami użytkownicy bo każdemu by zależało żeby to jego zdjęcie było dodane.
No w zasadzie ryzyko byłoby chyba nieduże no może z wyjątkiem pracy jaką musieliby poświęcić administratorzy na przygotowanie takiego serwisu :P

Member

mi się pomysł podoba, jest do rzeczy

Member
K1 wrote:
rocco zaraz rzuci linka :)

rocco znowu zaspał;)
adrianl1 ma rację, że temat wałkowany już – odgrzewane kotlety są już mniej smaczne ;-)

Member
dar_wro wrote:
K1 wrote:
rocco zaraz rzuci linka :)

rocco znowu zaspał;)
adrianl1 ma rację, że temat wałkowany już – odgrzewane kotlety są już mniej smaczne ;-)

ale podobno najlepsza zupa jest na drugi dzien ;) wiec odgrzewana zupka moze byc :P

Keymaster
bmaciejew wrote:
Przyszedł mi do głowy taki pomysł.

Zgadza się, to już było. Trochę wyważanie otwartych drzwi :)

Quote:
Mianowicie czy nie można by stworzyć taką oddzielną galerię do wrzucania zdjęć do oceny.

To jest galeria do wrzucania zdjęć do oceny i dyskusji o zdjęciach. Jeśli ktoś nie chce komentarzy, to może wrzucać zdjęcia na prywatną stronę domową.

Quote:
Przydatność komentarzy mógłby weryfikować sam zainteresowany.

To znaczy ten, kto wystawił komentarz, czy ten, kto otrzymał? :) Jak ten, kto otrzymał, to od razu możesz przyjąć, że wszystkie piątki, nawet bez słowa komentarza, są przydatne, a cokolwiek poniżej 4, nawet obficie i wyczerpująco uzasadnione, w 70% przypadków będzie uznane za nieprzydatne :)

Quote:
Teraz nie sposób jest doczekać się na komentarze

Bardzo łatwo się doczekać komentarza. Wystarczy samemu komentować. Przyjmij, że dostaniesz ok. 1/3 tego, co wystawiasz. Na razie jesteś bardzo do przodu :) Nie patrz na moje statystyki :)
Pamiętaj też, że dostajesz to, co sam dajesz. Jak będziesz rzucał piątkami na lewo i prawo, to pewnie równie uzasadnione oceny dostaniesz.

Quote:
Zdjęcia wrzucane by były tam świadomie więc nie powinno być problemu z obrażaniem się na komentarze.

Nie ma problemu. Jeśli ktoś nie przeczytał regulaminu serwisu, w którym zamieszcza zdjęcia, to i tak ma szczęście. Problem ma dopiero, jak nie czyta np. umowy z bankiem.

Quote:
Zwiększyłoby to moim zdaniem mobilizację do oceniania bo oddzieliłoby to zdjęcia których autor pragnie krytyki od zdjęć które są wrzucone bo można.

Najprościej odróżnić osoby, którym zależy na dyskusji nad zdjęciami od “wrzucaczy bo można”, po tym, że sami komentują i starają się to robić rzetelnie. A rzetelnie i pomocnie komentarze można pisać całkiem niezależnie od poziomu własnych umiejętności fotograficznych.

Member

Piotr chce konkurować z Sienkiewiczem, kto więcej – toż to już prawie Trylogia :-)))
A na poważnie – nic dodać nic ując, czyli cała prawda ….. ;-)

Keymaster

Ogniem i Mieciem! :)

Member
Piotr wrote:
Bardzo łatwo się doczekać komentarza. Wystarczy samemu komentować. Przyjmij, że dostaniesz ok. 1/3 tego, co wystawiasz.

no niebardzo….

Member
K1 wrote:
Piotr wrote:
Bardzo łatwo się doczekać komentarza. Wystarczy samemu komentować. Przyjmij, że dostaniesz ok. 1/3 tego, co wystawiasz.

no niebardzo….

wyjatkiem to chyba jest tylko rocco który wystawia wystawia i nie dostaje…

Member

no nie wiem, ja mam proporcje wystawionych 4:1 otrzymanych, z czego i tak dużo moich wystawionych komentarzy… znika :/ a przecież nikomu nie robie na złość :(

Member

Słusznie Piotr zauważył, że na komentarze jedyna rada to komentarze. Sam gdy otrzymam komentarz to z ciekawością wędruję do galerii autora opinii. Nie co dywagować.

Member
K1 wrote:
no nie wiem, ja mam proporcje wystawionych 4:1 otrzymanych, z czego i tak dużo moich wystawionych komentarzy… znika :/ a przecież nikomu nie robie na złość :(

probuj nie wystawiac komentarzy przez miesiac… i zobacz ile dostaniesz ty komentarzy… innego miesiaca oceniaj normalnie i zobacz ide dostaniesz komentarzy… i 3 miesiaca oceniaj na maksa :P i zobaczysz ile dostaniesz :P zrob baze statystyczną i potem zobacz co bardziej sie tobie opłaca ;)

a i wrzucaj w miare regularnie zdjęcia

Member

Oczywiście trzecia opcja :)

Member

No nie wiem. Już nawet zacząłem oceniac zdjęcia, które mi się nie podobają, ale miałem jakiś tam pomysł na ich poprawienie, coś chciałem autorowi doradzić lub podzielić się tym czego sam się nauczyłem. Dawałem nawet 1, licząc, że może ktoś się odwdzięczy lub po prostu znajdzie mi jakieś najgorsze zdjęcie i się na nie rzuci z odwetem… Ale efekt był tylko taki, że duża część tych ocenionych przezemnie zdjęć po prostu znikała… :(

Keymaster

No to jeszcze jeden tips :) – oceniaj ludzi, którzy też oceniają, a najlepiej takich, którzy mają więcej komentarzy wystawionych niż otrzymanych. Jeśli ktoś nie wystawia sam komentarzy, to może zechce się zrewanżować za komentarz – a może nie.

Member

Widzę że poparcia do zmian nie ma chociaż ostatnio gdzie nie wejdę to widzę narzekania nawet całe “wątki” w opisach zdjęć się pojawiają.
No to chociaż napiszę jaka utopia mi się marzyła:
1. Wyodrębnienie galerii miałoby być po to aby aby eksperymentów nie prowadzić na całej galerii i nie wprowadzać zamieszania. Oczywiście miałyby być tam inne reguły.
2. Przydatność oczywiście określa oceniany. Z założenia byłyby tam osoby którym zależy na rozwoju i za komentarze przydatne uznawaliby takie które mówią co jest na zdjęciu źle co dobrze i/lub co mogłoby być lepiej. Ostatecznie wątpliwości Piotra w tej kwestii nasuwają pomysł żeby ocen w takiej galerii nie było w ogóle tylko komentarze. Oceny są dobre w szkole jak się rozlicza ucznia z konkretnego zadania lub przekazanej wiedzy (chociaż i to nie jest łatwe) ale w ocenie czyjegoś dzieła to one już się chyba nie sprawdzają. Później mamy sytuacje typu “zminił bym to i to i tamto ale ogólnie jest fajne ocena 5” albo jak mawiał pewien nauczyciel “bardzo dobrze Kowalski masz rację siadaj trója”.
3. Gdyby były ograniczenia o których już pisałem mobilizowało by do oceny losowego zdjęcia i to w taki sposób by pomóc autorowi. Oceny na zasadzie ty mnie ja tobie jakoś do mnie nie przemawiają. Słowo “rewanż” może być z odcieniem “negatywnym” – odwet albo “pozytywnym” – odwdzięczenie ale z obiektywizmem mi się jakoś nie kojarzy.

Generalnie marząc o jakiś zmianach miałem na myśli siebie :D – żart – a raczej takich jak ja czyli początkujących czyli miałem na myśli znaczną część użytkowników.
Takie odwzajemnianie wydaje się że nawet jeśli nie tworzy znanych z innych portali “kółek wzajemnej adoracji” to może tworzyć zamknięte kółka o podobnym poziomie zdjęć. Dla tych lepszych może to i nie takie złe, gorzej z tymi początkującymi.
Tymi ostatnimi pewnie często targają dylematy czy oceniać tych dobrych i może budzić wzburzenie czy może tych słabych (też nie za dobrze).
W każdym razie ośmielony słowami Piotra chyba zacznę oceniać tak jak potrafię. Zacznę od tych z dużą liczbą ocen :)
Na koniec jeszcze tylko powiem że to co pisałem to na pewno nie tyczy się wszystkich. Chodziło mi tylko o reguły które sprzyjają takim zachowaniom a wiadomo że ludzie szukają dróg najprostszych.
Kończę bo miało być krótko a wyszło “Nad Niemnem”.
Może pociągnąć to jako porady dla oceniających i chcących być rzetelnie ocenianymi ;)

Keymaster
bmaciejew wrote:
Takie odwzajemnianie wydaje się że nawet jeśli nie tworzy znanych z innych portali “kółek wzajemnej adoracji” to może tworzyć zamknięte kółka o podobnym poziomie zdjęć.

Hm, a jak chcesz skłonić kogoś do wystawiania komentarzy? Szansa otrzymania komentarza jest jedną ze skuteczniejszych motywacji.

Quote:
W każdym razie ośmielony słowami Piotra chyba zacznę oceniać tak jak potrafię. Zacznę od tych z dużą liczbą ocen :)

…wystawionych. Bo ci z dużą liczbą ocen otrzymanych niekoniecznie oddadzą. Zwracając uwagę na stosunek wystawionych do otrzymanych zwiększasz szansę na otrzymanie komentarza :) Zwracając uwagę na średnią wystawionych ocen, możesz określić, jaką ocenę sam dostaniesz :)) (jak ktoś ma średnią wystawionych 5,0 to pewnie też Ci postawi piątkę).

Member
Piotr wrote:
Zwracając uwagę na średnią wystawionych ocen, możesz określić, jaką ocenę sam dostaniesz :)) (jak ktoś ma średnią wystawionych 5,0 to pewnie też Ci postawi piątkę).

O Dio!!!!!!!!! załamka na całego – czy tu naprawdę o te cholerne 5-ki chodzi ;!/!?!
Zwłaszcza, że 5-ka 5-ce nierówna :-P

Keymaster

Oczywiście, że nie chodzi o piątki, ale jakoś tak się dzieje, że najmniej konstruktywne uwagi towarzyszą piątkom. Dość często piątkom nie towarzyszą żadne uwagi, chyba że za taki uznasz: +++, ., ok itp. Pewnie zbieg okoliczności :)

Member
dar_wro wrote:
O Dio!!!!!!!!! załamka na całego – czy tu naprawdę o te cholerne 5-ki chodzi ;!/!?!
Zwłaszcza, że 5-ka 5-ce nierówna :-P

No widzę, że Ci na komentarzach »na poziomie« nie zależy. Idę do Ciebie :D

Member
Piotr wrote:
Oczywiście, że nie chodzi o piątki, ale jakoś tak się dzieje, że najmniej konstruktywne uwagi towarzyszą piątkom. Dość często piątkom nie towarzyszą żadne uwagi, chyba że za taki uznasz: +++, ., ok itp. Pewnie zbieg okoliczności :)

o są uwagi i to dość śmieszne/dziwne/niezrozumiałe (niepotrzebne skreślić) – bo np recenzent mówi, że to i to jest nie tak, a zaraz potem…………… stawia 5-kę. I wtedy załamka,
jeżeli coś się krytykuje lub sugeruje zmianę, to raczej nie jest doskonałe – albo masz recenzencie uwagi i odpowiednio ocenia – albo recenzja sobie, a ocena sobie – tylko po co?
Ale my tu znowu o odgrzewanej zupie po raz n-ty:)

Member
Andrzej2 wrote:
dar_wro wrote:
O Dio!!!!!!!!! załamka na całego – czy tu naprawdę o te cholerne 5-ki chodzi ;!/!?!
Zwłaszcza, że 5-ka 5-ce nierówna :-P

No widzę, że Ci na komentarzach »na poziomie« nie zależy. Idę do Ciebie :D

Zaczynam się bac :P
Andrzeju a teraz to nie wiem o czym mówisz? Albo nie zrozumiałeś moich intencji:)

Member

Zanim pójdę.
Niektórzy sobie jednak z brakiem komentarzy radzą i mają »prywatnych« komentujących
https://www.dfv.pl/gallery/best?g2_itemId=1404735&g2_page=1

Member
dar_wro wrote:
Andrzej2 wrote:
dar_wro wrote:
O Dio!!!!!!!!! załamka na całego – czy tu naprawdę o te cholerne 5-ki chodzi ;!/!?!
Zwłaszcza, że 5-ka 5-ce nierówna :-P

No widzę, że Ci na komentarzach »na poziomie« nie zależy. Idę do Ciebie :D

Zaczynam się bac :P
Andrzeju a teraz to nie wiem o czym mówisz? Albo nie zrozumiałeś moich intencji:)

bedzie Cie molestował komentarzami

Member
dar_wro wrote:
Andrzeju a teraz to nie wiem o czym mówisz? Albo nie zrozumiałeś moich intencji:)

Dobrymi intencjami Inferno wybrukowane ;P

Member
Andrzej2 wrote:
dar_wro wrote:
Andrzeju a teraz to nie wiem o czym mówisz? Albo nie zrozumiałeś moich intencji:)

Dobrymi intencjami Inferno wybrukowane ;P

Ty Złego nie wywołuj z lasu;-)

Member

bywają wyjątki od reguły… ;)

Member
Piotr wrote:
Hm, a jak chcesz skłonić kogoś do wystawiania komentarzy? Szansa otrzymania komentarza jest jedną ze skuteczniejszych motywacji.
bmaciejew wrote:
Liczba fotek byłaby ograniczona… …albo jeszcze inaczej, że następne zdjęcie można wrzucić po wykazaniu się jakąś określoną liczbą konstruktywnych komentarzy.Przydatność komentarzy mógłby weryfikować sam zainteresowany.

Od szansy otrzymania komentarza skuteczniejszym wydaje się w ogóle możliwość (albo też pewność) jego otrzymania. Bo jak napisałem wyżej czyli na początku wątku żeby móc otrzymać komentarz trzeba było by wrzucać zdjęcia a żeby wrzucać zdjęcia trzeba ich kilka ocenić.
Ale to był luźny pomysł nawet nie do końca przemyślany. Miał być raczej śnieżką rzuconą na stok mającą wywołać lawinę pomysłów szczególnie tych doświadczonych “galerników”:D

Piotr wrote:
Zwracając uwagę na średnią wystawionych ocen, możesz określić, jaką ocenę sam dostaniesz :)) (jak ktoś ma średnią wystawionych 5,0 to pewnie też Ci postawi piątkę).

Czyli żeby dostać rzetelny komentarz trzeba celować tak w średnią ok. 2 :)
A mnie się właśnie marzyło żeby nic nie trzeba było kalkulować, kombinować tylko po prostu oceniać :)

Viewing 33 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.