Strona główna Fora Foto Sprzęt Praca AF przy zdjeciach seryjnych

Praca AF przy zdjeciach seryjnych

Sprzęt

Member

Miejsce akcj: nieruchome, aparat podparty.
Obiekt akcji: Sony A200 z kitem
Tryb akcji: zdjecia seryjne

Zauwazylem, ze w w/w przypadku autofocus “pracuje”. W zasadzie nie widze powodu, dla ktorego mialby to robic, a on sobie miedzy zdjeciami dostraja ostrosc (moze dwa milimetry na obwodzie obiektywu). Czy to:
– normalne?
– przekombinowanie, ze jesli ktos robi zdjecia seryjne, to aparat probuje z rozna ostroscia?
– niezdecydowanie aparatu kiedy jest idealnie?
– spowodowane niestabilnym podparciem? (wstrzas, wiec zmiana polozenia aparatu, wiec nowe dostrajanie)
– spowodowane brakiem wstepnego podnoszenia lustra? (AF wariuje, bo “lustro trzesie aparatem”)
– luz na obiektywie?
– ten typ tak ma?
– nienormalne? (wada egzemplaza)

wplywu na zdjecia nie zauwazylem, ale ja tam slepy jestem. Probowalem na “celu” oddalonym o ok. 6m.

EDIT: Przetestowalem robiac zdjecia pojedyncze i jest dokladnie to samo. Nie wydaje mi sie, zebym ruszal aparatem na tyle, zeby AF musial doostrzyc.

Member
Jasnoksieznik wrote:
Zauwazylem, ze w w/w przypadku autofocus “pracuje”. W zasadzie nie widze powodu, dla ktorego mialby to robic, a on sobie miedzy zdjeciami dostraja ostrosc (moze dwa milimetry na obwodzie obiektywu). Czy to:
– normalne?
– niezdecydowanie aparatu kiedy jest idealnie?
– ten typ tak ma?

– normalne
– niezdecydowanie aparatu kiedy jest idealnie
– ten typ tak ma
A możesz spróbować toto wyłączyć w menu bo to się nazywa jakoś “aktwacja autofokusu okiem” czy coś takiego. To jedna z cech wkurzających Alf. Albo się nauczysz z tym żyć, albo nauczysz wyłączać…

Member

Jeżeli masz ustawiono w aparacie żeby aparat śledził cel (w Canonie to jest AI Servo) to on sobie majta praktycznie cały czas, bo chce mieć ciągle ostre nawet jak obiekt się nie rusza, ale mógłby nagle zmienić swoje położenie.
Zmień w ustawieniach aparatu na inny tryb ustawiania ostrości (nie wiem jakie nazwy są w Sony), a “problem” zniknie.
Jeżeli jednak we wszystkich trybach AF tak jest no to jest to trochę dziwne, ale widać Sony tak mają:). W każdym razie nie masz się czym martwić.

Na pewno nie jest to spowodowane niestabilnym podparciem, czy brakiem wstępnego podnoszenia lustra (to jest użyteczne tylko gdy robisz zdjęcia z długim czasem naświetlania i chcesz uniknąć drżenia aparatu spowodowane klapnięciem lustra). Luz na obiektywie to nie jest (musiałby się ruszać jak nic nie robisz, w sensie że masz np. wyłączony aparat a da się sporo ruszać pierścieniem ostrości bez wysprzęglenia).

Jeszcze inny sposób jak nie wiesz gdzie zmienić, czy nie da się zmienić (ale musi się dać) – zobacz jak działa AF w trybie automatycznym czy portretu – w większości przypadków aparat ustawia żeby AF nastawić raz i nie ruszać.

Mam nadzieję, że problem udało się rozwiącać, a jak nie napisz dokładnie co masz poustawiane w aparacie i na jakim trybie.
Pozdrawiam

Member

Normlane, przynajmniej d60 tak ma.

Viewing 3 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.